Ceny za volania v krajinách Európskej únie sú u slovenských operátorov takmer rovnaké.
BTARISLAVA. Signál na vašom mobile chytíte takmer všade. Zavolať zo slnečnej pláže blízkym a spýtať sa ich, ako sa im darí, je jednoduchá záležitosť. Ale táto pozornosť aj niečo stojí. Aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam pri čítaní faktúry, treba myslieť na to, odkiaľ, kam a koľko voláte a dodržať niekoľko jednoduchých zásad.
Základy roamingu
Roamingová služba, ktorá vám umožní volať a prijímať hovory v zahraničí, sa dá u slovenských operátorov aktivovať textovou správou, telefonátom, alebo cez internet.
Pri telefonovaní za hranicami sa niektoré podmienky menia. Platíte nielen ak zavoláte niekomu vy, ale aj keď dakto zatelefonuje vám.
Ak máte zapnutú hlasovú odkazovú schránku, platíte aj za odkazy, ktoré vám v nej známi zanechajú. Je preto dobré, ak dáte svojmu okoliu dopredu vedieť, že nejaký čas budete v zahraničí.
Cena za hovor sa počíta od každej začatej minúty. Nemá preto zmysel „šetriť" na hovoroch, ktoré trvajú 15 sekúnd. Väčšina telefónov sa dá nastaviť tak, aby každú začatú minútu ohlásili pípnutím. Budete mať prehľad, kedy sa začala nová minúta a či sa vám oplatí položiť. Aby ste sa dovolali na Slovensko, potrebujete pred číslo vložiť medzinárodnú predvoľbu 00421 a vynechať prvú nulu z bežného čísla. Niektoré čísla uložené v telefóne nemusia fungovať správne a musíte ich vytočiť ručne.
Rozdelený svet
Operátori majú svet rozčlenený do zón. Prvá zóna zahŕňa všetky krajiny Európskej únie a daktoré ďalšie v závislosti od operátora.
Do druhej zóny patria väčšinou blízke dovolenkové destinácie v Európe a Spojené štáty (s výnimkou O2, ktorý USA začleňuje do tretej zóny). Tretia zóna zahŕňa ostatné krajiny.
Cena za volania stúpa nielen podľa toho, v ktorej zóne sa nachádzate, ale aj podľa toho, do akej zóny voláte. Volania v rámci prvej zóny sú spravidla najlacnejšie. Hovory v tretej zóne sú najdrahšie. Zoznam zón nájdete na webových stránkach operátorov.
Pri cestovaní do vzdialenejších krajín (napríklad USA alebo ázijských štátov) myslite na to, že slovenské telefóny nemusia v miestnych sieťach fungovať. Ak tam máte naplánovanú cestu, overte si u svojho operátora, či tam bude váš telefón fungovať a či má v krajine roamingového partnera.
Európska únia ceny hovorov reguluje
Európskej komisii sa ceny hlasových volaní v rámci krajín Európskej únie pozdávali vysoké. Začala tlačiť na mobilných operátorov, čo vyústilo do zavedenia takzvanej eurotarify za medzinárodné volania v rámci únie. Vznikol regulovaný strop 19,60 koruny za minútu odchádzajúceho volania a 9,60 koruny za prichádzajúce volania. Základné ponuky všetkých slovenských operátorov kopírujú tieto ceny s rozdielom najviac niekoľkých halierov. Prijímanie textových správ je bezplatné. Európska komisia oznámila, že plánuje regulovať aj roamingové ceny textových správ. Európsky parlament by sa mal návrhom zaoberať na jeseň.
Volať alebo písať?
Rozhodovanie o tom, či volať alebo písať, by malo ovplyvniť jednak to, kde sa nachádzate a čo potrebujete vybaviť. V Európskej únii je rozdiel medzi poslaním správy a minútou volania väčšinou menší ako 10 korún. Ak sa chcete dozvedieť, ako sa vaši blízki doma majú, a nielen dať vedieť, že ste v poriadku, oplatí sa viac zavolať.
V dovolenkových zónach mimo Európskej únie sú rozdiely väčšie, takže výmena stručných informácií vás vyjde lacnejšie cez SMS-ky. Ak sa potrebujete na niečom dohodnúť, zvoľte radšej hlasový hovor. Predídete tak výmene niekoľkých správ, čo by v konečnom dôsledku mohlo byť drahšie ako stručný hovor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári