Víťaz vyryžoval desať zlatiniek z vedra piesku za stopäť sekúnd
Takmer dve stovky zlatokopov si dali uplynulý víkend rande v rekreačnom stredisku Džurkovec pri Spišskej Novej Vsi. Prilákali ich tam Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky a Českej republiky v ryžovaní zlata. O stupne víťazov v deviatich kategóriách súperili muži, ženy aj deti zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a Nemecka. Hoci menej početné ako po iné roky, no svoje zastúpenie mali aj Košice.
Hoci laikovi sa môže zdať ryžovanie zlata zložité, každý zo zlatokopov by tvrdil opak. Stačí vraj trocha zručnosti, šikovnosti, trpezlivosti a dobrý zrak. Lebo práve ten je potrebný na nájdenie drobných kúskov zlata na dne misky. Kto sa nazdáva, že ide o niekoľkogramové nugety, známe z filmov Jacka Londona, ten sa mýli. Na súťažiach sa hľadajú tzv. zlatinky. Malé kúsky veľké od jedného do dvoch milimetrov, ktoré jednotlivo nevážia takmer nič.
"Na túto súťaž sme zohnali zlatinky z dvoch miest, ktoré si pamätajú tzv. zlatú horúčku," prezradil nám Ľubomír Stašik, predseda Podtatranského klubu zlatokopov, ktorý so Slovenskou asociáciou zlatokopov akciu pripravil. "V jednom grame je okolo 200 zlatiniek. Približne 20 gramov 18-karátového zlata pochádzalo z Dawson City v Kanade a 7 gramov z Yuba River v Kalifornii v USA. Jedna zlatinka má sama o sebe cenu asi päť korún. Pre každého zlatokopa je však vzácnou trofejou, lebo po súťaži sa stáva jeho majetkom."
Postup v ryžovaní bol v každej kategórii rovnaký. Súťažiaci dostali vedrá s pieskom, v ktorých boli vložené zlatinky. V každej kategórii iný počet, ale medzi súťažiacimi v nej rovnaký. Samozrejme, nikto z nich nevedel, koľko. Na povel sa súťažiaci postavili do tzv. klaimov. Po výstrele z pištole sa pustili do ryžovania. Úlohou bolo v čo najkratšom čase oddeliť zlatinky od piesku a vložiť ich do pripravenej ampulky. "Technika je jednoduchá," vysvetlil Ľ. Stašik. "Krúživými pohybmi ryžovacej panvice vo vode sa postupne odplavujú najľahšie minerály. V strede misky ostávajú okrem ťažších minerálov aj tie najťažšie, teda zlatinky."
Profesionáli zvládnu jedno vedro za dve až tri minúty. Najkratší čas však nie je zárukou víťazstva. Počet zlatiniek v ampulkách skontroluje rozhodca a za každú stratenú sa k výslednému času prirátajú tri minúty. Ak teda niekto spolu s pieskom odplavil napríklad tri zlatinky z desiatich, jeho výsledný čas narástol o 9 minút. Náhlenie sa je preto zbytočné a rovnako aj nervozita z toho, že kolega vedľa už skončil. Víťazom sa totiž môže stať aj posledný súťažiaci, lebo tí rýchlejší postrácali veľa zlatiniek.
Silná konkurencia
Keďže zlatokopov sa Džurkovci zišlo veľa, v každej kategórii museli absolvovať vyraďovacie kolá. V niektorých iba semifinálové, v iných aj štvrťfinálové. Najmladšia kategória bola určená deťom do 11 rokov. V nej bezpečne zvíťazil iba 9-ročný Ivko Kozák z Malých Ozoroviec v okrese Trebišov. Nielenže mu neunikla ani jedna z piatich zlatiniek, ale dokázal ich zo všetkých detí nájsť najrýchlejšie. Na takej dôležitej súťaži pritom držal ryžovaciu misku po prvý raz v živote.
Medzi juniormi, teda zlatokopmi do 16 rokov, si prvenstvo vyryžovala 12-ročná Trebišovčanka Zuzana Diladiová. Ide o skúsenú harcovníčku, veď doma jej vitrínu zdobí nejedena zlatá medaila z podobných súťaží. Tentoraz si s deviatimi zlatinkami poradila za tri a pol minúty a druhú za sebou nechala o vyše pol minúty. Mimochodom, Zuzana sa má od koho učiť. Jej otec Pavol je tiež náruživý zlatokop, ktorý tentoraz vyšiel medzi jednotlivcami naprázdno. Stál však na stupni víťazov v kategórii päťčlenných družstiev a v "trojkách" bol druhý.
Medzi veteránmi sa zišla silná zahraničná konkurencia a do 11-členného finále sa zaregistroval iba jediný Slovák. Zvyšok tvorili hlavne Poliaci a Rakúšania. Práve Rakúšan túto kategóriu vyhral. Herbert Zeman našiel všetkých sedem zlatiniek za neuveriteľných 101 sekúnd. Slovák Viliam Kolár zo Žiaru nad Hronom napokon skončil na 8.mieste. "Dnes to bolo veľmi ťažké. Stavil som na rýchlosť a z ôsmich zlatiniek mi dve ušli," priznal sa nám 64-ročný dôchodca, ktorý sa ryžovaniu zlata venuje 10 rokov. Za ten čas si domov z rôznych súťaží podonášal niekoľko sto zlatiniek.
Aj medzi ženami s ryžovacou miskou najlepšie narábala Rakúšanka. Hildegard Deinhofer mala síce druhý najlepší čas, no tej najrýchlejšej jedna zlatinka ušla, čo ju v konečnom súčte posunulo až na deviatu priečku. Mimochodom, až 11 súťažiacich dokázalo z vedra vyryžovať všetkých 10 zlatiniek. Medzi nimi aj v konečnom súčte druhá a tretia Slovenka.
Víťaz musel vsadiť na rýchlosť
Suverénne najväčšiu pozornosť pútala ketegória mužov. V nej sa v klaimoch zišlo toľko zlatokopov, že tých 20 najlepších muselo absolvovať až tri vyraďovacie kolá. Aj v tejto kategórii platilo, že najrýchlejší čas nemusí znamenať víťazstvo. Ako prvý síce po 76 sekundách zahlásil "hotovo" istý Rakúšan, no radoval sa predčasne. Až tri odplavené zlatinky ho napokon odsunuli na 16.miesto. Druhý najlepší čas - 105 sekúnd, ale so všetkými 10 zlatinkami, pasoval za víťaza Jána Džugana z Trebišova. Aj druhú až štvrtú priečku obsadili Slováci, nasledovali dvaja Rakúšania a po dvoch Slovákoch uzavreli prvú desiatku dvaja Česi.
"Dnes to bolo veľmi náročné," povedal nám J. Džugan, ktorý sa ryžovaniu zlata venuje iba tri roky. "Prvé kolá sa šli na istotu, čomu zodpovedali aj časy nad dve minúty. Vo finále už bolo treba taktiku zmeniť a vsadiť na rýchlosť, lebo tu bola silná konkurencia zo zahraničia." Trebišovčan sa mal čo obracať, lebo súťažil aj v dvojčlenných, trojčlenných a päťčlenných družstvách. "V ´trojkách´ sme skončili druhí a v ´päťkách´ prví. Takže odtiaľ odchádzam s tromi medailami. Najbližšie ma čaká koncom júla účasť na Majstrovstvách sveta v Španielsku."
Takmer každý muž či žena sa zapojili aj do ďalších troch kategórií, teda do dvojčlenných, trojčlenných a päťčlenných družstiev. Museli byť zmiešané a fungovali tak, že keď jeden člen družstva premyl jedno vedro, do klaimu sa postavil jeho kolega a pokračoval s druhým. Zábavné bolo nielen sledovať hecovanie a počúvať bojové pokriky, ale úsmev vyvolávali už samotné názvy družstiev. Medzi dvojčlennými napríklad Český rajče, Dannyho parťáci či Golden eggs, v trojčlenných Vyčombrlane žmužmadluchy, Czech pyrotechnics team či Habdžvabdžačvapčič.
Prvé miesto medzi "pármi" napokon putovalo do Trenčína vďaka družstvu Duo in Love, ktoré všetkých deväť zlatiniek z dvoch vedier vyryžovalo za 3 minúty a 13 sekúnd. V "trojkách" boli najlepší Ring of fire z Rakúska, ktorí našli 10 zlatiniek za niečo vyše päť minút. Prvenstvo v kategórii päťčlenných tímov putovalo do Trebišova vďaka Stopárom, ktorí v piatich vedrách našli všetkých 11 zlatiniek za 10 a pol minúty.
Košičania neprišli
Hoci košickí zlatokopi v predošlých ročníkoch obsadzovali popredné priečky, tentoraz vyšli naprázdno. No nie preto, že by sa im nedarilo a spolu s pieskom odplavili z ryžovacích misiek aj zlato. Žiadny vavrín si z majstrovstiev neodniesli preto, lebo sa ich nezúčastnili. Dobré meno našich zlatokopov zachraňovali iba členovia Westernového akčného divadla z Košíc, ktorí mali na starosti hlavne sprievodný program. Nacvičené scénky, prehliadku dobových kostýmov a rôzne súťaže, najmä pre deti. Popri tom sa stihli v kategórii "zelenáčov" postaviť aj do klaimov.
Keďže aj medzi začiatočníkmi sa zišla slušná konkurencia, piati "westerňáci" museli absolvovať vyraďovacie kolá. Jeden vypadol vo štvrťfinále, traja v semifinále. Jeho hustým sitom prešiel iba Erik Tatraj prezývaný Dážď. "V semifinále mi to šlo dobre, hoci som vsadil na rýchlosť," zhrnul po súťaži svoju premiéru na veľkej súťaži. "Zo siedmich zlatiniek som našiel päť. Čas som mal slušný, takže som v mojom semifinále aj po započítaní šiestich trestných minút skončil šiesty. Finále som však pokazil. Keď som dával do skúmavky poslednú zlatinku, pri otáčaní mi z nej vytiekla voda. Spolu s ňou aj dovtedy nazbierané zlatinky." Ostali mu iba dve, čo ho po prepočítaní časov odsunulo na 18. miesto. Erika to však netrápilo. "Prišiel som sa tu zabaviť a nie vyhrať," dodal na záver.
Prvé miesto medzi zelenáčmi si napokon vyryžovala Elena Korenková zo Spišskej Novej Vsi. Z klaimu síce vyšla až siedma s časom nad päť minút, no so všetkými šiestimi zlatinkami. Rýchlejší súperi a súperky nejaké postrácali, takže v konečnom súčte časov skončili až za ňou.
Ako býva na podobných akciách dobrým zvykom, po záverečnom vyhodnotení súťaže skončili víťazi troch kategórií v klaime. Juniorka Z. Diládiová, Rakúšanka H. Deinhofer i J. Džugan. "Je to taký náš rituál," vysvetlil Trebišovčan. "Ja už som ho absolvoval asi trikrát. Dnes to bolo ešte celkom dobré, lebo voda v klaimoch sa na slnku aspoň trochu zohriala. Raz ma však na Hnilčíku hodili do studeného potoka a to bolo horšie. Vyšiel som odtiaľ skrehnutý ako cencúľ..."
Hoci šlo o vážne tituly, s cieľom zabaviť sa prišla do Džurkovca väčšina zlatokopov. Víťazi sa tešili, ale porazení nesmútili. Veď domáci aj zahraniční súťažiaci strávili príjemné tri dni v prekrásnom prostredí Slovenského raja a na svoje si prišli aj všetci tí diváci, ktorí si túto nevšedná akciu nenechali ujsť. A nemuseli sa iba pozerať. Po celý čas bola v prevádzke aj tzv. Škola ryžovania zlata, kde si mohol každý vziať do ruky skutočnú misku a premývaním hromady piesku v nej hľadať skutočné zlatinky. Ak bol úspešný, mohol si ich nechať a zároveň získal certifikát zlatokopa. Ten ho oprávňoval zúčastniť sa skutočných zlatokopeckých pretekov.
Najbližšie sa podobné majstrovstvá uskutočnia na budúci rok v českých Zlatých horách. Na tom istom mieste budú v roku 2010 aj Majstrovstvá sveta v ryžovaní zlata. Na Slovensku sa Majstrovstvá Slovenskej republiky a Českej republiky uskutočnia v roku 2011 v Zlatej Bani. Ich organizáciu dostal na starosť Košický klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Ostáva veriť, že sa ich zlatokopi z nášho mesta nielenže zúčastnia, ale v klaimoch vyryžujú aj nejaké víťazstvo...
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári