sme zisťovali v Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Košice - mesto.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice - mesto (RVPS) vykonáva úradnú kontrolu potravín a tabakových výrobkov okrem služieb spoločného stravovania. Robia sa spravidla bez ohlásenia. RVPS nemôže zverejňovať konkrétne prevádzky, v ktorých boli zistené nedostatky.
Občianske podnety
Tohto roku urobili 516 kontrol v predajniach, skladoch, u distribútorov a výrobcov. Okrem blokových uložili 64 pokút. Najčastejšie boli za nedodržanie dátumu spotreby (DS) alebo minimálnej trvanlivosti (DMT), porušenie teplotných režimov a za nedostatky v prevádzkovej hygiene. Výška pokuty sa môže vyšplhať až do desiatich miliónov.
RVPS prijala 58 občianskych podnetov. Týkali sa napríklad nekvalitného pečiva, pliesne na ovocí a zelenine, senzorických zmien mliečnych výrobkov. Najviac z nich bolo na kvalitu mäsa a personál. Ten okrem iného nemá dovolené chytať výrobky holou rukou. Musí mať čistý pracovný odev a pokrývku hlavy.
"Podnety prijímame písomne, emailom, faxom alebo telefonicky. Potrebujeme presný názov, výrobcu, výrobnú šaržu, dátum spotreby alebo minimálnej trvanlivosti. Dôležité je, aby spotrebiteľ mal pokladničný bloček," informovala Anna Ondová, riaditeľka RVPS Košice - mesto.
Sledujte dátumy a teploty
V lete je potrebné zbystriť pozornosť pri mäse a mäsových výrobkov, mlieku a mliečnych výrobkoch a vajciach. Dôležitá je hygienu predaja, označenie, DMT alebo DS a skladovacia teplota.
"Teplotu si spotrebiteľ môže overiť porovnaním údajov uvedených výrobcom na obale výrobku s teplotou na kontrolnom teplomere, ktorý má byť umiestnený v chladiacej, či mraziacej vitríne," povedala Ondová.
V letných mesiacoch RVPS odporúča, aby sa potraviny prepravovali čo najrýchlejšie a nenechávali sa v parkujúcich autách. "Vtedy je ťažké rozhodnúť, v ktorej fáze cesty potraviny na stôl došlo k narušenie teplotného reťazca," uviedla.
Mäso
Pri výsekovom mäse si treba všímať farbu a vôňu. Znakom kazenia je suchý či slizký povrch. Toto sa však často zistí až po zakúpení a rozbalení. Problematické je mrazené mäso.
"Spotrebiteľ mäso ukladá na dlhšie do mrazničky a v čase spracovávania zisťuje rozpor v kvalite alebo bezpečnosti mäsa. Nápravu neodporúčame vykonať okamžitým rozmrazením potravín po zakúpení, pretože opakované zmrazovanie podstatne znižuje ich kvalitu," poradila Ondová.
Teraz sa často hovorí o kvalite mäsových výrobkov.
"Vyskytne sa prípad, keď niektorý ukazovateľ nie je v súlade s legislatívou. Napríklad pomer mäsa a tuku vo výrobku je nižší ako má byť. To však zisťuje laboratórium. Výsledok môže byť známy až v čase, keď je potravina skonzumovaná. Platí tu staré pravidlo za málo peňazí...," uviedli z RVPS.
Mlieko a vajcia
Mlieko a mliečne výrobky predávané v obchodoch sú balené, pasterizované, často trvanlivé. Nie sú nebezpečné. Riziko je pri ambulantnom predaji mliečnych výrobkov, alebo pri kúpe priamo od chovateľov, či na salašoch. Tieto nemuseli byť tepelne ošetrené.
Vajcia dostať nielen v obchodoch, ale aj na trhoviskách. Vždy musia byť označené a uložené tak, aby sa ich teplota pohybovala v rozmedzí plus 5 až 18 stupňov. Čerstvosť sa posudzuje napríklad ponorením do vody alebo presvietením. Na predajných miestach sa to nedá použiť, podstatný je preto DS.
"Salmonely sa vyskytujú hlavne na vaječnom povrchu. Po manipulácii s vajciami je nutné umytie rúk a náradia, s ktorým prišli do kontaktu, aby sa nekontaminovali iné potraviny. Po dôkladnom tepelnom spracovaní vajec je salmonela spoľahlivo zničená," informovali z RVSP.
Zelenina
Pri zelenine a ovocí je dôležitá ich čerstvosť. Dá sa posúdiť na prvý pohľad. Horšie je to pri balenej zelenine. Len čiastočne je možnú vidieť, či na nej nie je hniloba, plesne alebo iné poškodenie.
"Spotrebiteľ by nemal takéto ovocie a zeleninu konzumovať. A to ani po odstránení poškodených miest, pretože zdraviu škodlivé látky sú aj v na pohľad zdravých častiach plodov," povedala Ondová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári