VČERA SA TOKY HORNÉHO ZEMPLÍNA OPÄŤ DVIHLI
ANNA KORNAJOVÁ
Predpoveď meteorológov sa naplnila. Vo štvrtok okolo deviatej sa horným Zemplínom prehnala búrka, ktorá so sebou priniesla výdatný dážď.
HORNÝ ZEMPLÍN. Situácia na horných tokoch Laborca a Cirochy sa skomplikovala. Vody v riekach pribúdalo.
Potok ohrozoval osadu
V Snine ohrozovali vody Tarnovského potoka, ktorý nestihol odtekať do Cirochy, rómsku osadu Kostrubáň. Od piatej ráno bol na mieste krízový štáb mesta a bol vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity (SPA), ktorý sa už predpoludním zmenil na tretí stupeň.
"Na mieste zasahovalo 15 ľudí z krízového štábu, ale aj z Verejno-technických služieb mesta. Nasadili sme mechanizmy, aby sme vodu z potoka prepustili do Cirochy tak, aby tieto opatrenia boli aj dlhodobé," uviedol sninský primátor Štefan Milovčík. Od rána situáciu na Ciroche a jej prítokoch monitorovali: "Kritický úsek sme mali na potoku Pichoňka. Na mieste sme pripravili vrecia s pieskom. Podobná situácia bola aj na jednom z ďalších prítokov Cirochy v južnej časti mesta, ktorý odvádza vody z Vihorlatu."
V Dlhom opäť 3. stupeň
Po nočnej búrke a lejaku sa situácia zo stredy v Dlhom nad Cirochou zopakovala. "Okolo piatej bola situácia dobrá. Vody stekajúcej z pohoria Vihorlat - časti Valaškovce však začalo pribúdať a o siedmej ráno zaplavila na južnom konci obce plochu asi tisíc m2. Najprv sa dostala do pivníc a kotolní štyroch rodinných domov. Dopoludnia, po intenzívnych zrážkach sú už zaplavené tie isté domy ako v stredu," povedal starosta Dlhého Ján Kníž. S pomocou čakali nielen sninskí hasiči, ale aj miestni dobrovoľní hasiči. "Vodu však nemáme kam odčerpávať," uviedol starosta.
Dodal, že stojí na obrovskej ploche, ktorá nie je v blízkosti Cirochy, kam by ju mohli odviesť. Od rieky ju delí okrem záhrad, rodinných domov aj cesta a železničná trať. Čakali, kým prestane pršať a voda opadne, aby ju mohli odčerpávať čerpadlami. Včera dopoludnia zase husto pršalo. Začal stúpať aj potok Hotkovec, ktorý dovtedy klesal.
V Koškovciach a Humennom 1. stupeň
Ráno sa situácia zdramatizovala aj na hornom toku Laborca v obci Koškovce v Humenskom okrese. V koryte bolo ráno o siedmej 154, na obed už 183 cm vody. Podľa slov pracovníčky obecného úradu voda neohrozovala dedinu ako pred 7 rokmi. Vtedy začali vodohospodári s výstavbou hrádze. Vody je síce veľa, ale hrádza ju udržala a ľudia sa o svoje domy neobávali.
Ráno o siedmej dosiahla hladina Laborca v Humennom výšku 258 cm a 1. SPA. Od rána až do obeda pršalo s výnimkou krátkych prestávok. Do obeda sa hladina zdvihla o 30 cm. Vodohospodári manipuláciou na hati vodu prepúšťali do nižších úsekov.
Obavy z víkendu
Podľa vedúceho odboru správy vodných tokov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVHP) Košice Dušana Mydlu môže za kulminujúce hladiny riek horného Zemplína spomínaná búrka a následné neutíchajúce zrážky. Za najhoršiu vníma situáciu v povodí horného toku Laborca a na Ondave až po Domašu. Voda stúpla aj na Ciroche pod Starinou. Vodohospodári na nádržiach Domaša, Zemplínska šírava a Starina pracujú podľa manipulačného poriadku. "So stúpajúcou tendenciou sa vyhraďujú hate, aby umožnili prietok povodňovej vlny," povedal.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári