MARIÁN KIZEK, marian.kizekkorzar.sk
Takmer 276,11 milióna korún zo svojho rozpočtu vyplatí Košický samosprávny kraj (KSK) trom najvýznamnejším dopravcom, ktorí v kraji vykonávajú pravidelnú autobusovú dopravu vo verejnom záujme. Dohodu o vykrytí minuloročných strát po viacerých kolách zdĺhavých rokovaní podpísali zástupcovia dopravcov s KSK až začiatkom júla.
KOŠICE. Kraj uznal dopravcom menej, ako pôvodne žiadali. Najväčší autodopravca v kraji, akciovka Eurobus, tak dostane 144,64 milióna Sk a michalovská "sadka" 130,47 milióna. Košický DPMK dostane milión korún, čím sa má vykryť ich stratu pri prevádzkovaní úseku linky č. 28 medzi Krásnou a Nižnou Myšľou.
"Tieto straty vyplývajú zo zabezpečenia základnej dopravnej obslužnosti kraja. V podstate ide o nerentabilné autobusové spoje, ktoré by dopravca z hľadiska svojich obchodných záujmov nevykonával vôbec alebo v požadovanom rozsahu pre ich ekonomickú nevýhodnosť. KSK uznal dopravcom straty, ktoré im vznikli na základe poskytnutých zliav vybraným skupinám cestujúcej verejnosti, ako sú žiaci, študenti, občania nad 70 rokov veku, ZŤP a iní," informoval nás zástupca riaditeľky Úradu KSK Ondrej Bernát (nez.).
Spolu prepravili 34,37 milióna cestujúcich
Spomínaní dopravcovia prejazdili v súlade s uzatvorenými zmluvami celkovo 26,23 milióna km v prímestskej doprave a prepravili spolu 34,37 milióna cestujúcich.
"Za stratu sa považuje rozdiel medzi kalkulovanými ekonomicky oprávnenými nákladmi (EON) dopravcu na poskytovanie výkonov vrátane primeraného zisku a tržbami z regulovaného cestovného a ďalšími výnosmi dosiahnutými plnením povinnosti poskytovať výkony. EON dopravcov sú tvorené najmä nákladmi na pohonné hmoty, opravy, mzdy, réžiu a odpisy. Primeraný zisk používajú dopravcovia najmä na obnovu vozidlového parku a stabilizačné opatrenia na udržanie vodičov, ktorých nedostatok sa v ostatnom čase prejavuje na území celého Slovenska," tvrdí O. Bernát.
Z rozpočtu kraja uhradená strata slúži na vykrytie ekonomicky oprávnených nákladov dopravcov, ktorých opodstatnenosť komisionálne posudzujú kontrolóri z Úradu KSK. Rokovania boli do poslednej chvíle tvrdé.
Ľ. Gerši: Navrhneme úpravu cien cestovného
Podľa šéfa košického Eurobusu Ľudovíta Geršiho to bolo aj preto, že KSK má zrejme najtvrdších kontrolórov na Slovensku. Práve táto spoločnosť najazdila uplynulý rok najviac kilometrov "vo verejnom záujme". Jej šéf považuje dohodu za akceptovateľný kompromis, avšak pripomína, že za tento rok budú najmä kvôli rekordným cenám nafty od kraja chcieť výraznejšie navýšenie financií. V opačnom prípade nevylučuje, že ceny lístkov pre cestujúcu verejnosť sa budú zvyšovať.
"Oproti plánu nám náklady na naftu zatiaľ vyskočili o 15 miliónov korún... Kvôli novele zákona musíme nakúpiť pre každý autobus zimné pneumatiky, čo sú ďalšie neplánované milióny navyše. Cenotvorbu má na starosti KSK, a keďže aj ďalšie vstupy nám značne zdraželi, nevylučujem, že začiatkom augusta podáme návrh na zvýšenie cien. Urobíme ale všetko pre to, aby na to nedoplatili cestujúci, napríklad aj rušením niektorých málo vyťažených liniek. Verím, že do konca roka nič také nenastane. Zároveň musíme niečo robiť aj s finančným ohodnotením našich vodičov, ich priemerný plat je sotva 18 500 Sk. Je to výrazne podhodnotené, mnoho vodičov nám kvôli tomu už odišlo robiť kamionistov, kde si môžu zarobiť aj dvakrát toľko," dodal Ľ. Gerši.
Cestovné sa v kraji naposledy zvyšovalo začiatkom roka v priemere o 7,7 percenta. Predtým sa upravovalo v roku 2004, keď táto kompetencia patrila ešte pod ministerstvo financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári