--- Jej krst v múzeu vzbudil veľkú pozornosť ---
Hoci môže verejnosť publikáciu Mareka Budaja "Košický zlatý poklad" na pultoch kníhkupectiev obdivovať už pár týždňov, jej oficiálne uvedenie do života prebehlo až vo štvrtok. Prirodzene, že to nemohlo byť inde ako v metropole východu. Akt krstu sa uskutočnil v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea (VSM).
KOŠICE. Už na prvý pohľad veľmi atraktívna publikácia vzbudila veľkú pozornosť historikov, numizmatikov, ale i laickej verejnosti. O to viac, že sa v poslednom čase o Košickom zlatom poklade hovorí viac kvôli jeho blízkemu presťahovaniu do Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave z dôvodu rekonštrukcie účelovej budovy VSM.
Vznik knihy bol dobre načasovaný
"Pán Budaj si zvolil na uvedenie knižky na trh veľmi správny moment. V tomto prípade však netreba mať obavy, že by peniažky z pokladu definitívne ostali v Bratislave, hoci vieme, že na východ sa vo všeobecnosti len ťažko vracajú," povedal predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, ktorý knihe zavinšoval veľa úspechov.
Generálny riaditeľ SNM Peter Maráky mal najväčšiu radosť z toho, že publikácia uzrela svetlo sveta v pre múzejníkov veľmi významnom roku 100. výročia úmrtia Andreja Kmeťa.
Samotný krst prebehol s imitáciou zlatiniek a riaditeľ VSM Robert Pollák si zažartoval: "Pravé zlaté mince sme nechceli vyberať, lebo sme sa báli, že sa rozkotúľajú."
Vyžiadala si 16 mesiacov tvrdej práce
Autorom knihy je vedúci numizmatického kabinetu SNM M. Budaj. Priznal sa nám, že pred začatím tvorby publikácie mal riadne obavy. "Vedel som, že to bude veľmi náročné, pretože človek k takémuto pokladu musí jednoznačne pristúpiť zodpovedne. Ide predsa o európsky unikát." Dokopy intenzívnej práci venoval 16 mesiacov času. "Je príjemné, keď sa človeku plnia sny, o to viac, že sa to splnilo v podstate vo veľmi krátkom čase. Profesionálne pracujem ako numizmatik sedem rokov, takže to bola pre mňa veľká pocta." Podľa jeho slov pocítil pri prvom dotyku s voňavou čerstvo vytlačenou knihou nadšenie, entuziazmus, ale i úľavu. Nezabúda však pripomenúť, že sa o jej vznik pričinilo množstvo ľudí.
Takmer šesťtisíc fotiek a množstvo informácií
Pri listovaní zistíte, že je nový knižný prírastok koncipovaný do dvoch základných častí - textovej, ktorá je dvojjazyčná slovensko-anglická, a katalógovej. V nej nájdete približne 5 840 fotiek. Tešiť sa môžete na množstvo zaujímavých informácií.
"Snažil som sa čitateľovi priblížiť osud pokladu, význam samotných mincí pre naše dejiny a dejiny Uhorska. Tiež som kládol dôraz na ozrejmenie historického kontextu doby, v ktorej bol poklad ukrytý, a pátral som aj po jeho majiteľovi," vymenoval autor, ktorý dokonca vypočítal i reálnu hodnotu pokladu na vtedajšiu dobu. Na záver len poznamenal: "Považoval som za svoju hanbu ako numizmatika, ale aj celého nášho národa, že sa tomu doposiaľ nikto nevenoval a takýto unikát doposiaľ nebol publikovaný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári