Aby ste vyzerali dobre, plavky musia dokonale sadnúť
Dôležitý je správny strih
Nejedna žena pre letom, kedy každá siahne po plavkách, túži po dokonalej postave. Isteže - diétami a cvičením sa dá tomu pomôcť, ale nie všetko sa dá vyriešiť. Lebo ak má raz žena úzke boky či krátke nohy, žiadne diéty nepomôžu. Stačí však vedieť, po akých plavkách treba siahnuť, aby sme potlačili nedostatky postavy...
S plavkami je to rovnaké, ako s každým iným oblečením. Aby ste v nich vyzerala skutočne úžasne, musia vám správne sadnúť. Len po správnom výbere zdôraznia prednosti vašej postavy, nenápadne zamaskujú nedostatky a výborne poslúžia na opaľovanie i kúpanie. Nenechajte sa zdeptať modelkami s dokonalými tvarmi, ktoré vidíte v katalógoch, aj tak im ku dokonalej postave pomohol šikovný grafik. Ostaňte pevnými nohami v realite a vyberte si plavky, ktoré vám poslúžia najlepšie.
Chudé ženy a dámy s menším poprsím by mali siahnuť po horizontálnych pruhoch a dvojdielnych plavkách s námorníckou tematikou. To vám dodá objem na dôležitých partiách, akými sú napríklad prsia. Tiež máte k dispozícii plavky, ktoré majú vypcháte košíčky.
Ak je vaša postava trojuholníkového tvaru, alebo v tvare hrušky, tak potrebujete zamaskovať svoje širšie boky. To je problémom mnohých žien. Vyberajte si plavky, ktoré budú mať detaily na vrchnej časti. Aby ste svoju postavu zúžili opticky, noste zapínanie smerom ku krku, farby si vyberajte tmavšie. Nohavičky by nemali byť vysoko strihané, aby nezväčšovali vaše stehná. Ak máte ramená širšie než boky, by ste mali postupovať presne naopak. Nezvýrazňujte hornú časť tela, ale skôr dolnú. Spestrite svoju postavu veselými farbami a vzormi.
Pri postave, ktorá je v tvare písmena H, teda nemá výrazne vyrysovaný pás, potrebujete vyvolať ilúziu ženských kriviek. Vyberajte si dvojdielne plavky s výraznými farbami.
Dvojdielne či celé?
Záleží na vašej postave. Celé plavky sa vám síce na pláži budú ťažšie prezliekať, ich výhodou ale je to, že dobre držia aj pri tom najdivokejšom plávaní a dokážu udržať postavu opticky štíhlejšiu. Celými plavkami navyše môžete zakryť aj nedostatky vášho brucha nejaký ten tukový vankúšik, strie či jazvy.
V dvojdielnych plavkách sa naopak pohodlnejšie opaľuje, pri plávaní sa ale stáva, že sa vám vrch plaviek môže uvoľniť a odhalí aj to, čo by ste nechceli. Dvojdielne plavky poskytujú mnoho možností na kombinovanie.
Štyri kusy na kombinovanie
Vynikajúcou voľbou sú v tomto prípade duo plavky teda vrch i spodok v dvoch rozličných farbách s rovnakým vzorom, ktoré môžete podľa chuti kombinovať, takže jeden deň budete mať napríklad na pláži čierny spodok s modrou podprsenkou, druhý deň naopak a tretí deň budete len v čiernom. K mnohým plavkám sú k dispozícii aj ladiace plážové šaty, alebo sukničky, ktoré zakryjú boky, kým na pláž prídete.
Plnšie boky
Ak máte plnšie boky, mali by ste partie bokov opticky zmenšiť s jednofarebnými bočnými vsadkami. Ale pri podprsenke si to môžete vynahradiť. Môžete zvoliť nápadnejšie ozdoby alebo vzorovanie po celej ploche.
Bacuľaté pozadie
Keď máte bacuľaté pozadie, nezostáva vám nič iné, ako zvoliť kontrast farebných plôch. Na tejto inkriminované partii využijete zoštíhlovací efekt tmavej farby. Skúste kombináciu modrej (spodnú časť plaviek) a zelenej (vrchná časť plaviek) - plavky potom pôsobia veľmi pekne a zaujímavo.
Nevýrazný pás
Nevýrazným pasom "trpia" takzvané chlapčenské postavy. Pokiaľ zvolíte jednodielne plavky, ktoré sú zvýraznené šikmým kontrastným pruhom pri páse, nikto na vás nespozná, že máte nejaký problém s nevýrazným pásom. Veľmi dobre vyzerá, keď máte ramienka za krkom, ktoré sú zošikmené a končia v páse.
Príliš malé prsia
Tu je jediné riešenie. Zaobstarať si push-upku. Môžete si dovoliť akúkoľvek farbu a tvar podprsenky. Dekolt, ktorý je koncipovaný do tvaru srdiečka, pôsobí veľmi zvodne a plne.
Veľké prsia
Ak máte veľké prsia, rozhodne by ste mali kupovať jednodielne plavky s dobre vypracovanými košíčkami, v nich by určite nemali chýbať kostice. Nápadné vzory zvoľte radšej pri spodnej časti plaviek a košíčky nechajte jednofarebné.
Troška väčšie bruško
Týmto problémom trpia aj ženy, ktoré sú veľmi štíhle. Tu sa však dá na to vyzrieť celkom jednoducho. Mierne vystúpené bruško schovajte pod drapovaným predným dielom a zvýraznite zvislé členiace švy. Pozornosť potom obráťte na partiu dekoltu, v ktorom si rozhodne doprajete veľa hlbokých a čo najzaujímavejších vytvarovaní.
Doprajte si počas horúcich dní exotické osvieženie
Frappé vás dokáže schladiť aj nabudiť
Osvieženie v horúcom lete nikdy nie je na zahodenie. Máte už po krk rôznych minerálok a rady by ste si dopriali niečo špeciálne? Ponúkame vám zopár receptov na osviežujúce letné nápoje, ktoré vás zaručene schladia a urobia vám radosť.
Frappé. Budete potrebovať dve čajové lyžičky instantnej kávy, jednu lyžičku cukru, mlieko a studenú vodu. Najskôr vložte do šejkra kávu, cukor a prilejte polievkovú lyžicu horúcej vody. Toto poriadne premiešajte, až kým sa káva a cukor nerozpustí a vytvorí sa hustá pena. Potom opatrne prilejte mlieko a jemne premiešajte. Celý obsah vylejte do vysokého pohára a prilejte ľadovú vodu. Chýba už len ľad a osviežujúca káva je hotová.
Negroni. Budete potrebovať 2 cl Dry Ginu, 2 cl Campari, 2 cl Vermouth Rosso. Všetky prísady vložíte do šejkra spolu s kockami ľadu. Celé to jemne premiešajte a prilejte kúsok sódy. Môžete pridať aj kvapku citrónovej šťavy. Prelejete do pohára a drink je hotový.
Swimmingpool. Budete potrebovať 2 cl White Rumu, 2 cl Vodky, 2 cl smotany, 2 cl kokosového krému, 6 cl ananásovej šťavy 1 cl Curaçao Blue. Všetky prísady silno premiešate v šejkri, spolu s kúskom rozdrveného ľadu. Šejker je pritom najlepšie zabaliť do utierky. Takto rozmiešanú zmes nalejte do pohára s pripraveným rozdrveným ľadom. Drink ešte polejte Curaçaom a môžete ozdobiť koktejlovou čerešničkou a ananásom.
Coruba Dream. Budete potrebovať 3 cl Coruba Rumu, 3 cl ananásovej šťavy, 1,5 cl malinového sirupu. Krátko ale silno premiešajte a podávajte s ľadom.
Bora bora. Budete potrebovať 4 cl kokosového krému, 4 cl banánového nektáru, 6 cl ananásovej šťavy, 4 cl marakujového nektáru. Všetko zmiešajte v šejkri a silno pretraste. Podávajte sa s ľadom. Možno ozdobiť banánom.
Hawaii Blue. Budete potrebovať 6 cl ananásovej šťavy, 6 cl marakujového nektáru, 4 cl grapefruitovej šťavy,
2 cl Curaçao Blue - sirup. Všetko zmiešajte a premixujte v šejkri. Podávajte s ľadom.
V lete vlasy trpia slnkom aj morskou a chlórovanou vodou
Siahnite po bylinkách
Slniečko vysúša v lete nielen pokožku, ale aj vlasy. Tie navyše dostávajú zabrať pri kúpaní v slanom mori alebo v bazónoch s chlórovanou vodou. Preto im treba pomôcť, aby leto prežili bez väčšej "ujmy na zdraví". Nemusíte kupovať drahé balzamy či špeciálne krémy. Stačí, ak stiahnete po bylinkách.
Žihľavová voda proti vypadávaniu vlasov. Vodičku si po každom zmytí vlasom vmasírujte do vlasovej pokožky. Pokojne to môžete robiť aj 2-3x týždenne. Ako na to? Potrebujete 100 g koreňa žihľavy, 50 g rumančekových kvetov, 40 g lopúchového koreňa, destilovanú vodu, 200 ml vínneho alebo jablčného octu. Korene lopúcha a žihľavy varte 20 minút v 1l destilovanej vody. Pridajte rumančekové kvety a zakryté lúhujte 8 hodín. Odvar sceďte a pridajte do neho ocot. Vývar zlejte do uzatvárateľnej fľaše.
Čaj na rast vlasov. Praslička je bylina, ktorá obsahuje kremík a tak podporuje rast vlasov a popri tom aj činnosť obličiek. Ako na to? Vrchovatú polievkovú lyžicu nadrobno nasekanej vňate prasličky zalejte 1/4l vody, na miernom ohni varte 5 minút, odstavte a lúhujte ďalších 20 minút. Scedené pite po dúškoch počas dňa. Odvarom sa doporučuje vlasy aj oplachovať.
Čaj z čakanky. Čaj z tejto bylinka výrazne podporuje rast vlasov. Ako na to? Potrebovať budete 50 g vňate čakanky, 30 g vňate medovky, 15 g vňate jablčníka a 20 g vňate pamajoránu obyčajného. Dve polievkové lyžice bylinnej zmesi zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Scedené pite denne po 3 šálky.
Vlasová voda. Táto voda je vhodná proti vypadávaniu vlasov, pri mastnej pokožke a proti lupinám. Ako na to? Potrebujete 100 ml hamamelovej vody (kúpite v lekárni), 30 ml tinktúry z brezových listov, 5 kvapiek éterického medovkového oleja. Ingrediencie zmiešajte, pretrepte a zmes naplňte do fľašky s rozprašovačom. Do pokožky hlavy vtierajte dvakrát denne.
Klimatizácia v aute môže mať za následok záchvaty kašľa, angíny ale aj kolapsové stavy
V teple je vodič náchylnejší na mikrospánok
Chystáte sa na dlhú cestu na dovolenku alebo patríte k tým, ktorý počas leta trávia veľa času v aute? Celkom iste ste počas horúcich dní neraz uvažovali nad klimatizáciou v aute. Je to dobrý nápad alebo nie?
Klimatizácia - nie len v aute - je dobrý sluha, ale treba s ňou zaobchádzať s mierou. Kardiaci a ľudia s astmou by mali považovať klimatizáciu za sladký jed.
Vodič, ktorý si myslí, že tropické teploty v aute eliminuje klimatizáciou nastavenou naplno, je hazardér. Infarkt, astmatický záchvat, kolapsové stavy - to sú tie najzávažnejšie riziká, ktoré na vás čakajú, ak to preženiete. S klimatizáciou treba vedieť narábať obozretne...
Záchvaty kašla a angíny z klimatizácie sú u vodičov na dennom poriadku. Predovšetkým starší ľudia majú často výrazné problémy s termoreguláciou a pre kardiakov je ostré striedanie rôznych teplôt prostredia priam vražedné.
Základnou poučkou pre používanie klimatizácie je nechladiť auto na väčší teplotný rozdiel než o 6 stupňov chladnejšie ako je vonku. Samozrejme, keď je vonku štyridsať, tak sa vám v aute pri teplote 36 stupňov neuľaví. Existuje však recept - počas cesty je možné auto vychladiť na príjemných 21 - 22 stupňov. Niekoľko kilometrov pred cieľom začnite klimatizáciu zase obmedzovať a pred dojazdom pustite do kabíny vzduch zvonku. Tak sa postupne zníži teplotný rozdiel.
Klimatizácia so sebou nesie ešte jedno riziko, o ktorom sa všeobecne príliš nevie - radikálne vysušuje vzduch. Predovšetkým u detí a starých ľudí môže dehydratácia postupovať pozoruhodne rýchlo a s ňou aj akútne zdravotné komplikácie. Pripravená flaša s vodou ale všetko zmierni a pomôže.
Chladnejšie prostredie pôsobí na vodiča rozhodne lepšie než vražedné horúco. V teple sa na vodičovi únava prejaví rýchlejšie a je tak náchylnejší na mikrospánok a samozrejme, že v týchto stavoch sa zvyšuje nervozita, afekt a skratové konanie. Nič z toho rozhodne k bezpečnosti neprispieva.
Pozornosť si zaslúži aj filter. Z technického hľadiska je klimatizácia v aute vlastne celkom jednoduchým zariadením, ktoré je založené na takom istom princípe ako bežná kuchynská chladnička. Ani trvanlivosť nie je príliš obmedzená. No len dovtedy, než do systému chladenia po prvý raz niekto nezasiahne. Každoročne treba obsah chladiaceho média dopĺňať. Zároveň sa odporúča výmenu kabinového vzduchového filtra každý rok.
Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári