Korzár logo Korzár Košice
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Televíznemu moderátorovi Braňovi Ondrušovi vyhovuje, že musí byť v Novinách za seriózneho

Nikdy neplánoval až štyri deti Prišiel k nim neopatrnosťou...Hlavná ulica počas uplynulej nedele patrila "jojkárom". Moderátori, redaktori, herci z

Nikdy neplánoval až štyri deti Prišiel k nim neopatrnosťou...

Hlavná ulica počas uplynulej nedele patrila "jojkárom". Moderátori, redaktori, herci z obľúbených seriálov tejto televízie prišli do Košíc, aby rozdávali autogramy a aby v pestrom programe zabavil východniarov. Cestu do Košíc si našiel aj moderátor spravodajstva televízie JOJ Braňo Ondruš a ukradol si aj chvíľočku na rozhovor.

Keďže je rodený východniar, do Košíc sa veľmi tešil. "Už keď sme šli s JOJkou do Prešova, tak som vravel, že idem domov... Škoda, že mi pracovné povinnosti nedovolili ostať na východe trochu dlhšie, mal som totiž v pláne ponavštevovať známych aj v Levoči. Nevadí, hádam inokedy," prezradil B. Ondruš.

Skryť Vypnúť reklamu

Už keď vystúpil v Košiciach z lietadla a sadol do taxíka, cítil sa ako doma. "Bude to dané aj tým, že JOJka začínala vysielať práve dotiaľto a že som tu pol roka žil a pracoval. A za ten čas som si Košice veľmi obľúbil. Tak sa teraz dívam okolo seba, ako veľmi sa zmenili. Hlavne zimný štadión vyzerá úplne inak, ako pred rokmi. Hehe. Centrum je však stále rovnako útulné..."

Tak ako sa zmenili Košice, za tie roky sa zmenil aj on sám... "Isteže - som o viac ako šesť rokov starší, mám o jedného syna viac... Ale čo sa týka profesie - stále som ten istý moderátor novín..."

Vždy chcel byť novinárom

B. Ondruš vraj vždy túžil byť novinárom, no pri rozhodovaní, na ktorú vysokú školu sa prihlásiť, si nevybral žurnalistiku, ale politológiu. "Mám kamaráta novinára, ktorý dodnes pôsobí v jednom týždenníku. A ten mi povedal, že za novinára nemusím študovať, lebo to buď vo mne je a naučím sa to v praxi, alebo to vo mne nie je a nič mi nepomôže, ani keby som žurnalistiku vyštudoval rovno tri krát. Vravel mi, nech radšej vyštudujem čosi iné, pre istotu." Keďže sa v novinárčine chcel venovať politike, tak si vybral politológiu. "Keď však ten kamarát videl, čo je to za školu, povedal mi, že to som mohol fakt ísť rovno na tú žurnalistiku. Hehe."

Skryť Vypnúť reklamu

To, že sa dostal do novovznikajúcej televízie Markíza, chcela náhoda. "Už počas školy som písal do Pravdy a keď som doštudoval, zvažoval som čo ďalej. V tom čase som dostal ponuku ísť robiť do teletextu vnikajúcej televízie. Lákalo ma to, lebo internet vtedy ešte nebol tak rozbehnutý ako je to dnes a teletext bolo vlastne jediné online médium. Neboli tam uzávierky každých 24 hodín, stále sa dalo do správ vstupovať, doplňovať nové veci... To ma lákalo. No a druhá vec je, že tam mi ponúkali najvyšší nástupný plat. V tom čase som už bol ženatý a mal som dve deti, takže financie tiež rozhodovali."

Nastúpil teda do Markízy, kde mal ako redaktor prispievať na stránky teletextu. Lenže - spustenie teletextu sa omeškalo. "Tak som dostal náhradnú ponuku - mohol som ísť robiť redaktora zahraničného spravodajstva. Vzal som to, dokonca som moderoval správy ráno i neskoro v noci. Vedeniu som sa zapáčil, presunuli ma na domáce spravodajstvo. A asi po desiatich dňoch, keď Peter Susko odišiel z Televíznych novín, tak som vlastne zo dňa na deň nastúpil do hlavnej spravodajskej relácie." Presne si pamätá, ako sa to všetko zomlelo. "V ten deň som mal ísť do práce až večer, lebo som mal nočné vysielanie. Zavolali mi, aby som prišiel čím skôr, lebo večer budem moderovať Televízne noviny. Vlastne som sa nejakých šesť hodín pred tým, ako sa vysielalo, dozvedel, že budem moderovať. Hodili ma do hlbokej vody a našťastie som sa neutopil. Ale ja mám rád takéto pracovné adrenalínové výzvy. Niekto skáče bungee jumping, ja si adrenalín vybíjam na živom vysielaní..."

Skryť Vypnúť reklamu

Po troch rokoch v Markíze, kedy mal vlastne zabehaný život a bol medzi divákmi obľúbený, sa rozhodol odísť a skúsiť to v politike. "Mal som pocit, že už by som potreboval zmenu. Vtedy sa zásadne zmenila politická garnitúra a k moci sa dostala vláda, ktorá mi bola veľmi blízka. Bolo to koncom roka 1998, keď som vedeniu Markízy vysvetľoval, že by som už asi nedokázal byť objektívny a kritický voči vládnym predstaviteľom. Navyše sa mi zdalo neadekvátne, aby sa novinár kamarátil s predsedom parlamentu, aby mal kamarátov medzi ministrami. Veď s vtedajším predsedom vlády, pánom Dzurindom som a poznal už od detstva..."

Takže odišiel do politiky, ale sám vraví, že tri roky, počas ktorých sa jej venoval, ho úplne vyliečili. "Stratil som všetky ilúzie... Rozhodol som sa s tým skoncovať, chcel som ísť robiť do tretieho sektoru, keď za mnou prišiel Rišo Rybníček, že by ma vzal do vznikajúcej televízie, lebo ja som vraj rodený novinár a nič s tým nenarobím... Vravel som mu, že to nie je dobrý nápad, lebo si ľudia budú myslieť, že sa snažím pretláčať názory strán, s ktorými som sympatizoval... Ale nakoniec sa ukázalo, že obavy boli zbytočné. Asi si ľudia uvedomili, že keďže som vo vysokej politike pôsobil, tak som sa z nej vyliečil a dokážem byť kritický. Hehe. Som rád, že som sa nechal presvedčiť na vstup do JOJky."

Kravaty ho škrtia

Spravodajstvo v jednej televízii, politika, potom spravodajstvo v inej televízii. Všetko sú to povolania nanajvýš seriózne. "Mne však vôbec nie je zaťažko, že musím byť ´za seriózneho´. Práve naopak, ja totiž taký aj som. Isteže, nikto nie je čierno-biely a ja tiež taký nie som. Mám rád zábavu a humor a som rád, keď dostanem šancu byť odviazaný. Ale moderovať Noviny - to je otázka profesionality, to sa inak ako seriózne nedá. Nemohol by som ich predsa robiť inak a ani by som to nevedel. Každý sme nejaký a ja nie som taký typ moderátora ako sú napríklad Andrej Bičan či Mišo Hudák. Ja som asi inak stavaný," podotkol so smiechom. "Na tom, že musím byť v práci seriózny, mi najviac vadia obleky a kravaty. Tie ma škrtia. Oblek je pre mňa pracovné oblečene a keď ho nemusím na sebe mať, tak ho na mňa nik nedostane..."

Vo voľnom čase by ste ho skôr našli v montérkach, ako s kladivkom a klincami chodí po dome a majstruje... "Vyrastal som ako typické panelákové dieťa a asi preto si dokážem o to viac užívať, že bývame v rodinnom dome. Som nadšený, že v ňom je vždy čo robiť, čo zlepšovať, upravovať. Minulý víkend som postavil bazén. Nedávno som dal dohromady ohnisko i lavičky okolo ohniska, postavil som si na záhrade kôlničku..."

B. Ondruš je teda očividne činorodý muž, o čom svedčí aj fakt, že hoci má len 35 rokov, už má štyri deti... "No, ono keď sa chce, tak chlap môže k štyrom deťom prísť za pár mesiacov. Hehe. No ale samozrejme, že v dnešnom svete sa dá k štyrom deťom prísť iba ak neopatrnosťou. A to bol aj môj prípad," prezradil so smiechom. "Pravda je, že som chcel mať deti veľmi skoro. Aj u nás doma to tak bolo a videl som výhody oproti kamarátom, ktorí mali starších rodičov. Tí naši nás brávali na stanovačky, na výlety... To sa mi páčilo a to isté som chcel prežívať s mojimi deťmi. Chcel som, aby moje deti boli čo najbližšie môjmu veku... Nuž ale štyri som teda naozaj neplánoval. Hehe."

Našťastie má na nich dostatok času. Aspoň sa o to snaží. "V lete je to najjednoduchšie, vtedy sa snažíme tak si zadeliť služby, aby sme mali čo najdlhšie voľno. Trochu ma mrzí, že pracujem aj cez víkendy, lebo cez týždeň sa to potom nedá deťom vynahradiť. Lebo čo oni majú z toho, že som dopoludnia doma, keď sú v škole? Ale keď mám voľný čas a oni tiež, tak chodíme po výletoch..."

Deťúrence B. Ondruša sa na svojho tatina vôbec nezlostia, že nie je s nimi, ale je v "telke". "Práve naopak, oni sa tak tešia z toho, že majú známeho tatka, že si to neviete predstaviť. Novým kamarátom ako prvé zvestujú, že ich tato je slávny a že je v telke. Keď ma dlhšie nevidia na obrazovke, už zisťujú, čo sa stalo... Sú radi, že majú tata z televízie... No a na druhej strane, ja sa teším z toho, že sú samostatné a šikovné. Katka aj Kubko chodia do literárno-dramatického krúžku, všetky sa dobre učia... No ale samozrejme, že ma občas poriadne nazlostia. Hádajú sa, bijú - asi tak ako všetky deti. Ja somm tiež nebol iný..."

Najstaršia Lucka má 13 rokov, Katka 12, Kubko 10 a Martinko 5. "Zatiaľ je ťažko odhadovať, ktoré sa ako podalo na mňa. Asi najviac to badať u Katky. V zime pred Vianocami spísala pre školu scénické vystúpenie. Asi v nej je tvorivý duch. Nakoniec, ja som sa v jej veku už tiež prejavoval. Chcel som už byť novinár, dokonca som v náklade jeden kus vydával domáce noviny. Hehe. Písal som tam, čo sa doma stalo, lepil som tam fotky... Dodnes mám tieto veci doma odložené."

Radšej do hôr ako k moru

V lete si svoju rodinku B. Ondruš poriadne užije. "Rozdelili sme si to tak, že tri týždne budem vysielať a potom budem mať tri týždne voľno. Inak sa v moderovaní Novín striedame po týždni. V júli teda budem mať veľa voľna, len aby nám vyšlo počasie. Chcem s rodinkou hlavne chodiť po Slovensku. Ja totiž radšej zájdem na hory ako k moru. Ale deti s manželkou k moru pôjdu. Budú tam desať dní v čase, kedy ja budem každý večer vysielať. No ja ich povláčim po hradoch, zámkoch, lesoch... Som rád, že radi chodia po historických pamiatkach. Ja im to vždy ešte okorením nejakou rozprávkou alebo povesťou. Už sme sa dohodli, že ako prvé pôjdeme na Krásnu Hôrku a na Betliar. No a potom zájdeme do Levoče a do Tatier..."

Kým budú deti s manželkou pri mori, B. Ondruš sa bude motať po dome a pracovať... "Už som si presne zadelil každý jeden deň, kedy budú preč. Sú totiž isté veci, ktoré nemôžete robiť, keď vám po dome behajú deti. Takže sa napríklad chystám vymaľovať všetky izby. Mám toho naplánového viac, hádam bude dosť času. Kým sme nepostavili dom, netušil som, že takéto rôzne remeselnícke práce okolo domu mám rád a že mi dokonca aj celkom idú. Iste, do niektorých vecí sa nepúšťam a zavolám si na to odborníkov. Ale sledujem ich, učím sa a robím im pomocníkov. Popri práci, ktorou sa živím, je robota okolo domu pre mňa neskutočný relax. Sú to diametrálne odlišné činnosti a to predsa človek potrebuje - zmenu," dodal na záver.

Dátum narodenia: 28. marec 1973

Znamenie: Baran

Miesto narodenia: Levoča

Ukončené vzdelanie: politológia na UK Bratislava

Rodinný stav: ženatý, štyri deti

Relax: práce okolo domu

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 8. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 10. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 786
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 648
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 402
 4. Aká je chémia vôní 11 369
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 302
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 771
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 260
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 718
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop