V KRAJI KLESLI ROZVODY AJ POTRATY
Na tisíc žien pripadá v Košickom kraji 942 mužov. Ženská zložka tvorí 51,5 percenta populácie. Tento štatistický údaj sa zhoduje už dva roky po sebe, vlani i predvlani. V roku 2007 tu žilo 774 103 obyvateľov.
KOŠICE. Na území kraja pribudlo 1 017 obyvateľov. Rozhodujúci podiel na tom mal prirodzený prírastok. Narodilo sa 9 081 detí, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 27 viac. Chlapcov sa narodilo 4 583, teda o 85 viac ako dievčat. Na tisíc obyvateľov sa narodilo 11,74 živého dieťaťa, čo je o 1,65 dieťaťa nad celoslovenskou úrovňou.
Najvyššiu relatívnu živonarodenosť vykazujú okresy Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie, najnižšiu Sobrance a Košice I (Džungľa, Kavečany, Sever, sídlisko a obec Ťahanovce, Staré Mesto). Na sto narodených detí pripadlo 35,69 potratu. Najviac zaznamenali v okrese Košice I, najmenej v okrese Spišská Nová Ves. Umelo prerušené boli tehotenstvá v 2 458 prípadoch, čo je pokles o 163.
Spolu zomrelo v kraji 7 537 obyvateľov, z toho mužov 3 958. Deti do jedného roka 81, čo je pokles o 24. Do 28 dní po narodení zomrelo 37 detí.
Manželstvo uzavrelo 3 969 dvojíc. Počet sobášov stúpol, počet rozvodov poklesol. Rozviedlo sa 1 738 manželstiev.
Viac obyvateľov odchádza
"Košický kraj patrí dlhodobo k migračne stratovým regiónom. Viac obyvateľov sa vysťahováva, ako prisťahuje. Prisťahovalo sa 2 415 a vysťahovalo 2 942 obyvateľov. Záporné migračné saldo zaznamenali okresy Košice-okolie, Rožňava a Sobrance. Najviac ľudí pribudlo v okrese Košice-okolie, z Košíc sa viac vysťahovalo. Vlani poklesol počet obyvateľov mesta o 359 osôb," uviedla vedúca oddelenia informačných služieb Štatistického úradu SR - pracovisko v Košiciach Emília Čičváková.
Košický kraj patrí k tým regiónom Slovenska, kde sa zaznamenal celkový prírastok obyvateľstva po Bratislavskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. Na tisíc obyvateľov pribudlo 1,32 obyvateľa. V medziokresnom porovnaní bol najvyšší celkový prírastok v okrese Košice-okolie a Spišská Nová Ves. Najväčší celkový úbytok zaznamenali v okrese Košice III (Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves).
Pozitívny demografický vývoj
Podľa štatistických údajov je demografický vývoj Košického kraja charakteristický vyššou živorodenosťou i prirodzeným prírastkom obyvateľstva oproti ostatným krajom SR. Zaznamenala sa nižšia úmrtnosť vrátane dojčenskej a novorodeneckej. Vzrástol počet uzatvorených manželstiev, poklesla rozvodovosť. Stúpol podiel detí narodených mimo manželstva, počet potratov medziročne poklesol, vrátane umelo ukončených tehotenstiev. Kraj zostáva migračne stratovým regiónom.
Od roku 2001 sa v Košiciach pokles celkového počtu jeho obyvateľov nezastavil. Koncom minulého roka dosiahol počet trvalo bývajúcich 234 237.
Najviac detí na Terase
Zaujímavé sú aj údaje z jednotlivých mestských častí. Najviac detí pribudlo na Západe - 365, najmenej 5 v Lorinčíku. Západ si drží prvenstvo aj v štatistike úmrtnosti. Vlani tam zomrelo 373 obyvateľov, najmenej v Džungli - 3. Najvyšší prirodzený prírastok zaznamenali na Luniku IX - 184, najvyšší úbytok - 100 bol na Juhu. Najviac, 236 sobášov, bolo na Sídlisku dargovských hrdinov, najmenej, iba jeden v Šebastovciach. Rozvodovosť bola najvyššia na Západe - 139, ani jedno manželstvo sa nerozpadlo v Džungli ani v Kavečanoch. Najviac potratov - 158 bolo na Západe, najmenej, po troch, v Šebastovciach a na Vyšnom Opátskom.
Západ dominuje aj v počte prisťahovaných. Dosiahol 884 obyvateľov, najmenej sa prisťahovalo do Lorinčíka, Poľova a Šebastoviec. Prisťahovalo sa po 7 ľudí. Veľký pohyb nastal na Západe aj v počte vysťahovaných. Z Terasy odišlo 1 058 obyvateľov. Iba dvaja ubudli z Lorinčíka. Najväčší prírastok sťahovaním zaznamenali v obci Ťahanovce a úbytok - 415 zo Sídliska Ťahanovce. Celkový prírastok a úbytok dosiahol v tých istých mestských častiach 328 a 269 obyvateľov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári