Korzár logo Korzár Košice

LETNÝ MIX

Ležanie na pláži bez pohybu neprospieva vašej pokožke a ani krvnému obehu Pri prudkom opaľovaní sa telo bráni tvorením piehTešíte sa z toho, že

Ležanie na pláži bez pohybu neprospieva vašej pokožke a ani krvnému obehu

Pri prudkom opaľovaní sa telo bráni tvorením pieh

Tešíte sa z toho, že konečne môžete dopriať počas horúcich dní vystaviť svoju pokožku slnečným lúčom a "chytať bronz"? O tom, že pri opaľovaní sa je veľmi dôležité dbať na to, aby sme to neprehnali a že sa pred prudkým slnkom treba chrániť, hádam ani netreba hovoriť. Máme pre vás pár konkrétnych rád ako na to.

Na slnko si treba zvykať postupne. Prvý deň môžete vystaviť pokožku priamemu slnku len na pár minút minút. Potom primerane, ale opatrne zostavajte na slnku dlhšie. Na zvyšok času sa utiahnite do tieňa Pozor však na to, aj v tieni opaľuje...

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie sa opálite pri pohybe. Nehybné ležanie na slnku nie je zdravé ani pre pokožku ani pre krvný obeh.

Pri prudkom opaľovaní sa telo bráni zvýšenou a nerovnomernou tvorbou pigmentu pehami.

Opaľovacím krémom sa musíte natrieť oveľa skôr, ako vyjdete na slnko. Krém sa nielenže lepšie absorbuje, ale jeho ochranné účinky začínajú pôsobiť až po určitom čase.

Po každom kúpaní treba vrstvu opaľovacieho krému obnoviť. Aj v prípade, že je vodeodolný.

Pri opaľovaní nepoužívajte parfumy a toaletné vody s obsahom alkoholu. Ten sa pôsobením slnka vyzráža a na pokožke sa vytvoria nepekné škvrny. Počas slnenia tiež nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku.

Ak máte suchú pleť, radšej si tvár neopaľujte. Napriek mastnému opaľovaciemu krému pleť stratí potrebnú pružnosť a začnú sa na nej oveľa skôr tvoriť vrásky.

SkryťVypnúť reklamu

Pri opaľovaní si citlivé očné partie chrňte slnečnými okuliarami alebo vatovými tampónmi.

Vlasy počas pobytu na slnku tiež potrebujú patričnú ochranu. Veľmi obľúbené sú šatky, módne klobúčiky alebo aj šiltovka. Dlhé vlasy si najprv treba zopnúť.

Na osvieženie pleti výborne poslúži oxi sprej s aktívnym kyslíkom. Dodá pokožke potrebnú sviežosť a vlkosť.

Po slnení a návrate domov si z tela i tváre zmyjte opaľovacie prostriedky a pokožku na tele i tvári ošetrite prípravkom po opaľovaní. Osvedčeným prostriedkom sa stali výrobky obsahujúce aloe vera, pretože výťažok z tejto rastliny pokožku upokojuje.

Pery si tiež chráňte kvalitnou tyčinkou na pery s ochranným UV filtrom.

Ako správne prežiť deň na pláži či kúpalisku

O 9.00 hod. - pred pobytom na slnku

SkryťVypnúť reklamu

- aspoň 30 minút pred opaľovaním si na telo naneste krém zodpovedajúci vášmu fototypu

- pozornosť venujte i pokožke na tvári

- nezabudnite na slnečné okuliare a klobúk

Od 10.00 do 12.00 hod.

- aplikujte ochranné prípravky pravidelne po každom kúpaní

- nezostávajte dlho na priamom slnku

- deti do troch rokov by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu

- staršie deti natrite krémom s vysokým ochranným faktorom a chráňte ich

tenkým tričkom

- pite dostatok tekutín, aby vaša pokožka nebola dehydratovaná

Od 12.00 do 15.00 hod.

- intenzita slnečného žiarenia dosahuje vrchol

- zostávajte mimo dosahu priameho slnečného žiarenia

Od 15.00 do 18.00 hod.

- aj keď sú na oblohe mraky, prepustia až 80 % UV žiarenia

- aplikujte znovu ochranné krémy a dodržiavajte rovnaké pravidlá ako ráno

Po 18.00 hod.

- skontrolujte si svoju pokožku

- ak sa objavilo začervenanie, použite upokojujúce krémy a nasledujúci deň zostante radšej v tieni

Móda pre mužov je rovnako rozmanitá ako ženská

Páni, nebojte sa v lete farieb

Pánska móda je dnes rovnako rozmanitá a mnohotvárna ako ženská a rovnako podlieha rôznym trendom. Dôležité je vedieť, že v lete by mal šatník muža vyzerať inak ako v počas zvyšku roka. Stačí sa trochu o módu zaujímať a vedieť si z nej vybrať práve to, čo vám najviac pristane.

Na čo by teda mali dbať muži počas teplých letných mesiacov? Určite na farby. A netreba sa ich vôbec obávať. Módne prehliadky svetoznámych návrhárov už niekoľko sezón signalizujú, že tradičná neutrálna sivá a čierna nie sú rozhodne vhodné na všetky príležitosti. Veselšie farby by mali byť typické najmä pre letné košele a tričká. Okrem vždy aktuálnej bielej sa uplatňuje výrazná červená, tyrkysová, jablkovozelená a azúrovomodrá. Stále obľúbené zostávajú tiež kaki farby - olivovozelená, béžová a piesková. Vzory siahajú od decentných prúžkov, cez viacfarebné kocky až po "havajské košele" plné výrazných kvetov. Tričká naďalej pútajú pozornosť pestrými nápismi, potlačmi a uplatňuje sa tiež kontrastné lemovanie.

Pokiaľ ide o látky, najlepšie je zvoliť si prírodný ľan a bavlnu, pretože výborne sajú pot a sú aj dostatočne vzdušné. Ich mierne "pokrčený" vzhľad je navyše veľmi aktuálny a len ďalej podčiarkuje trend k ležérnosti a nenútenosti celého oblečenia. Pre praktickú údržbu sú rovnako využívané aj rôzne zmesové materiály. Rifľovina z pánskeho šatníka tiež neodchádza, hoci v lete sú výhodnejšie jej odľahčené, prípadne strečové varianty.

Základom letného šatníka zostáva kombinácia nohavíc s tričkom, prípadne s košeľou s krátkymi rukávmi. Aj keď džínsy zostávajú stále mimoriadne obľúbené, v horúcom počasí sú rovnako in strihovo uvoľnenejšie varianty nohavíc, nohavice typu cargo s množstvom vreciek, prípadne široké skateové nohavice. Vo všetkých prípadoch sú prípustné rôzne dĺžky a uplatňuje sa tiež znížený bedrový strih. Tričká sú buď tesne tvarované na telo alebo voľnejšie. To platí aj pre košele, ktoré sú zdobené šnurovaním, zipsmi a nájdeme na nich aj skryté zapínanie.

Do módy sa vracajú kratšie vesty a ľahké bundy s kapucňou, ktoré môžu mať i krátke rukávy. V šatníku by nemali chýbať ani tenšie pulóvre - najmodernejší je výstrih v tvare véčka. In sú obleky svetlejších farieb (piesková, svetlosivá). V trende je zladiť košeľu a kravatu tón v tóne. Keď si chcete v lete obliecť len sako, napríklad večer, treba zvoliť jeho strihovo jednoduchší variant bez podšívky a ramenných vypchávok. Jeho silueta je predĺžená, zapínanie na 2 až 4 gombíky. Cez deň sa uplatňujú aj kabátiky v štýle safari looku s mnohými vreckami, prípadne army bundy objemnejšieho tvaru.

I pre mužov sú dôležité doplnky, pretože až vďaka nim získava každé oblečenie svoj osobitý charakter. Pokiaľ ide o kravatu, jej tvar je naďalej úzky, môže byť však nahradená šatkou. Vzhľadom na letné obdobie je prípustná väčšia farebnosť, ale vždy treba dbať na zladenie s ďalším oblečením. Opasok by mal byť rozhodne z pravej kože rovnako ako remienok na hodinkách, ktoré sú túto sezónu tvarovo nápadnejšie. To platí aj pre slnečné okuliare, ktoré sa tiež vracajú k výraznejším objemom. Nevzťahuje sa to však na náramky a retiazky, ktoré s veľkou obľubou nosia niektorí slovenskí muži. Rovnako ako rozopnuté košele, z ktorých im trčí tučné brucho. Dokonca niektorí pokojne nastúpia do električky či trolejbusu aj bez nej...

Vyberte si svoj štýl

Mestský: Pohodlné nohavice rôznych dĺžok, jednofarebné alebo jemne vzorované košele a tričká, pohodlné pulóvre, bundy s kapucňou.

Elegantný: Rovné nohavice bez manžiet, košele s krátkym rukávom, kravata, saká a pulóvre.

Safari: Cargo nohavice, voľné košele, tričká, vesty s vreckami, prírodná farebnosť.

Plážový: Biele nohavice rôznych dĺžok, pestré havajské košele, tričká bez rukávov, šatky na krku.

Hippies: Zámerne poškodené džínsy všetkých dĺžok, kožené nohavice, bundy, pomaľované tričká, vesty so strapcami, čelenky.

Romantický: Džínsy, k tomu tričká rôznych farieb, prípadne kockované a prúžkované košele. Využívajú sa i vesty a bundy.

Využite na dovolenke zázračné účinky morskej vody

Očistite a preliečte svoju pleť

Pobyt pri mori nemusíte využiť len na rekreáciu a zábavu. Prečo by ste sa z dovolenky nemohli vrátiť v plnej kráse a s nádherne rozžiarenou bronzovou a hlavne čistou pleťou? Využite silu morskej vody na prečistenie a vyživenie svojej pleti.

Aj keď sa to možno nezdá, je morská voda takmer zázračná. Jej mimoriadne bohatým zdrojom minerálov a stopových prvkov, ktoré pleti pomáhajú očistiť sa, preliečiť a vyživiť. Kúpanie v nej sa považuje už od staroveku za blahodarne.

Morská voda obsahuje takmer stovku minerálov a stopových prvkov, od vápnika, cez horčík, sodík, zinok, meď, mangán, selén, draslík, železo,... Tieto pôsobia ideálne na pleť, ak je voda príjemne teplá.

Blahodarná morská voda podporuje prekrvovanie pokožky, látkovú výmenu a obnovu buniek a napomáha tým aj prečisťovaniu pleti a rýchlejšiemu hojeniu pri drobných rankách či vyrážkach.

Hneď prvý deň na dovolenke spravte útok na more. Vykúpte sa od hlavy až po päty v morskej vode a nechajte ju na pleti zaschnúť, neoplachujte niekoľko hodín sladkou vodou. Soľ bude pôsobiť ako prirodzený píling. Vaša pleť bude vyzerať omnoho sviežejšie a jemnejšie. Po následnej sprche si doprajte masáž celého tela hydratačným pleťovým mliekom.

Najúčinnejšia je voda z Mŕtveho mora. Je to tým, že jeho slanosť je až desaťnásobne vyššia ako je to pri vode ostatných morí. Jedným z najznámejších produktov z Mŕtveho mora je soľ, ktorá sa používa do kúpeľov a bahno aplikované vo forme masiek a zábalov. Obsahuje vysoké množstvo jódu, brómu, ale aj síry, horčíku a draslíku. Práve vysoké koncentrácie týchto prvkov sú tajomstvom vynikajúcich liečebných účinkov.

Aj keď si v lete zájdete k moru na desať dní, silu morskej vody a produktov môžete využívať po celý rok. V drogériách a hlavne lekárňach dostanete kúpiť širokú škálu výrobkov obsahujúcich morskú vodu, výťažky z rias, alebo morské bahno.

Bez lekárničky by ste vôbec nemali odcestovať

Neexperimentuje, radšej sa spoliehajte na overené lieky

Málokto má to šťastie, že na dovolenke nepotrebuje siahnuť do lekárničky. A kto aj to šťastie máva, aj ten by si mal do batožiny pribaliť aspoň základné lieky. Nezabúdajte na tie, ktoré beriete pravidelne. Dávajte prednosť liekom ktoré máte vyskúšané, majú najmenej vedľajších účinkov a netrpíte na ne alergiou. Prečítajte si a zoberte so sebou všetky príbalové letáky liekov.

Prechladnutie a chrípka. Pri dlhšom pobyte mimo domova musíme rátať aj s liekmi proti chrípke, kašľu či proti bolesti. Pribaľte si aspirín, paracetamol či paralen, nepohrdnite ani C-vitamínom. Nezabudnite na nerozbitný digitálny teplomer.

Drobné poranenia. V batožine nesmú chýbať náplasti rôznych veľkostí, rýchloobväzy, ale ani sterilné a elastické obväzy. Nezabudnite na dezinfekčný prostriedok (septonex alebo ajatín v spreji). Na ošetrenie modrín či pomliaždenín je vhodná masť s obsahom liečivých minerálnych látok.

Alergie. Nechajte si u praktického lekára predpísať antihistaminikum s predĺženým účinkom. Nemali by ste zabudnúť ani na prípravky proti uštipnutiu hmyzom alebo kliešťom. Alergikom by v batožine nemal chýbať chladivý sprej po uštipnutí. Pre prípad alergických zápalov spojiviek si vezmime so sebou očné kvapky s antihistaminikom.

Tráviace ťažkosti. Pribaľte si lieky proti bolesti brucha, vracaniu a hnačke. Prvou pomocou je klasické čierne uhlie, o ďalších prípravkoch sa poraďte s lekárnikom.

Dermatomykóza. Príznakom mykotického kožného ochorenia je svrbiaca červená vyrážka, najčastejšie medzi prstami na nohách a na chodidlách. Vyrážka praská, olupuje sa... Nakaziť sa najčastejšie môžete z čiastočiek kože na podlahe spŕch, okolia bazénov, z požičanej obuvi. Než podľahnete panike, siahnite po protiplesňovom púdri alebo kréme, ktorý má navyše aj dezinfekčný účinok.

Kinetóza. Niekoho prepadne v aute, iného v autobuse či v lietadle. Býva s ňou spojené nutkanie na vracanie, bledosť, studený pot. Dá sa jej účinne predísť preventívnou tabletkou, ktorú dostanete v každej lekárni. Ale pozor! Ak šoférujete, ide táto pomoc mimo vás, tabletky proti kinetóze znižujú schopnosť koncentrovať a môžu spomaliť reflexy. Rovnako tehotné a dojčiace mamičky i malé deti by sa mali spoľahnúť na homeopatické prípravky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu