EURÓPSKA ÚNIA PRITVRDILA DOHĽAD
Európska únia (EÚ) sprísňuje dohľad nad prísadami do potravín. Európsky parlament (EP) v Štrasburgu už schválil štyri nariadenia zaoberajúce sa pridávaním prísad, aróm a enzýmov do potravín.
ŠTRASBURG. Nová legislatíva žiada od výrobcov väčšiu bezpečnosť potravín a zvýšenie transparentnosti využívania prídavných látok. Nariadenia nadobudnú platnosť po schválení Radou EÚ.
Mikolášik: Mohli sme byť tvrdší
"Vieme, že do potravín pridávajú potravinári látky od výmyslu sveta. Chcú nimi dosiahnuť lepšiu trvanlivosť, lepšiu farbu... Po dlhých diskusiách sme sa ujednotili na zozname látok, ktoré by mali z toho buď celkom vypadnúť, alebo by mali byť nahradené inými, primeranými látkami podobných kvalít," uviedol slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED, KDH). Ako poslanec i lekár novú legislatívu víta: "Podľa môjho úsudku sme mohli byť ešte tvrdší." Prísady a farbivá sa podľa jeho slov týkajú najmä potravín určených deťom. Tie sú ako spotrebiteľ veľmi zraniteľné. Počas vystúpenia v pléne zdôraznil, že prídavné látky musia byť uvedené na obaloch, aby mal spotrebiteľ možnosť výberu.
Týka sa to všetkých
Rozhodnutie europarlamentu bude mať vplyv aj na Slovensku. "Pre slovenského spotrebiteľa to znamená to isté, čo pre rakúskeho, poľského alebo iného. Enzýmy sú v každej potravine, aj v chlebe, teda nová legislatíva ovplyvní všetky vrstvy spoločnosti," povedala poslankyňa EP Irena Belohorská (nezaradená, HZDS) a dodala, že v Európe sú štyria veľkí výrobcovia, ktorí dodávajú 80 percent enzýmov do potravinárskeho priemyslu. Podľa Belohorskej bolo nevyhnutné harmonizovať látky, ktoré sa pridávajú do potravín. V tejto súvislosti spomenula aj nedávny negatívny príklad z Talianska, kde sa staré, skazené syry "recyklovali" a predávali ako nové.
Kontrolou prejdú aj už schválené látky
Spoločný autorizačný postup v rámci EÚ má mať pozitívny dopad na voľný pohyb potravinárskych tovarov v únii a má zabezpečiť vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí, ako aj ochrany spotrebiteľských záujmov. Poslanci presadili, že ak sa zmení proces výroby danej prísady napríklad prostredníctvom využitia nanotechnológie, bude musieť daná prísada opäť prejsť celým autorizačným postupom. Okrem všetkých nových prísad musia byť postupne autorizované aj tie doterajšie (približne 300 aditív a 2600 využívaných príchutí). Ak nebudú spĺňať požadované pravidlá, budú zo zoznamu povolených látok vylúčené.
--FAKTY--
(frk, zdroj: Európsky parlament)
Kedy sa zakazujú prísady
n V nariadení o podmienkach autorizácie prídavných látok sa uvádza, že použitie prísady bude povolené jedine vtedy, ak bude táto prísada bezpečná, ak sa preukáže technologická potreba na jej použitie, ako to nebude zavádzať spotrebiteľov a jej použitie im poskytne výhody. Potravinárske prísady budú úplne zakázané v nespracovaných potravinách, rovnako ako budú zakázané aj sladidlá a farbivá v strave určenej batoľatám a malým deťom, okrem presne vymedzených prípadov. Členské krajiny budú mať pritom právo aj naďalej zakazovať využívanie určitých kategórií potravinárskych prísad v tradičných výrobkoch vyrábaných na ich území.
n "Éčka". Prísada "E" môže mať nežiaduci vplyv na aktivitu a pozornosť dieťaťa. Vzhľadom na to, že nové vedecké poznatky priniesli informácie o škodlivých účinkoch azofarbív, najmä pre deti, europoslanci presadili, že výrobky obsahujúce niektoré azofarbivá (farbivá E 110, E 104, E 122, E 129, E 102 a E 124) sa nebudú označovať len značkou "E", ale na danom výrobku bude musieť byť aj upozornenie, že táto prísada "môže mať nežiaduci vplyv na aktivitu a pozornosť dieťaťa".
n "Prírodné" prísady. Nová legislatíva prinesie tiež sprísnenie podmienok pre prívlastok "prírodný". Látky určené na aromatizáciu majú mať totiž podľa EP právo niesť názov "prírodné" iba v prípade, že skutočne prírodného pôvodu bude najmenej 95 percent daného aromatického komponentu. Označovanie príchutí pritom nesmie zavádzať spotrebiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári