Magdalénkine povodňové slzy
Skúsenosti dedov vravia, že magdalénske dažde, ďalšia z pomedardovských mokrých vĺn, prichádzajú s pravdepodobnosťou viac ako 60 %. Potvrdzuje to i slávna pranostika: V deň Márie Magdalény rado poprcháva, lebo kajúcnica umučeného Pána oplakáva. Podľa inej verzie oplakáva vraj Magdalénka svoje hriechy.
Jej slzy sú navyše charakteristické vytrvalosťou, čo v nejednom roku priklincujú aj tieto skúsenosti: Ak by na Máriu Magdalénu či len kvapka kvapla, čakaj, že bude pršať niekoľko dní. Česká pritakáva: Rozprší-li se v den Marie Magdaleny, deště nejsou k zastavení. Alebo: Na deň Márie Magdalény, dlhšie dažde sú isté.
S mokrým júlovým týmto termínom sú spojené aj dátumy historicky veľkých povodní často katastrofálneho dopadu - nielen novodobých, keď aj ničivá povodeň v Jarovniciach a inde zabila práve pred 10 rokmi takmer 60 ľudí... Obrovské záplavy spomínajú i stredoveké kroniky: v roku 1432 sa, podľa nich, Vltava rozvodnila natoľko, že ľudia sa mohli plaviť na loďkách i po Staromestskom námestí, ďalšie masívne povodne boli i v rokoch 1515, 1599, 1606, 1714 a neskôr.
Napriek uslzenej Magduške je však 22. júl i oficiálnym štartom slávnych letných psích dní - kanikúl. Vľúdne letné počasie vrcholí a kanikuly majú trvanie až do augustového Bartolomeja (24. 8.). Je to čas prázdnin, pre mnohých z nás i vytúžených dovoleniek a sladkého ničnerobenia. To neplatí pre roľníkov, ktorí v záujme nášho budúceho chleba majú všade plné ruky práce so žatvou, pretože Magdaléna sa s Margitou (13. 7.) delí o mimoriadne dôležitú, priam chlebovú športovú disciplínu: kým Margitka hádže kosák do žita na juhu, Magdalénkin výkon je mierený už i severnejšie a približuje čas dožinkových vencov.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári