Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: čo nesmie chýbať v dovolenkovej batožine

Dobre sa pred dovolenkou pobaliť je niekedy umenie. Hlavne aby sme mali všetko nevyhnutné a nebrali žiadne zbytočnosti. Existuje však aj pár

"maličkostí", bez ktorých si dovolenku nevieme ani len predstaviť. Pre niekoho je to ďalekohľad na pozorovanie nudistov, pre iného kniha, krabička prezervatívov či potápačské okuliare. Známych Košičanov sme sa opýtali, čo nesmie za žiadnych okolností chýbať v ich dovolenkovom kufri.

K základnej výbave auta herečky Dany Košickej patrí aj bicykel

Scenáre si so sebou berie, ale nečíta ich

Herečka Dana Košická nie je ten typ dovolenkára, ktorý si dokáže predstaviť, že by celé dni a týždne strávil ničnerobením. No a keďže jej je šport veľmi blízky, tak vždy pri balení pred dovolenkou myslí aj na to, čo všetko si zbaliť, aby mohla oddychovať aktívne pri športe. "V prvom rade však musím povedať, že neznášam balenie. Stále to totiž aj tak dopadne tak, že polovičku vecí, ktoré si vezmem, mi nakoniec netreba. Takže už keď začínam baliť, tak mi je jasné, ako to zase dopadne a najradšej by som všetko vyhádzala z kufra a išla z domu bez ničoho," prezradila s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodne jej však v kufri nesmú chýbať plavky. "Ja totiž keď vidím vodu, tak do nej skáčem. Vôbec ešte nemusíme byť na mieste určenia, stačí že cestujeme a zbadám jazero a už si naťahujem plavky a idem plávať."

Rada si však dopraje aj iné športy, preto si so sebou bráva hlavne športové oblečenie. "K základnej výbave nášho auta patrí lekárnička, vlečné lano, výstražný trojuholník a bicykle. Hehe. Keď sa začne leto, tak si na strechu pripevníme držiak na bicykle a kamkoľvek ideme, bicykle brávame so sebou. No a tiež kolieskové korčule, ktoré idú pri balení do kufra auta ako prvé."

Kvôli cyklotrasám sa vybrala raz aj do Slovinských Álp, zvyčajne však chodieva na výlety po Slovensku, obľúbila si napríklad Poloniny. Aj na celodennú cyklotúru sa však treba vedieť zbaliť... "Na náradie, pumpu a iné potrebné veci mám priateľa. A ešte mám aj poriadnu dávku šťastia, lebo zatiaľ ani raz sa mi nič nepokazilo, dokonca som nedostala ani defekt. A čo sa týka ostatných vecí - stačí mi voda a sucháre."

Skryť Vypnúť reklamu

Nie vždy sa však človeku chce vyskočiť na bicykel a stráviť celý deň v sedle, preto si D. Košická so sebou bráva aj knihy. "Priateľ sa občas so mňa smeje, vraj načo mi je na dovolenku toľko kníh. Ale napríklad nedávno sme na jednej boli a ja som si vzala päť kníh a poviem vám, že boli poriadne hrubé. Všetky som ich prečítala! Počas roka totiž nemám dosť času na to, aby som si prečítala tie tituly, ktoré mám vyhliadnuté. Takže to dobieham počas dovolenky."

Typickou výbavou Slováka na dovolenke sú i karty a krížovky... "Toto nie je vôbec môj prípad. Karty neznášam už od detstva. Nevedela som ich totiž hrať a ostalo mi to. No a čo sa týka krížoviek - to je podľa mňa len také zabíjanie času. Rovnako ako čítanie bulvárnych novín alebo ´múdrych´ ženských časopisov, ktoré sú plné rád na to, ako byť sexi, ako zaručene schudnúť a ako uloviť muža snov. Takéto hlúposti ma dokážu akurát tak rozčúliť."

Skryť Vypnúť reklamu

Pravidelne si počas leta so sebou na dovolenku bráva aj scenáre hier, ktoré v divadle začne na jeseň skúšať. Aby sa naučila čo najviac textov... "Tak ako scenár pred dovolenku hodím do auta na spodok kufra, tak ho odtiaľ po dovolenke vyberiem. Niežeby som nechcela sa učiť! Ale verte-neverte, zakaždým mi na to počas dovolenky nejako nevyjde čas," dodala so smiechom.

kid

Milanovi Plačkovi stačil spacák a zubná kefka

Neodíde bez vaty do uší

Košický tanečník a tréner Milan Plačko rád športuje, preto pred odchodom na dovolenku rozmýšľa hlavne nad tým, čo všetko si vziať so sebou, aby sa mohol aj na dovolenke venovať športom. "V lete to je veľmi jednoduché, lebo aj plávanie je šport, takže by úplne mohli stačiť plavky," nazdáva sa. "Brávam si však so sebou aj rôzne iné športové oblečenia, športové náčinie... Našťastie však dnes už človek nemusí všetko vláčiť so sebou, lebo vo väčšine stredísk sa dá všeličo požičať."

Existuje však aj jedna presne konkrétna vec, bez ktorej z domu ani neoddíde. "Od detstva mám problémy so zápalmi uší. Takže vata do uší nesmie chýbať v lekárničke, ktorú manželka vyždy pred odchodom z domu pobalí. Našťastie to už u mňa nie je také zlé ako v detstve, ale raz za rok či za dva mávam problémy s ušami. Tak sa tomu všemožne snažím predísť." Aj preto sa nezvykne na dovolenke potápať. "Navyše, nemôžem si dávať plavecké okuliare na oči, lebo moja pleť sa s tým potom akosi nevie vyrovnať a robia sa mi od okuliarov kruhy, ktoré nevymiznú..."

Balenie ako také nemá veľmi rád, ešte šťastie, že to môže nechať na svoju polovičku. "Ja by som bol najradšej, keby stačilo vziať kreditnú kartu a iba tak odísť. Boli časy, kedy som ešte ako mladík šiel na Domašu či na Ružín a nebolo mi treba viac ako prehodiť si spacák cez plece a do vrecka strčiť zubnú kefku a už som šiel z domu hocikedy, keď sme sa s kamarátmi rozhodli a o viac som sa nestaral. Spali sme po holým nebom a nič nás netrápilo."

Dnes mu už čosi také nehrozí. "Mám plný kalendár a toľko povinností, že hocikedy nemôžem oddísť a budem rád, ak sa mi v lete podarí uvoľniť sa na dva týždne."

kid

Monika Puzderová na jedno nesmie zabudnúť

Bez manžela ani krok

"Rozhodne to nemôže byť bez manžela. I keby sa mi podarilo čokoľvek dôležité nechať doma, bez neho ani krok," netají starostka MČ Šebastovce Monika Puzderová, čo si nikdy nezabudne "pribaliť" do batožiny. "Nemôžem ho síce vtesnať do žiadnej cestovnej tašky či kufra, ale rozhodne je manžel tým najpodstatnejším, čo nesmie na dovolenke chýbať."

Deti, ako ďalej rozvíjala myšlienku, sú dospelé, maminej sukne sa pustili už dávnejšie a aby išli s rodičmi na dovolenku, v tom nevidia žiadnu zábavu. "Sú to dobré deti, milé, ale samostatné. A tak všetko ostáva na manželovi. On musí, ako dobrá polovička, nahrádzať po mojom boku ostatok Puzderovskej rodiny," smeje sa starostka. Mať ho pri sebe, má podľa nej niekoľko výhod. Pokiaľ treba, zastane úlohu bodygarda, ale tiež bankára či sponzora, ak ona objaví v niektorom butiku niečo zaujímavé, po čom jej duša zapiští, ale vlastná peňaženka pri pohľade na cenu zaplače. "Manžel, aspoň pokiaľ si pamätám, mi ani raz v podobnej situácii nepovedal nie. Je to moja devíza, zlatíčko, partner, a tak trochu aj to, čo nám v našom veku ostáva držať sa jeden druhého."

Hoci toto leto o extra dovolenke Monika Puzderová neuvažuje, stopercentne si nie je istá, či si to na poslednú chvíľu nerozmyslí a predsa niekam nevyrazí. "Uvidíme. Vtedy sa určite naplní to, čo je anketná otázka a k čomu som sa práve verejne priznala," dodala starostka MČ Šebastovce.

lia

Peter Ország kombinuje krížovku s manuálom

Bez pollitrovky tekutej prevencie sa do rizikových krajín neodváži

Hokejový rozhodca Peter Ország sa drží zásady, že dovolenku si treba užiť. Preto sa nikdy nezaťažuje starosťami, čím vyplniť obsah kufra (prípadne niekoľkých kufrov), aby vyzeral ako učebnicový turista, ktorý je pripravený na všetko, čo ho môže v prímorskom letovisku alebo pri očumovaní historických pamiatok postihnúť. "Takže v kufri mám len nejaké oblečenie, a poruke peniažky a doklady. To je väčšinou všetko. A keď idem na dovolenku v rámci letnej prípravy, nesmie chýbať tenisová raketa a trampky."

Bez ďalších zbytočností sa vraj v pohode zaobíde. "Kto má doklady, peniaze či kreditnú kartu, vie všetko riešiť, trebárs aj zohnať liek, keď sa vyskytnú nejaké zdravotné problémy. Ja som alergik, mám sennú nádchu, ale keď idem k moru, tak tam žiadne kvapky do očí alebo nosné spreje nemusím vláčiť."

Jednu "medicínku" košický rozhodca dovolenkárom predsa len vrelo doporučuje. V kufri žiadneho správneho Slováka by vraj nemala chýbať nejaká tekutá prevencia voči črevným potiažam. Najmä keď sa vyberiete pokúšať osud do rizikových krajín. "Mám to už osvedčené, pollitrovka nejakej domácej pálenky dokáže zázraky. Stačí štamperlík ráno pred raňajkami, a nemáte problém."

K osvedčenej výzbroji Petra Országa patrí aj fotoaparát. Aj keď od japonských turistov sa ešte má čo učiť. "Nemám ich okolo krku štyri, ako oni, ale tak trochu, so svojím veľkým digitálnym, poloprofesionálnym foťákom sa na nich tak trochu podobám."

Dovolenka je preňho relax, ale ani tam nezabúda, že doma ho čaká píšťalka. "Takže si zvyknem pribaliť aj nejakú krížovku, a k nej i manuál pre rozhodcov. Len také ľahké čítanie na pláži, čo mi pomáha najmä v príprave na pravidlové testy."

mat

Katarína Verbovská berie na dovolenku veľa peňazí

Kedysi kufor odľahčila až potom, keď jej došlo, že ho treba nosiť

Úspešná slovenská fitneska Katarína Verbovská nemá s balením na dovolenku žiadny problém. Je zvyknutá cestovať, takže nikdy vraj nemá ťažkú hlavu z toho, čo si na dovolenku vziať, a bez čoho sa tam môže zaobísť. "Beriem vždy len tie najnutnejšie veci, hlavne dosť peňazí, aby bola na dovolenke pohoda. V kufri nemám nič dôležité, takže aj keď sa mi cestou náhodou stratí, veci, ktoré v ňom boli, a ktoré potrebujem, si kúpim tam."

Voľakedy však cestovnú horúčku nezdolávala tak ľahko ako dnes. "Priznávam, že s balením som predtým mávala problém. Vždy som nahádzala do kufra toľko vecí, že keď som ho potom postavila na váhu, vážil najmenej dvadsaťpäť kíl. Polovica vecí išla hneď von, lebo som si uvedomila, že ten kufor bude treba aj nosiť..." smeje sa košická športovkyňa.

V lete, k moru, veľa šiat netreba, ide hlavne o to, aby medzi "cárachmi", ktoré z kufra pred cestou vyhodí, nie sú aj plavky, s ktorými si na letnej dovolenke celkom vystačí. Mnohé z výbavy priemerného slovenského turistu považuje za zbytočné. "Napríklad foťák či kameru. K týmto veciam totiž nemám veľmi vzťah, takže nechám to na iných, a po dovolenke ich potom otravujem, aby mi poslali fotky."

Zbytočnosti sú podľa Kataríny aj mapa a slovník. "Mapu nájdem všade, a všade sa so svojou angličtinou či francúzštinou nejako dohovorím. Myslím si, že na dovolenku v žiadnom prípade nepatria ani skriptá, alebo iný študijný materiál. Tam si treba hlavu vetrať, a nie ju zaťažovať novými vedomosťami. Ani alkohol, ako mnohí Slováci, nezvyknem k moru vláčiť, veď som športovkyňa. Viem sa dobre zabaviť aj pri kole."

mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 455
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 903
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 864
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 106
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 670
 7. Crème de la crème po slovensky 3 200
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 966
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 876
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 643
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kľúčovou zbraňou proti delta variantu koronavírusu je zaočkovanie obidvoma dávkami vakcíny.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.


8 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa bude vyvíjať pandémia.


a 2 ďalší 6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop