Investujte peniaze do kvalitných slnečných okuliarí
Na šport sa hodia hnedé sklá, za volantom si nasaďte sivé
Mnohí z vás si ani len nevedia predstaviť, že by ráno vyšli z bytu bez slnečných okuliarí. Pri ich kúpe by ste mali byť opatrní a do kúpy investovať radšej viac peňazí. Lacné modely sa totiž môžu nepriaznivo odraziť na zdraví vášho zraku.
Nielen doplnok. Aj keď pre mnohých sú slnečné okuliare len ďalším doplnkom do teplého počasia, mali by plniť svoju základnú funkciu chrániť pred nebezpečným slnečným žiarením. Nedostatočná ochrana pred UV žiarením môže spôsobiť zákaly šošovky a iné komplikácie. Práve preto by sa výber nemal zakladať len na módnych trendoch. Najdôležitejšie preto je, aby ste svoju kúpu uskutočnili v špecializovaných predajniach s optikou, kde vám odborníci vedia poradiť, ktorý typ je pre vás najvhodnejším.
Dôležitý tvar. Ideálne slnečné okuliare by mali oči chrániť i z oboch strán pred ultrafialovým žiarením. Zároveň by však pohľad cez ne mal byť príjemným. Mali by byť tiež ľahké, nerozbitné a musia dobre sedieť bez toho, aby tlačili. Ich váha by mala byť rovnomerne rozložená na nose i ušiach. Pri kúpe sa sústreďte i na to, aby boli dobre "vetrané", inak sa vám počas nosenia môžu zahmlievať.
Na hory či za športom. Ďalším kritériom výberu by mal byť ich účel. Závisí od toho, či ich budete potrebovať k moru alebo bežné nosenie. Podľa toho si vyberajte ich farbu. Okuliare by mali absorbovať dostatok slnečného svetla. To určuje kategória filtra. Informácia o ňom by sa mala nachádzať na nalepenom štítku. Filtre s označením 0 a 1 sa používajú v ochranných alebo imidžových okuliaroch. Bežné slnečné okuliare majú filter s označením 2 a 3. Filtre s označením 4 sú určené pre extrémne podmienky ako sú hory a more. Na šoférovanie sa napríklad odporúčajú okuliare z hnedého alebo sivého zafarbenia. Na výlet do hôr by ste teda bez okuliarov skutočne ísť nemali. Sfarbenie skiel okuliarov by malo byť tmavé, intenzita UV žiarenia je totiž omnoho vyššia.
Starostlivosť. Aby vám slnečné okuliare vydržali čo najdlhšie, mali by ste sa o ne čo najlepšie starať. Nezabudnite ich nosiť v ochrannom puzdre a čistiť špeciálnou priloženou handričkou. Ak vlastníte starší typ okuliarov a nie ste si istí, či vám poskytujú dostatočnú ochranu pred UV-žiarením, môžete si ich dať premerať u odborníka.
Farebné tónovanie skiel. Hnedé sú je ideálne na šport vo voľnom prostredí či prírode, táto farba pôsobí upokojujúco. Zelená farba redukuje viditeľné svetlo bez toho, aby znižovalo jasné videnie, hodí sa na vodné športy. Žlté sklá sú vhodné na zamračené dni. Neodporúča sa na šoférovanie, mohlo by spôsobiť chyby pri vnímaní červenej či zelenej na semaforoch. Sivé sklá sú veľmi vhodné na použitie počas jazdy autom, prenášajú totiž svetlo pravidelne. Oranžová farba zvyšuje kontrasty omnoho viac ako žlté, odporúča sa na použitie počas jazdy autom podvečer alebo počas hmly.
Ultrafialové (UV) žiarenie. UV žiarenia je neviditeľná časť spektra elektromagnetického žiarenia slnka a nepriaznivo sa podieľa na urýchlenom starnutí a tvorbe rakoviny kože a poškodení zraku. Delí sa na tri skupiny. UV-C žiarenie pohlcuje ho ozónová vrstva, zaniká v stratosfére a na Zem nedopadá. UV-B žiarenie je najnebezpečnejšie, pôsobí na očnú rohovku, spáli pokožku, vyvoláva sčervenanie, neskorú kožnú pigmentáciu. Priamo poškodzuje DNA a podporuje vznik kožnej rakoviny. Ozónová vrstva pohltí 80 %. UV-A žiarenie preniká až na očnú sietnicu, dlhodobé pôsobenie môže viesť až k oslepnutiu (sivý zákal), neprehrieva kožu, ale preniká hlbšie, môže za jej predčasné starnutie, nadmerné vysúšanie, vyvoláva včasnú kožnú pigmentáciu. Zriedka spáli, ale vedie k zvýšenému riziku ochorenia rakovinou kože.
Betakarotén je malý zázrak, ktorý sa v lete bude "starať" o vašu citlivú pokožku
Okrem pleti chráni aj váš zrak
Malým zázrakom, ktorý by nemal v lete chýbať vo vašej lekárničke, je betakarotén. Je to prirodzené farbivo, ktoré odráža slnečné lúče a funguje obdobne ako pigment pokožky. Tým pomáha chrániť účinne vašu pokožku. Dostanete ho kúpiť v každej lekárni a najmä ak patríte medzi tých, ktorí sa na slnku ľahko spália, mali by ste ho počas leta pravidelne užívať.
Betakarotén je silným antioxidantom a predovšetkým likviduje voľné radikály, ktoré vznikajú pri ožiarovaní pokožky. V praxi to teda znamená, že aj ľudia s citlivejšou pleťou, pokiaľ užívajú vnútorne prípravky s betakaroténom, sa môžu bezpečnejšie opaľovať a s chuťou užívať slnečný kúpeľ. Prípravky sa všeobecne nazývajú potravinové doplnky. Dôležité je, že sa môžu užívať celoročne - teda pokiaľ začneme už počas zimy, naša pokožka sa zvnútra pripraví a získa pekný hnedastý nádych. A predovšetkým je lepšie pripravená na leto.
Betakarotén dodávaný organizmu v podobe potravinových doplnkov je lepšie upotrebiteľný ako betakarotén z potravín - najmä zo surovej zeleniny sa vstrebáva menej betakaroténu ako z varenej (typickým príkladom sú napríklad paradajky). K ďalším zaujímavostiam patrí, že betakarotén je rozpustný v tuku, a preto by sa mal užívať s potravinami obsahujúcimi tuky.
Pokiaľ sa teda nechcete vzdať hnedastého odtieňa svojej kože, chcete si zachovať jej dobrú kvalitu a účinne ju chrániť, používajte preventívne a potom pri opaľovaní súčasne s kvalitnými ochrannými krémami aj vnútorne betakarotén. Ako potravinový doplnok je dostupný v lekárňach vo forme toboliek, tabletiek alebo v želatínových kapsliach. Napríklad mäkké želatínové tobolky s obsahom betakaroténu 9 mg -zodpovedajú účinnej látke obsiahnutej v 3 - 4 stredne veľkých mrkvičkách.
Vysoké teploty trápia aj vašich domácich miláčikov
Aj psovi môžete dať pred cestou kinedril
Vysoké teploty môžu spôsobiť problémy nielen ľudom, ale aj domácim miláčikom. Zvieratá nepotrebujú počas horúčav žiadnu špeciálnu starostlivosť, iba zabezpečenie dostatočného prísunu čerstvej vody počas celého dňa. Množstvo vody sa kvantifikovať nedá, záleží od veľkosti tela zvieraťa, samozrejme škrečok vypije menej než veľký pes...
Úpal či prehriatie organizmu môže postihnúť tak človeka, ako aj psa či mačku. Príznakmi môže byť malátnosť, potácavá chôdza, silné dychčanie až chrčanie či odmietanie potravy a zvracanie. V takomto prípade ako vhodnú pomoc odporúča zabalenie zvieraťa do mokrých studených uterákov, prísun vody, v prípade potreby návštevu veterinára.
Letné teploty môžu byť nebezpečné aj pre škrečky, myši či morské prasatá. Ich vykladanie na balkón na priame slnko im môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. Za najrizikovejšie sa považuje ich pobyt na balkónoch v sklenených akváriách, ktoré sa prehrievajú. Klimatizácia naopak zvieratám neprekáža. Môžu však dostať zápaly uší, očí alebo prechladnúť.
Psom možno počas horúčav pomôcť aj ostrihaním srsti. Na krátkej srsti možno lepšie zbadať aj kliešťa, ktorý je nebezpečný ako pre človeka, tak aj pre zvieratá.
Ľudia často zvyknú svojich domácich miláčikov brať so sebou na dovolenku. Po kúpaní psov v morskej vode sa však odporúča ich následné osprchovanie, keďže slaná voda vysušuje kožu, čo môže spôsobiť lupiny. Pred cestou na dovolenku treba pamätať aj na vybavenie pet pasu a začipovanie zvieratka. Je to otázka jednej návštevy veterinára a trvá to asi 10-15 minút. Pred cestou do zahraničia sa musia zvieratká aj odčerviť, musia mať platné očkovanie.
Nakoľko nevoľnosť počas dlhého cestovania nepostihuje iba ľudí, ale aj psov, možno na bezproblémové cestovanie využiť špeciálne preparáty na upokojenie. Použiť sa dá aj "ľudský" kinedryl. Nie je vhodné upokojovať zviera ľudskými sedatívami, nakoľko tie môžu mať na psa úplne opačný účinok a vybudia ho na väčšiu aktivitu.
Turistika je zdravý šport, ktorý posilní nielen vaše svalstvo ale aj srdce
Výletom do kopcov sa zbavíte stresu
Nechystáte sa počas letnej dovolenky k moru, ale radšej si slnečné dni vychutnáte na Slovensku? Tak sa vyberte do hôr a spríjemnite si dni turistikou. Veď na Slovensku je možností na výlety do kopcov viac než dosť...
Univerzálny šport. Turistika patrí medzi pohybové aktivity rekreačného charakteru určené širokému spektru záujemcov. Neexistuje tu žiadne vekové obmedzenie, podmienkou nie je dosiahnutie určitej kondičnej zdatnosti a vítané sú rovnako ženy, muži i dokonca deti. Prevádza sa v každom ročnom období, za každého počasia a kedykoľvek sa nato cítite. Môže sa stať vhodnou náhradou niektorých zimných športov, môže byť však vašim novým celoročným životným štýlom, prostredníctvom ktorého svojmu telu poskytnete potrebnú dávku zdravého pohybu, čerstvého vzduchu a dokonalého psychického úniku od každodenného napätia i stresu.
Zdravá aktivita. Načo sa trápiť rôznymi diétami, keď úbytok telesného tuku dosiahnutý pohybovou činnosťou má, v porovnaní so stratou z dôvodu obmedzenia kalorického príjmu, nepomerne dlhšiu dobu pôsobnosti? Účinky turistiky sú však oveľa výraznejšie ako iba redukcia hmotnosti. Posilní sa ňou totiž srdcovo-cievny systém, zredukuje sa prípadný vysoký krvný tlak, telo sa zbaví toxických látok. Priaznivo vplýva nielen na funkcie orgánov v organizme, ale taktiež na duševnú sféru človeka i odstránenie neojedinelého stresového faktoru.
Pevnejšie telo. Posilnený bude tiež svalový aparát, najmä spodnej časti tela, nakoľko hlavná záťaž je prenášaná na dolné končatiny. Výdatnú prácu odvedú lýtkové svaly ako i svaly predkolenia, ale taktiež partie sedacích svalov a stehien. Pri aktívnom zapájaní paží, ocítite účinok aj na ramenných svaloch a v oblasti chrbta. Miera činnosti svalov je samozrejme priamoúmerná intenzite zaťaženia.
Pozor na preťaženia. Z hľadiska škodlivosti na pohybový aparát turistika nepozná žiadne negatívne účinky, nepriaznivo na ľudský organizmus môže pôsobiť len nesprávne prevádzanie tohto športu. Tak ako pri iných pohybových aktivitách, aj pri turistike je prvoradé zhodnotenie svojich individuálnych možností a schopností, zdravotných, pohybových i kondičných. Od toho sa odvíja voľba vhodnej trasy, intenzity i tempa vykonávaného pohybu, ako i dĺžky terénu. Rozumne si rozložte svoje sily, pretože práve únava býva príčinou mnohých úrazov. Neriskujte podvrtnutia členkov, či kolien rôznymi strmými zradnými skratkami, či zbytočným hnaním sa za predsavzatým cieľom. Stačí chvíľka nepozornosti pri náročnom teréne a váš príjemný výlet sa môže premeniť na bolestivú spomienku.
Výstroj turistu. Základom pre zdravé prevádzanie turistiky je dostatočne pevná obuv, vzdušné a pohodlné oblečenie. Turistický odev by mal pozostávať z niekoľkých vrstiev, aby sa turista vždy mohol prispôsobiť aktuálnej teplote, ktorá sa počas jednej trasy môže niekoľkokrát zmeniť. Nezabudnite preto ani na pršiplášť. Pri výbere tej správnej výbavy myslite predovšetkým na funkčnosť a praktickosť. Nevyhnutný je batoh pohodlne umiestnený na chrbte, ktorý okrem pitného režimu a občerstvenia, obsahuje aj balíček prvej pomoci.
Príroda volá. Snáď žiadna iná aktivita vám neposkytne toľko možností i priestoru spoznávania prírodných krás ako práve turistika. Pokochať sa budete môcť takmer panenskou prírodou, pripomeniete si vôňu lesa, žblnkanie horského potôčika a na vlastné oči uvidíte zvieratá, ktoré ste poznali len z učebnice prírodovedy. K dispozícii je množstvo turistických terénov, tak na Slovensku, ako i u okolitých susedov. Skúste a sami zistíte, že príjemný pocit po zdolanej trase je zážitkom skutočne ojedinelým.
KID
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári