tých, ktorí pripravovali zmrzlinu varením. Salmonelóza si mohla kedykoľvek vybrať daň. Stihli sa "zmrzlinári" polepšiť a neohrozujú naše zdravie?, to sme sa opýtali v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Košiciach.
Pri previerke výroby a predaja kontrolujeme predovšetkým podmienky, aké sú v prevádzke, suroviny, ktoré sa na výrobu použijú a spôsoby uchovávania i predávania hotového produktu," uviedla vedúca odboru hygieny výživy MUDr. Margita Kaplanová. "Zmrzlinu vyšetrujeme mikrobiologicky, teda, či v nej nie sú patogénne mikroorganizmy. Ďalej preverujeme jej chemickú kvalitu, najčastejšie pridávanie syntetických farbív, či boli použité len povolené farbivá a či neobsahuje aj nepovolené."
Od začiatku letnej sezóny sa naplno rozbehol predaj zmrzlín aj v sezónnych prevádzkach, ktoré sú hlavne v okrese Košice - okolie. V oboch košických okresoch hygienici doteraz odobrali a preverili viac ako 122 vzoriek smotanových i ovocných mrazených pochúťok. "Výsledok? Je viac ako dobrý. Z celkového počtu skontrolovaných prevádzok sme asi pred mesiacom zistili zatiaľ jediného predajcu so závažnými nedostatkami, ktorý vyrábal zmrzlinu za studena, čiže rozmiešaval práškovú zmes s pitnou vodou. Postup bol v poriadku, ale podmienky výroby... Hrozné. Podnikateľ si výsledok kontroly zobral k srdcu a doslova v priebehu 24 hodín všetky zistené nedostatky odstránil. Išlo o zariadenie so sezónnym predajom zmrzliny v košickom Starom Meste. Po odstránení nedostatkov mu bola činnosť opäť povolená."
Pod zvýšenú kvalitu sa podľa MUDr. Kaplanovej podpisuje aj lepšie technologické vybavenie v prevádzkach, nerezové nádoby a pomôcky, oveľa kvalitnejšie mraziace a chladiace zariadenia, i vyššia úroveň myslenia predajcov. "Keby došlo k epidémii a potvrdilo by sa, že vypukla práve z ich zmrzliny, dôsledky by boli pre ne ďalekosiahlejšie ako naše upozornenia či krátkodobé zatvorenie prevádzky. I preto sa snažia o to, aby boli ponúkané zmrzliny výborné chuťovo, aj kvalitatívne."
Obchodníkom sa podľa vedúcej odboru darí dodržiavať predpisy možno i preto, že vstupom do Európskej únie sa oproti minulosti o niečo "zjemnili". Hlavne v mikrobiologických požiadavkách. Výraznú úlohu zohráva aj konkurencia, pokiaľ obchodníkovi zákazníci odídu, skončil. "Ďalšou výhodou je, že sa upravili suroviny, čo sa dnes na výrobu zmrzlín používajú. Namiesto surových vajec, ktoré predstavujú možné riziko kontaminácie rúk i prostredia, v ktorom sa s nimi manipuluje, vrátane rizika ich nedostatočnej tepelnej úpravy, dnes siahajú výrobcovia najmä po polotovaroch, pastách či práškových zložkách. Výhodou zmrzliny oproti iným rizikovým potravinám, akými sú v letnom období hlavne cukrárske a lahôdkárske výrobky i pokrmy rýchleho občerstvenia, je tiež to, že sa nedá uchovávať, prebaľovať či niečím dopĺňať, pretože sa veľmi rýchlo roztopí a je po "srande..." Podľa vyjadrenia hygienikov môžeme teda zmrzlinu pokojne lízať, po každej stránke vyhovuje.
A ako je to s kornútkom, keďže najmä v sezónnych stánkoch ho predavač berie tými istými rukami čo i peniaze? "Hygienické predpisy neustanovujú konkrétne požiadavky na postupy pri predaji zmrzliny do kornútka, napríklad neurčujú, že ho predávajúci musí zabaliť do servítky. Pri predaji nebalenej zmrzliny slúži ako obal, ako samostatná potravina sa nepredáva. Vo všeobecnosti platí, že predaj sa má realizovať hygienicky vyhovujúcim spôsobom. Z hľadiska bezpečnosti jeho krátky kontakt s rukami predavača nepredstavuje vysoké riziko možného vzniku ochorenia. Skôr svoje zohráva psychika, napríklad predstava, kto a s akými špinavými rukami s peniazmi predtým manipuloval."
I preto, aby sme sa vyhli podobným predstavám, tam, kde je iba jeden predavač, podľa MUDr. Kaplanovej mohli by mať kornútky už predbalené do servítok alebo by predávajúci na ruke, ktorou ich berie, mohol mať rukavicu. A zákazníci budú spokojní s kvalitou zmrzliny, aj s úrovňou predaja.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári