Predseda parlamentu nemohol včera prísť do Košíc. Ústavní sudcovia preto odročili svoje rozhodnutie na september.
BRATISLAVA. Ústavný súd včera po prvý raz v histórii odročil svoje vyhlásenie rozhodnutia. Urobil to pri politicky veľmi citlivom Ficovom zákone o preukazovaní pôvodu majetku, a to na prosbu predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru.
Na vyhlásení sa chcel osobne zúčastniť, ale do Košíc nemohol prísť, lebo v Bratislave bola od rána schôdza Národnej rady.
Vyhoveli, hoci nemuseli
Plénum Ústavného súdu predsedovi parlamentu vyhovelo, hoci o to požiadal na poslednú chvíľu. O odročenie žiadal listom až včera, čo potvrdil aj jeho hovorca Jozef Plško.
Paška sa chcel na vyhlásení zúčastniť, hoci svojou prítomnosťou už nemohol nič ovplyvniť. Vypočul by si len verdikt rovnako ako prítomná verejnosť. Keď už je totiž oznámený termín vyhlasovania rozhodnutia, tak text nálezu už musia mať sudcovia odhlasovaný.
V stredu popoludní ho mala len predsedníčka súdu Ivetta Macejková prečítať. Namiesto toho o druhej oznámila dôvody, prečo plénum vyhlasovanie odročilo. Paška v liste napísal, že sa chce osobne zúčastniť na vyhlásení, lebo "predmetná problematika je výsostne aktuálna a závažná". Dôvodom je aj to, že "sa stala predmetom opakovanej snahy využiť poslaneckú zákonodarnú iniciatívu".
Či tým predseda parlamentu myslel nedávnu snahu poslancov okolo Vladimíra Palka presadiť v parlamente ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku, Plško neodpovedal.
Nereagoval ani na otázku, prečo netrval Paška na svojej prítomnosti aj vlani v decembri, keď Ústavný súd rozhodoval o novele interrupčného zákona.
Vyhlásenie ešte neodročili
Ústavní sudcovia takto vyhoveli účastníkovi konania včera po prvý raz v histórii súdu. "Nikdy sme neodročili preto, lebo účastník konania požiadal o účasť na vyhlásení nálezu," povedal bývalý predseda súdu Ján Mazák, ktorý bol sudcom v rokoch 2000 až 2006.
Stredajšie rozhodnutie pléna nechcel komentovať. Ak sa počas jeho pôsobenia na súde odročovalo, tak len počas pojednávania, aby sudcovia získali lepší základ na svoje rozhodnutie. "Pokiaľ si pamätám, tak nič podobné sa nám zatiaľ nestalo," potvrdil aj predseda českého Ústavného súdu Pavel Rychetský. "Ak ide už len o vyhlásenie prijatého nálezu, o to ešte nikto nikdy nepožiadal, lebo to nemá žiaden význam," povedal.
Rychetský povedal, že odročením sa nič nemení, lebo rozhodnutie už musí byť napísané. Nesúhlasí preto s názorom, že včerajším rozhodnutím slovenských ústavných sudcov mohla byť narušená dôvera v nezávislosť súdu.
Nemyslí si to ani bývalý slovenský ústavný sudca Eduard Bárány, ktorý naďalej so súdom spolupracuje.
"Nemám ten pocit, že sa súd podriaďuje programu predsedu parlamentu. Keď tak treba povedať, že sa súd podriaďuje účasti ktoréhokoľvek účastníka," povedal.
Zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva Jozef Vozár hovorí, že včerajšie rozhodnutie je absolútne neštandardné. "Evokuje to pochybnosti, že súdna moc nie je nezávislá," povedal Vozár.
Zákon je koaličný problém
Ústavný súd posunul vyhlásenie svojho rozhodnutia k zákonu, ktorý môže rozhádať vládnu koalíciu.
Zatiaľ je medzi Smerom, HZDS a SNS dohoda, že kým sudcovia nerozhodnú, tak sa zákonom o preukazovaní pôvodu majetku nebudú zaoberať.
Zákon je však agendou premiéra Roberta Fica, ktorý ho ešte ako opozičný politik v roku 2005 presadil v parlamente. Pomohla mu vtedajšia koalícia. Teraz by na presadenie zákona musel hlasovať s opozíciou, s čím by malo problém HZDS aj SNS.
Zákon teoreticky môže pripraviť o majetok tých, ktorí nevedia vysvetliť, ako k nemu prišli. Predseda HZDS Vladimír Mečiar stále nepovedal, kde zobral peniaze na 40-miliónovú vilu Elektru. Jasno nie je ani pri majetku Jána Slotu zo SNS, ktorý síce oficiálne jachtu, luxusné autá či dom v Chorvátsku nevlastní, ale si ich užíva ako vlastné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári