Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Klinicky psychológ Dr. Vadim Ivanov, Ph.D. pomáha ľuďom aj pomocou farebnej terapieFarba, číselný kód a hudba sa vsúvajú do mozgu a dokážu

Klinicky psychológ Dr. Vadim Ivanov, Ph.D. pomáha ľuďom aj pomocou farebnej terapie

Farba, číselný kód a hudba sa vsúvajú do mozgu a dokážu odstrániť depresiu

Dr. Vadim Ivanov žije v Košiciach už vyše 20 rokov, aj keď ruský prízvuk signalizuje, že jeho domovina je inde. Z Volgogradu ho na Slovensko pritiahla žena, dnes manželka Darinka. Nie je lekárom, ani liečiteľom, ani masáž od neho nedostanete, a predsa sa jeho pôsobenie sústreďuje do oblasti zdravia. Na Európskej akadémii prírodných vied v Hannoveri dostal oprávnenie samostatne pracovať v odbore, ktorý by sa dal preložiť asi ako klinicky psychológ. Certifikát na vykonávanie klinickych diagnostík pomocou technológie virtuálneho skenera má z Oxfordskej univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

Pani Naďa (kvôli dôverným údajom o jej zdravotnom stave neuvádzame priezvisko) využíva služby V. Ivanova už dva roky. Najprv to bol program "Pútnik", pomenovali ho podľa lekára zo l6. storočia známeho pod menom Paracelsus, ktorý okrem iného pri liečbe používal farebné drahokamy a zaoberal sa "neliečiteľnými" chorobami. Keď sa pani Naďa podrobovala diagnostike, jednoducho si sadla za počítač a dovolila "Pútnikovi", aby sa zaujímal o jej srdce, cievy, slezinu, obličky dokopy o dvadsaťsedem orgánov a systémov. Diagnostika je jednoduchá, pritom pôsobí takmer neuveriteľne. Človeku sa na pätnásť sekúnd objaví farebný videoklip. Potom farby sa "pokazia". Pacientovou úlohou je klip obnovit tak, aby sa farby čo najvernejšie priblížíli k pôvodnym. Výsledným produktom je po následnom spracovaní biomatematický model človeka. Je to kompletná diagnóza vrátane jeho dominantných psychických dispozícií.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prišli ste päť minút pred dvanástou," povedal jej vtedy V. Ivanov. V diagnóze, ktorá sa na základe získaných údajov doteraz vypracúva v zahraničí, bolo napísané, že pacient pravdepodobne vo zvýšenej miere konzumoval alkohol alebo narkotické látky, užíval tabletky na spanie a prežil aj výraznú psychoemocionálnu záťaž. Signály sa javili na pečeni, bola v zlom stave. Slabšie fungovali aj obličky a nadobličky, ale trápilo ju hlavne srdce a vysoký krvný tlak, s ktorým si nevedela rady už roky. Aj úporné migrény ju z času načas vedeli poriadne vymordovať a bolesti chrbtice takmer neutíchali. A čo naznačujú duchovné príčiny?

Chrbtica chýbajúca podpora, potlačovaná agresia, pocity viny, odpor, ťarcha spojená s príliš veľkou zodpovednosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlava napätie, duchovné konflikty, tlak z vnútra aj zvonka.

Obličky problémy v partnerstve a vo vzťahoch so svojím okolím, citové konflikty.

Srdce človek sa riadi iba rozumom, nechce vnímať svoje city a pocity.

Hučanie v ušiach sa stratilo

Terapia, ktorej sa podvolila pani Naďa, je založená na vnímaní farieb a tvarov, ktoré sú prispôsobené pre každého individuálne. Každé ráno alebo večer sedela pred počítačom tridsať minút a vstrebávala do svojho vedomia blikajúce farebné obrazce. Fialovú, zelenú, oranžovú a bielu. Ďalšia diagnostika ukázala orgánové zmeny k lepšiemu, farby sa zmenili, šlo sa ďalej. "Aha, a ešte čosi celkom sa mi stratilo hučanie v ušiach," dopĺňa pani Naďa.

Či si to chceme pripustiť alebo nie, každá farba vplýva na človeka inak, a veď už v staroveku sa ich sila využívala. Mŕtveho napríklad natreli červenou farbou, aby ožil. Číňania dokonca našli súvislosť medzi farbami a chuťami. Farby zohrávajú významnú úlohu vo feng-šuej, zaoberá sa nimi aj grafológia, aura-soma, ale najviac sa farebnej terapii venujú psychológovia. A práve im, ale aj lekárom je určený systém farbo-psycho-somatiky (FPS), ktorý momentálne využíva aj pani Naďa.

Diagnóza prebieha podľa testu známeho švajčiarskeho psychológa Maxa Lüschera. Program jej ponúkne štyri možnosti: vizualizáciu, číselný kód, symbol runy alebo len kmitanie farieb. Zvolí si to, čo jej pošepne podvedomie a pätnásť minút nechá na seba pôsobiť silu farby v pozadí, obrazec a nevtieravú liečivú hudbu. Seansa trvá 15 minút. Prečo tvorcovia zvolili práve tieto motívy sa dá usudzovať napríklad z číselného kódu. Už starogrécky filozof a matematik Pytagoras tvrdil, že podstatou všetkého je číslo. Je to princíp, ktorý dáva veciam jasnosť a poznateľnosť. Čísla sú aj symbolom etickych hodnôt a vzťahu medzi ľuďmi. Podľa niektorých numerológov má každý z nás svoj číselný kód ukrytý v dátume narodenia. Práve vďaka nemu sa dajú určité udalosti v živote človeka predvídať a zmeniť.

Stratilo sa aj vnútorné napätie

"Pôsobenie na človeka je prísne individuálne, vychádza z konkrétnej diagnostiky a vplýva predovšetkým na psychiku," vysvetľuje Vadim Ivanov, ktorý by rád zoznámil s týmto systémom čím širší okruh odborníkov. Má to totiž vplyv aj na veľmi rozšírené psychické ochorenie depresiu. "Dokáže ju celkom odstrániť a nielen stlmiť jej príznaky," prízvukuje.

Pani Naďa prechádza druhým cyklom farbo-psycho-somatiky a vychádza jej to tak, že to má vplyv aj na jej nohy. Už nepuchnú tak často ako predtým a výrazne sa jej zlepšil aj krvný tlak. Keď sa naposledy podrobila krvným testom, lekár jej povedal, že má také výsledky, ako výkonný športovec. A keďže si všímala aj vplyv na psychiku, uvedomila si onen neopísateľný pocit uvoľnenia v okamihoch, ktorý jej predtým spôsoboval traumu a vnútorné napätie.

Účinok tejto terapie nemá žiadny súvis so vzdelaním, náladou, ani so žiadnou skúsenosťou, aj keď tá môže podporiť dôveru klienta v jej silu.

Odin sa pribodol k stromu sveta a zjavili sa mu symboly

Runy majú magickú moc

Runy pochádzajú zo severnej oblasti Európy, ktorú za dávnych čias obývali Vikingovia. Tento národ žil v úzkom kontakte so zemou a s jej tajomnými silami. Vikingovia mali svoj vlastný systém náboženstva a mytológie, ktorý obsahoval množstvo populárnych božstiev, takým bol napríklad Thor. Obyčajne nosil veľké kladivo a vyzeral hrozivo. Otcom Thora bol Odin a jemu sa pripisuje aj vízia rún.

Odin raz zakliesnil nohy na konár stromu a spustil sa dole hlavou, aby ho to priviedlo k väčšej múdrosti. Pomocou tejto pozície mal získať znalosti pravých zákonov sveta. Vtedy sa mu pred zrakom vynorili obrazce rún a nový systém bol na svete. Iná verzia hovorí, že Odin sa na deväť dní kopijou pribodol k stromu sveta jasaňu Yggdrasil, a tak sa sám sebe obetoval. Vtedy sa mu zjavili runy symboly, ktoré mu umožnili vidieť línie osudu, pritom mohol do nich aj zasahovať. S novozískanými znalosťami sa podelil s elfami, trpaslíkmi, obrami, ba aj s ľuďmi, ktorí sa naučili runy používať.

Symboly sa vyrezávali aj na rôzne osobné predmety, zbrane, kamene a iné, lebo sa im pripisovala magická moc. Pomocou rún sa dala predvídať budúcnosť a tiež sa nimi privolávali sily, ktoré mohli ovplyvniť šťastie človeka. Každá runa mala iný význam boli orientované na počasie, úrodu, zdravie, medziľudské vzťahy, ale mohli aj privolať alebo zrušiť zakliatie. Runoví majstri skladali runy z vetvičiek, vyrezávali ich do dreva, pomocou nich komunikovali na diaľku, zapisovali nimi verše, poslúžili aj pri veštbách a zaklínadlách. Niektoré systémy využívajú runové znaky ešte aj dnes.

Anahata prináša dar láskyplnej podpory a odpustenia

Štvrté energetické centrum vládne srdcu

Ak povieme čakra čitatelia tejto strany väčšinou vedia o čom je reč. Tieto nehmotné energetické centrá majú svoju úlohu, trocha vzletne by sme povedali, že je to anatómia nášho ducha. Štvrtá čakra z tých najzákladnejších, ktorých je sedem, je spojená s naším citovým životom. Prejavy láskavosti, odpustenia, súcitu a lásky prejavené v niekoľkých minútach neraz dokážu viac, ako dlhodobé terapie.

Štvrtá čakra (v sanskrite anahata) je fyzickým stredom nášho duchovného tela a vládne srdcu. Umiestnená je v strede hrude, na úrovni srdca. Jej úlohou je rozpoznať svoju vlastnú dušu a "milovať svojho blížneho ako seba samého". V tomto svete sa síce dá prežiť bez citovej podpory a bez lásky, ale čo je to potom za život? Práve tieto elementy, ak sú zabrzdené, brzdia aj náš rozvoj. Bolesť, osamotenosť a nechcená izolácia od spoločnosti má pre naše emočné zdravie zničujúce následky.

Dary anahaty sú dôkazom toho, že úprimná snaha môže spôsobiť hlbokú zmenu v človeku. Medzi mocné dary tohto energetického centra patrí tiež dar láskyplnej podpory a dar odpustenia. Ak dokážeme intenzívne pracovať s týmto centrom, prejdeme osobnou premenou. Naše srdce sa otvorí a budeme ochotní prekročiť hranice strnulosti a pohodlnosti, ktoré nás držali akoby v zovretí. Každý čin, ktorý vykonáme, dostane hlbší zmysel.

Stromový horoskop Keltov vznikol z kontaktu s prírodou

Cypriš sa vyhýba konfliktom, lieska je nenápadná, ale nadaná

O Keltoch, ktorých kmene sa v Európe sformovali medzi 10. a 8. storočím pred naším letopočtom, sa toho popísalo už dosť. Ich kňazi druidi poznali rôzne tajomstvá, patril medzi ne aj keltský horoskop. Kelti si vážili prírodu, žili s ňou v úzkom kontakte. Každý strom v lese zohrával nejakú úlohu, veď lesy boli pre nich domovom. K stromom sa správali s rovnakou úctou ako k ľuďom, o čom svedčia aj povesti, v ktorých sa objavujú motívy prerodu ľudí na stromy. A odtiaľ je už iba krôčik k stromovému horoskopu. Stromy podľa Keltov mali určité vlastnosti a tieto prechádzali do ľudí podľa toho, kedy sa narodili.

Hloh /cypriš/ (narodení od 25. 1. do 3. 2. a od 26. 7. do 4. 8.) Literatúra uvádza obidva stromy, pričom majú mať podobné účinky. Tí, ktorí sa zrodili v tomto termíne, potrebujú veľa svetla k životu, tak ako tieto stromy. Radi robia len to, čo sami chcú, preto je medzi nimi veľa podnikateľov. Neznesú nad sebou nadvládu. Sú veľmi zvedaví a zaujíma ich všetko, čo sa vôkol nich deje. Ich cieľom je získať čo najviac informácií. Neznášajú násilie a vyhýbajú sa konfliktom. Neuľpievajú na peniazoch ani na majetku, podstatné je pre nich šťastie. Ani kariéra nie je pre nich rozhodujúca. Majú v sebe prirodzenú túžbu dodávať ľuďom nádej a zmierňovať osudové rany. Najspokojnejší sú vtedy, keď sú obklopení svojou rodinou a priateľmi. Vo vzťahu sú poddajní, potrebujú pri sebe silného partnera.

Lieska (narodení od 22. 3. do 31. 3. a od 24. 9. do 3. 10.) Lieska je dosť nenápadný strom alebo skôr krík. Skrýva v sebe veľa dobrého a užitočného. Aj ľudia narodení v dobe vlády liesky majú tieto vlastnosti. Tichosť a nenápadnosť, snaha neupozorňovať na seba je ich prirodzenosťou. Ale práve tu platí tichá voda brehy myje. Sú mimoriadne nadaní, všetko sa dokážu naučiť veľmi rýchlo a chápu široké súvislosti. Majú tiež dobre rozvinutú intuíciu so schopnosťou vcítiť sa do danej situácie. Takýto typ ľudí pred pár storočiami považovali buď za svätcov alebo ich obvinili z čarodejníctva. Dokážu ovplyvniť iných ľudí svojou ústretovosťou a nekonfliktnosťou. Sú trpezliví a dôveryhodní, ale to isté vyžadujú aj od priateľov. Život chcú prežívať v láske a v dobre, ale nie vždy im vyjdú plány tak, ako si ich predsavzali. A tak sa často sklamú, čo ich vedie k zatvrdilosti a nedôvere. Nepotrebujú veľa, dokážu žiť z maličkostí a ľahko sa prispôsobujú. Ak sa však dostanú do situácie, ktorú nedokážu zvládnuť, je lepšie sa im vyhnúť. Ich slová aj činy môžu bolieť ako švihnutie lieskovým prútom. Žiť s nimi je na jednej strane veľká radosť, na druhej strane veľká mrzutosť. Sú však spoľahlivými a vernými životnými partnermi.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 6. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 078
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 310
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 592
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 422
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 336
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 223
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 216
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 715
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 508
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 296
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády.

Políciu nepriamo kritizoval aj Heger.


1 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


16m
Boris Kollár

Exekútori tvrdia, že ľudia sa k svojim peniazom dostanú ešte ťažšie


28. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop