ROMAN ROKYTKA, roman.rokytkakorzar.sk
Košice zažívajú stavebný boom, nemajú však jasno v tom, ktoré zelené plochy sa zastavať nesmú. O ochrane stromov hovoria len všeobecné frázy v niektorých dokumentoch.
KOŠICE. Administratívne budovy, parkoviská, nákupné centrá, bytové domy, hotely. To všetko bude pribúdať v Košiciach v najbližších rokoch. Mesto však nemá dokument, ktorý by zaručoval zachovanie najdôležitejších plôch zelene. Podľa niektorých košických mimovládnych organizácií to vytvára podmienky na intenzívnu zástavbu mesta na úkor stromov.
Ochranári: mesto ustupuje
Jasná koncepcia tvorby a ochrany zelene Košiciam jednoznačne chýba podľa Štefana Szabóa z občianskeho združenia SOSNA. "Mesto ustupuje jednak žiadostiam občanov, ktorí sa často neoprávnene sťažujú, že im strom tieni alebo ohrozuje padajúcimi konármi. Na druhej strane ustupuje záujmom developerov, ktorí majú zálusk na najcennejšie plochy zelene ako Borovicový háj, okolie Námestia osloboditeľov, Stará sladovňa a okolie a Mestský park," hovorí.
Záruku, že sa niektoré plochy verejnej zelene nezastavajú, nevidia ochranári ani v územnom pláne. "Územné plány miest sa často menia podľa požiadaviek investorov. Navyše vôbec neriešia, či v parku bude 200-ročný strom alebo 3-ročná sadenička. Pre územný plán je park aj zo sadeníc," hovorí Katarína Vrábľová zo združenia Priatelia Zeme.
Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc si myslí, že chýbajúca koncepcia tvorby zelene umožňuje, že sa pri odstraňovaní stromov rozhoduje netransparentne. "Občianska participácia v Košiciach v tejto oblasi nefunguje. Občania ani poslanci nevedia, čo, kedy a prečo sa bude rúbať," povedal.
Všeobecné frázy
Samospráva pritom na nedostatok zelene ako na slabú stránku sama upozorňuje v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Košíc. V dokumente Košice zdravé mesto zase počíta s opatrením "ozelenenie mesta a zlepšenie plnenia funkcií verejnej zelene v meste".
Mesto tvrdí, že problematiku ochrany stromov bude riešiť v aktualizácii rozvojového plánu. "Momentálne na nej pracujeme a týka sa aj oblasti životného prostredia. Materiál bude poskytnutý verejnosti na pripomienkovanie a prerokuje ho mestské zastupiteľstvo. Preto považujem za predčasné venovať sa danej oblasti," povedala Mária Kottferová z oddelenia výstavby a životného prostredia magistrátu.
Nariadenie sa nedodržiava
Predpis, ktorý by mal ochrániť stromy v niektorých častiach Košíc, je všeobecne záväzné nariadenie o zakladaní, údržbe a ochrane zelene ešte z roku 1991. Hovorí o "absolútnej nedotknuteľnosti" jedenástich parkov a zelených plôch. V minulosti však prebehli výruby aj v týchto lokalitách, alebo sa dnes pripravujú. "V súčasnosti sa venujeme interným konzultáciám k tomuto nariadeniu," reagovala Kottferová.
Marián Buday z prešovského pracoviska Štátnej ochrany prírody vysvetľuje, že zeleň plní v mestách iné funkcie ako v prírode. Predovšetkým zlepšuje ovzdušie, reguluje teplotu a vlhkosť, pohlcuje nečistoty, chráni pred hlukom, žiarením a vetrom. Hovorí, že na území Košíc v zásade nesúhlasia s väčšími výrubmi v takzvaných biocentrách a biokoridoroch, ako sú parky, aleje a súvislé stromoradia.
Mesto: postupujeme odborne
Mesto, ktoré vydáva väčšinu povolení na výrub, pred časom odmietlo výhrady ochranárov aj občanov, že pritom postupuje benevolentne. "Vykonáva túto agendu odborne spôsobilými osobami a v súlade so zákonom, čo bolo potvrdené aj v zápisnici z kontrol nadriadených orgánov štátnej správy," uviedol v písomnom stanovisku magistrát.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári