Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Košice a rekreačné stredisko Jahodná hostili účastníkov motorkárskeho zrazu Čermeľský kvet 20058

Motorky najprv ostriekali vodou, potom vyleštili vlastnými telamiAk sa vám počas minulého víkendu zdalo, že po meste lieta viac motoriek ako býva

Motorky najprv ostriekali vodou, potom vyleštili vlastnými telami

Ak sa vám počas minulého víkendu zdalo, že po meste lieta viac motoriek ako býva zvykom, nebola to náhoda. Košice sa totiž stali od piatku do nedele miestom konania 2. ročníka akcie pod názvom Čermeľský kvet. Bola určená milovníkom dvojkolesových mašiniek a že nešlo o pár fanatikov, svedčila ich hojná účasť. Z Česka, Maďarska, Poľska i celého Slovenska si to do Košíc a na Jahodnú namierili vyše tri stovky rôznych strojov a na nich o čosi viac jazdcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý ročník bol na rozdiel od predošlého výrazne profesionálnejší. "Preto hovoríme, že ide vlastne o prvý skutočný ročník. Ten minuloročný bol nultý, taký testovací. Tento rok sme šli v každom detaile viac do hĺbky a pripravili omnoho bohatší program," povedal nám jeden z organizátorov akcie Leopold Henzély. Zraz pripravovala skupina motorkárkov z východu. "Sme partia chlapcov, ktorí sa od strednej školy zaujímajú o motorky a všetko, čo s tým súvisí. Hlavnú myšlienku akcie vytvoril pred dvoma rokmi Roman Košťa, ktorý s motorkami pracuje a žije nimi. Je to však práca nás všetkých."

Pozvať motorkárov na zraz vraj nie je nič ťažké. Všetci sa navzájom poznajú a o každej akcii sa rýchlo dozvedia. "Obvolali sme zopár kamarátov, ktorí robia motorkárske zjazdy v iných mestách. Tí to dali vedieť členom klubov z iných miest. Info o akcii bolo zverejnené na najväčšej motorkárskej stránke na Slovensku." Stredisko Jahodná si organizátori vybrali kvôli výhodnej polohe aj iným devízam, ktoré ponúka. "Na to, že je to tu skvele izolované, ide o lokalitu, ktorá je blízko mesta. Navyše je tu dobrá infraštruktúra. Dostatok miest na parkovanie, kvalitná príjazdová cesta a krásne, pokojné, prírodné prostredie nás jednoznačne presvedčili o tom, že Jahodná je tým pravým orechovým..."

Skryť Vypnúť reklamu

Akcia odštarovala v piatok o 17. hodine. Vtedy začali na miesto zrazu prichádzať prvé kolóny motocyklov. Po vstupe do areálu na nich čakali plne zásobené bary, stánky s občerstvením a najmä pódium, z ktorého sa ozývala hudobná produkcia. "Motorkársky životný štýl sa spája najmä s rockom. Tomu sme prispôsobili aj výber kapiel, ktoré tu hrali. Šlo vlastne o nepretržitý rockový koncert. Nemáme radi žiadne balady, počúvame tvrdú hudbu." Počas prvej noci sa stal hlavnou hviezdou hudobnej časti programu Marián Greksa s kapelou.

Po tom čo hudba na zopár hodín z noci na sobotu utíchla, si mohli priaznivci motoriek svoje unavené telá aspoň na chvíľu uložiť do odpočívajúcej polohy v stanovom mestečku alebo okolitých penziónoch. V sobotu popoludní sa motorkári vydali na spanilú jazdu Košicami. "Ide o klasickú súčasť každého zrazu," vysvetlil nám L. Henzély. "Je to nádherný pocit presúvať sa v kolóne, v ktorej je niekedy aj vyše sto motoriek. Počas jazdy sme sa prešli po Hlavnej ulici a zastavili pri Imaculate, kde si naše mašinky mohli odfotiť bežní ľudia."

Skryť Vypnúť reklamu

Po predvádzaní sa po meste nasledoval presun k obchodnému centru Galéria, kde bol pre účastníkov zrazu prichystaný program štvorčlennej maďarskej kaskadérskej skupiny. "Chalani sa ozaj blysli. Ukazovali tradičné triky ako gumovačka, jazda na zadných kolesách a podobne. Predviedli aj dychvyrážajúce výmeny štvorkoliek počas jazdy, alebo prejazd ohnivou bariérou."

Po kaskadérskych kúskoch sa účastníci zrazu presunuli späť na Jahodnú, kde ich čakalo pokračovanie rockového koncertu i množstvo súťaží. Zaujalo najmä prehadzovanie auta. Štyri družstvá, skladajúce sa zo štyroch chlapov (v jednom prípade bola štvrtou žena) mali za úlohu trikrát prevrátiť vrak Hondy Civic. Každým pokusom bol docielený lepší čas. Kýmprvé kvarteto zvládlo tri otočky za niečo vyše pol minúty, posledné družstvo za neuveriteľných 11 sekúnd. Išlo o silákov z Liptova, ktorí hondu vyobracali ako nič. "Hovoríme si Turzovci a sme akási malá rodina. Do Košíc sme prišli na motorkách Warrior R1, Kawasaki 16 a Honda 18, aby tu ľudia videli pravých silákov," povedal nám jeden z víťazov. So smiechom dodal, že podobnej súťaže sa zúčastnili po prvýkrát a jedinou formou tréningu i dopingu bola návšteva baru...

Hlavnú časť programu ukončila šteklivá šou dvoch dievčat z istého košického night klubu. Záujemcom umyli ich motorky štýlom, ktorý miestami hraničil so striptízom. Každý stroj najprv ostriekali vodou s hadice a potom do suchy vytreli a "vyleštili" vlastnými telami. Motorkári, navnadení pohľadom na sporo odeté a mokré dievčatá v erotických polohách, sa potom mali možnosť zúčastniť výpravy do klubu, v ktorom striptérky pracujú. "Väčšina z nás, motorkárov, sme chlapi. Preto sa radi pozrieme na pekné baby. Účastníci zrazu mali v tú noc do nočného klubu zvýhodnený vstup." Viacerí motorkári, ktorí prišli bez dámskej spoločnosti, preto lákavú ponuku využilo a záver zrazu si vyplnili možno pikantnej zábave. Po prebdenej noci už bolo trebalo naberať sily na nedelňajší záver akcie a postupné opúštanie areálu na Jahodnej.

S Čermeľským kvetom 2008 boli organizátori spokojní. "Zaznamenali sme slušnú účasť a verím, že do budúcna sa bude ešte zvyšovať," pochvaľoval si L. Henzély. "Streli sme sa ako jedna veľká rodina a všetci sme sa skvele zabavili v nádhernom relaxačnom prostredí. Motorky sú totiž najmä o zábave a oddychu. Okrem toho sme akciu spojili s peknou myšlienkou finančnej zbierky pre detskú onkológiu. Určite v tom budeme pokračovať aj nasledujúce roky."

U Márie Vaškovovej vypestoval lásku k motorkám jej manžel

Najprv bola proti, teraz sama jazdí

Mária, manželka J. Vaška (píšeme o ňom dole), si nikdy nemyslela, že sa raz aj ona bude vozievať na motorke. Celý život mala úplne iné záujmy a navyše sa považuje za absolútny technický antitalent. Odjakživa vraj bola proti motorkám aj preto, lebo ich považovala za zbytočne drahý a riskantný špás.

"Keď manžel začal uvažovať o motorke, povedala som mu, že si na ňu sande len cez moju mŕtvolu. Bola som silne proti tomuto koníčku. No po prvých jazdách, ktoré sme spolu absolvovali, sa mi na tomto životnom štýle začínalo niečo páčiť." Odvahu sadnúť si na motorku sama ale stále nenašla. K tomu sa dostala až po niekoľkoročných návštevách motorkárskych zjazdov. Vtedy si vyskúšala jazdu na Yamahe Virago. "Tento stroj sa mi páčil od prvej chvíle, kedy som ho zbadala. Keď som mala narodeniny, manžel mi navrhol, že mi ju kúpi. Dal mi však podmienku, že si najprv musím spraviť vodičák. Keď som to zvládla, svoj sľub splnil." Prvé samostatné kilometre na motorke však neboli úplne bezproblémové. M. Vašková je krehká žena a pri tom, ako sa učila jazdiť na takom veľkom stroji, utŕžila aj zopár menších pádov.

Každopádne je táto Košičanka príkladom toho, že jazdenie na motorke priťahuje aj romantické ženské duše. "Milujem na tom ten relax. Je to klišé, no každý motorkár potvrdí, že keď sedí na stroji, na nič iné nemyslí. Okrem toho sú v tom aj iné výhody. Mne ako žene sa páči to, že spoznávam prírodu, vdychujem vône, dotýkam sa stromov. Navyše, Slovensko sme spolu s manželom spoznali len vďaka motorkám. Predtým sme cestovali len do zahraničia." Ďalšou výhodou, ktorú jej tento životný štýl prináša, je fakt, že duchom mladne. Manželský pár v strednom veku sa na motorkárskych zrazoch stretáva s množstvom mladých ľudí, ktorí im do žíl vlievajú veľa životného elánu.

Okolie M. Vaškovej ju pozná ako krehkú ženu. Preto sa mnoho z jej priateľov čudovalo, keď sa dala na koníček, ktorý sa spája skôr s tvrdými chlapmi. "Spočiatku ma všetci obdivovali. Keď sme si však kúpili druhú motorku, z reakcií mojich kamarátok bolo cítiť aj istú mieru závisti. Vraj to už preháňame. Väšina pravých priateľov ma však v mojom hobby podporuje." Najvýraznejšie proti sú deti M.Vaškovej. Tie boli z nových záujmov svojich rodičov dosť vydesené. A sú dodnes...

Žena motorkárka je na slovenských cestách veľkou raritou. "Vidno to aj na zrazoch. Chodievame napríklad na maďarský zraz Harley Davidson. Stretáva sa tam zhruba 5 000 motorkárov, z čoho je žien zhruba 10." O záujem chlapov teda núdzu nemá. Balia ju aj mladí chalani, na čo jej manžel značne žiarli. Žiaden však u nej nemá šancu. O to, že motorkárske zrazy jej manželstvo narušia, sa nebojí. Skôr naopak. "Spoločné výlety nás spájajú. Často na ceste flirtujeme, predbiehame sa, posielame si pusy, jednoduche sa cítime mlado."

Aj napriek tomu, že M. Vašková jazdí vyše tri roky, stále pociťuje strach. Uvedomuje si, že riskuje život a snaží sa byť opatrná. "Vnímam to najmä po zime. Keď jazdím počas leta, dostanem sa do toho a riziko si uvedomujem menej. Po dlhšej pauze sa však človek stretáva s prirodzeným strachom. Niekedy ma vydesia aj situácie na ceste. Stalo sa mi, že mi na dialnici došiel benzín a motorka výrazne spomalila. Za mnou šiel kamión a veľmi som sa zľakla, že motorka úplne zastane. V takýchto momentoch mi však stále dokáže pomôcť manžel. Dáva mi dobré rady a ak sa ich nedržím, dokáže ma aj vyhreśiť."

Jazdeniu by sa chcela venovať, kým to pôjde. "Je to len otázka zdravia. Mám problémy s chrbticou, preto sa nemôžem vydávať na príliš dlhé cesty. Je mi to ľúto najmä kvôli manželovi. Ten má v pláne výlety do severských krajín a podobne. Snáď sa to časom zlepší. Po Slovensku si však zajazdím stále veľmi rada."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 766
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 040
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 800
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 881
 5. Po Slovensku na motorke 6 480
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 193
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 517
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 309
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 099
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 068
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cez dočasné premostenie jazdia autá už rok.

Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie.


SITA 5 h
Prezident Maďarska János Áder podáva kvety prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej.

Do Borše prišla slovenská prezidentka aj jej maďarský kolega.


TASR 5 h
Ilustračné foto.

Únik na dani predstavuje asi 1 500 eur.


SITA 7 h
Vodičom áut vyšla dychová skúška negatívne.

Šoférovi Kie Rio zadržali vodičský preukaz.


12 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop