Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Manželia Júlia a Karol Vragovci sa dali na dráhu profesionálnych rodičov. Doma vychovávajú cudzie deti

Aj keď sú obe rómskeho pôvodu, starajú sa o nich ako o vlastnéUrčité percento novonarodených detí putuje do detských domovov. Ich jedinou nádejou

Aj keď sú obe rómskeho pôvodu, starajú sa o nich ako o vlastné

Určité percento novonarodených detí putuje do detských domovov. Ich jedinou nádejou je čakať na adopciu, prípadne záujem pestúnov. V poslednom čase sa však o nich môžu postarať aj tzv. profesionálni rodičia. Deti si síce berú k sebe domov, ale len dovtedy, kým sa nenájde adoptívny rodič alebo deti neputujú do pestúnskej starostlivosti. My sme navštívili manželov Júliu a Karla Vargovcov, ktorí sa sa ako profesionálni rodičia starajú o dve malé deti.

Skryť Vypnúť reklamu

Luciu majú od januára a Kristiána od marca. Jedno dieťa do domova prišlo rovno z pôrodnice, druhé z osady. Bolo podvýživené a zanedbané. Zatiaľ sú to prvé deti, o ktoré sa starajú. Prečo sa rozhodli, že budú náhradnými rodičmi? "Mne bolo jasné, že to takto bude," povedala nám Júlia Varga. "Mala som takmer 18 rokov, keď sa rozhodovalo, či si naši budú brať dieťa z domova. Rozhodla som sa, že to raz takto spravím aj ja. Navyše mám rada malé deti. Ako ´profirodičia´ si užijeme bábätko a potom bude ´riešiť´ ďalšie obdobie niekto iný."

Ako profesionálny rodič je Júlia zamestnancom detského domova a berie plat ako vychovávateľ. Akurát nechodí do domova, ale dve deti jej dali domov. "Dostávam na ne príspevky na ošatenie a stravu, ktoré musím domovu vyúčtovať. Profesionálne rodičovstvo sa mi ráta aj do dôchodku. Je to skrátka zamestnanie. Deti sú ponúkané na adopciu, no ide o to, aby dovtedy neboli v domove."

Skryť Vypnúť reklamu

Zdalo by sa, že pre Júliu bolo výhodou, že mali dieťa z domova aj doma, kým bývala u rodičov, ale nie je to celkom tak. "Moja mama brala z domova už pomerne veľké, 10-ročné dievča. Nevedela, komu má tykať a komu vykať. Bolo to iné ako dnes. Už vtedy sa začalo rozmýšľať o tom, že by sa niečo podobné mohlo robiť aj pre bábätká a nakoniec to k tomu aj dospelo. Pred deviatimi rokmi, keď moja mama začínala, bolo profesionálne rodičovstvo určené pre staršie deti. Väčšinou také, ktoré nemajú šancu na adopciu a pestúnstvo. Teraz je trend opačný, dáva sa dôraz na to, aby boli deti čo najmenšie, do jedného roka."

Vtedy človek nevie, čo z detí vyrastie. Ak sa narodí predčasne alebo je žije podvýživené v osade, môže to mať trvalé následky. "U Lucky a Kristiána zatiaľ nebadať žiadne príznaky postihnutia. Sú šikovní a napredujú. Novinkou bol pre nich kočík a prechádzky vonku."

Skryť Vypnúť reklamu

Odkedy sú Lucia a Kristián u profesionálnych rodičov, ich správanie sa zmenilo. "Myslím si, že majú šťastie, že sú v rodine v takom rannom veku. Majú v nej celodennú starostlivosť. Odkedy k nám prišli, vidím veľké napredovanie v ich vývoji," zapája sa do debaty Karol. "Majú iný pohľad, živo pozorujú okolie. Keď sme ich brali, stále pozerali akoby jedným smerom. Lucka vôbec nereagovala na svoje meno."

Júlii v domove o deťoch povedali všetko. Čo sa týka zdravotného stavu, aj čo sa týka podmienok. "K obom som dostala ´knihu života´ aj zápisník, kde sa každý mesiac zapisuje, v čom napredujú. Obe začali písať už v domove a ja teraz pokračujem. Zapisujem napríklad to, keď sa postavia na štyri či vedia povedať niektoré slová. Píšem to síce mesačne, ale ak postrehnem, že v určitý deň vyrástol prvý zub, tak to zapíšem presne v ten deň. Za mesiac potom zhrniem, čo je nové," vysvetlila Júlia.

Robí sa to preto, aby potenciálni adoptívni rodičia vedeli o dieťati čo najviac. Dokonca aj to, čo mu chutí a čo nie, kedy chodí spať a podobne. "Kristián má ´vrtuľu´ v zadku. Síce ešte nevie chodiť, ale cez obývačku sa kamkoľvek prekotúľa a preplazí. Obe sú šikovné, ale každé iným spôsobom. Lucia sa dokáže aj dve hodiny hrať sama. Nie je až taká spoločenská ako Kristián. Keď prejdeme okolo postieľky, Lucka sa začne pýtať na ruky. Keď ju máme na rukách a chceme ju položiť, rozplače sa. Ale spoločné majú to, že sú takí ´smejovia´."

Lucia vníma okolie a rada nasáva atmosféru. "Mám z nej taký pocit, že jej netreba žiadne slová. Keď k nám prišla, veľmi sa neusmievala. Za pár mesiacov sa to výrazne zlepšilo, dokonca máva záchvaty smiechu," povedal nám o svojich pocitoch Karol. "Keď mi Júlia zavolala v deň, keď videla Lucinku prvý krát, boli to pre mňa pocity, ktoré som nikdy predtým nezažil. Ťažko sa to vysvetľuje, lebo sa to týka skôr duchovnej sféry. Luciu som hneď vtedy prijal, akoby sa mi dostala do srdca. Aj keď som ju ešte nevidel, už som sa na ňu tešil. Hoci keď sa u nás doma ocitla, tak prvé dva týždne to bol šok, lebo bola akoby úplne bez ducha. Potom sa to začalo postupne zlepšovať. Keď sme dostali Kristiána, bolo to to isté. Neprítomný výraz v tvári a žiadne emócie. Tak to asi bude pri každom malom dieťati, ktoré si k sebe zoberieme. V domove im nemôžu dať to, čo profesionálni rodičia..."

Kristián aj Lucia sú na zoznamoch detí, vhodných na adopciu alebo do pestúnskej starostlivosti. "Myslím, že o Kristiána záujem bude, aj keď o tom zatiaľ správu nemáme. V prípade záujmu o deti nám dajú vopred vedieť a dohodneme sa, či sa so záujemcami o deti stretneme v domove alebo prídu k nám. Musí prebehnúť viacero návštev aj za účasti psychológa. A potom sa obe strany rozhodnú, či áno alebo nie." Nakoniec musí rozhodnúť súd...

Hoci sú obe deti rómske, Júlii ani Karolovi to na rozdiel od niektorých ľudí nevadí. "Niektorí ľudia pri pohľade na Luciu tipovali jej pôvod, u Kristiána nie a naopak. Dokonca aj keď sa na nich pozreli Rómovia, tak si nemysleli, že sú ´ich´. Iní si dokonca mysleli, že sú ´šmrncnuté´ exotikou," povedala so smiechom Júlia. "Záleží na tom, ako sa na dieťa človek pozerá. Priznám sa, že spočiatku som s tým podvedome bojoval, že sú rómske, ale teraz s tým problém naozaj nemám," doplnil Karol.

Obaja chcú Luciu vziať do pestúnskej starostlivosti a ak by to šlo, ako profesionálni rodičia pribrať ďalšie dieťa. "Mám pocit, že Lucia mi je osobnostne blízka tým, že veľa rozmýšľa," tvrdí Karol. "Rozhodlo aj to, čo som vnútorne cítil, keď sme ju dostali. Lebo nič také som v živote nezažil. Možno to bol podnet na to, aby sme si ju nechali. Ale vedel by som sa jej vzdať, keby som vedel, že pôjde do dobrej rodiny."

Manželia Vargovci chcú mať aj vlastné dieťa. "Môj sen je mať päť detí, ale možno si už pri treťom poviem ´dosť´. Ale päť detí je konečný stav a nevidím rozdiel v tom, či budú vlastné, alebo nie. Mám pocit, že toľko ešte zvládnem," povedala nám o svojich plánoch Júlia.

Maximálny počet detí, ktoré si berú profesionálni rodičia, sú dve, vraví riaditeľ JUDr. Štefan Jutka

Profesionálne rodiny sú akousi prestupnou stanicou

Riaditeľ detského domova na Hurbanovej JUDr. Štefan Jutka nám na tému profesionálnych rodín povedal viac. Hneď na úvod nás zaujímalo, čo všetko musia spĺňať profesionálni rodičia. "Činnosť profesionálnych rodičov je jasne definovaná zákonom," vysvetlil JUDr. Jutka (na snímke vľavo). "Výber a školenie nerobíme my, ale inštitúcie, ktoré na to majú certifikáty. Profesionálni rodičia musia mať certifikát, absolvovať prípravu v rozsahu 60 dní u stredoškolákov a 40 dní vysokoškolákov."

Príprava pozostáva z prednášok psychológov, či sociálnych pracovníkov. "Ide o to, aby budúci profesionálni rodičia vedeli, čo ich čaká. Podľa zákona sú to naši zamestnanci a deti sú u nich v rodine. Až sú deti právne voľné, pripravuje sa všetko na ich adopciu."

Profesionálni rodičia sú neustále školení a zúčastňujú sa aj na niektorých poradách v domove. Určité kritériá sú stanovené i čo sa týka počtu detí, ktoré môžu ísť k profesionálnym rodičom. "Malé deti dávame profesionálnym rodičom maximálne dve. Predsa len, ´trojičky´, to už je na jednu ženu priveľa. Dohodneme sa s nimi, ktoré deti do jedného roka si môžu zobrať. Malé deti vlastne už v domovoch nebudú, maximálne do 6 mesiacov, ako to určuje zákon. V súčasnosti má detský domov päť profesionálnych rodičov."

Profesionálna rodina je na to, aby v nej dieťa bolo dovtedy, kým sa nevytvoria podmienky na adopciu. Prvých šesť mesiacov sa v domove vykonáva diagnostika. "Potom by mali byť deti umiestnené buď v pestúnskej starostlivosti, vrátiť sa späť do biologickej rodiny, alebo ísť do profesionálnej rodiny. Profesionálni rodičia sú našimi zamestnancami a dostávajú od nás plat."

Inými slovami, profesionálny rodič je zamestnancom detského domova, ale svoju prácu vykonáva doma. Má všetky povinnosti i výhody klasického zamestnanca, nárok na dovolenku i nemocenské. Na dieťa do 10 rokov dostáva tritisíc korún, od 10 do 15 rokov 3 500 korún a nad 15 rokov 4 000 korún. Navyše môže dostať aj 10 % výšky nájomného, ktoré platí vo vlastnom byte, či dome. Nesmie však ročne prevýšiť sumu 3 000 korún.

"Spomínané sumy dnes nepokrývajú náklady na deti. Veď len kočík stojí aj 8 000 korún. Vzrástli aj ceny potravín," tvrdí riaditeľ.

Problémom niekedy býva, že profesionálne rodiny a deti, ktoré sú u nich, sa na seba veľmi naviažu... "Ak dieťa od profesionálnych rodičov odíde kvôli adopcii, vezmú si ďalšie dieťa. Sú akousi prechodnou stanicou. Nie je to jednoduché, lebo ak žijú v profesionálnej rodine rok, tak sa deti začnú cítiť ako jej súčasť. Je tam potom veľká vzájomná previazanosť. Máme dva prípady, keď si profesionálni rodičia deti nakoniec zobrali aj do pestúnskej starostlivosti."

Minulý rok prišlo do domova 26 detí vo veku do jedného roka a odišlo 36. Späť k bilogickým rodičom, na adopciu alebo do profesionálnych rodín.

Stranu pripravil: Boris Macko

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Nie je to len chlapská záležitosť
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 9. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 10. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 661
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 583
 3. Aká je chémia vôní 13 305
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 640
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 537
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 071
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 664
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 268
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 884
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 839
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Na Slaneckej ceste zrazila dodávka chodkyňu, skončila v nemocnici

Žena prechádzala mimo priechodu pre chodcov. Nemala reflexné prvky.

Po nehode.

Lekárka a manažérka Penty porazila dlhoročnú riaditeľku Urbančíkovú

Riaditeľkou košickej detskej nemocnice bude Jaroslava Feketeová.

Riaditeľka košickej DFN Ingrid Urbančíková.

Škola cez počítač: Žiaci sa zatajujú, učitelia nemajú kontrolu

Rodičov to stojí nemálo peňazí. Župa už ide dávať študentom notebooky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Maroš Žilinka.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop