Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: jazero či bazén?

Počas týchto teplých dní vari každému napadlo, že najlepšie by bolo ísť sa kamsi schladiť. Kam však? K moru, na kúpalisko, na nejaké jazero alebo ku

rieke? My sme boli zvedaví, aké vodné plochy v boji proti horúčavám uprednosťňujú niektorí známi Košičania.

Spevák Tomáš Krak je na každej dovolenke ako neriadená strela

Na kúpaliskách neznáša chlór vo vode

Košický spevák, finalista tretej série šou Slovensko hľadá SuperStar, Tomáš Krak, sa plávať naučil ako päťročný. "Chodil som na plavecký kury, ktorý prebiehal v krytej plavárni v Košiciach. Bral som to vraj ako nižšiu formu vodičáku, keďže sa to vzťahovalo iba na pobyt vo vode," prezradil Tomáš so smiechom. "Momentálne je situácia taká, že nestíham veľmi ´lebediť´ pri vode, pretože sa naplno venujem hudbe, a to mi zaberá dosť veľa času. Ale rád by som bol, keby raz nastala taká situácia, že si budem môcť dovoliť aj oddych. To by totiž znamenalo, že všetko vychádza podľa plánu."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak si má vybrať, kam sa v lete pôjde schladiť, je mu to v podstate jedno... "Ja osobne nie som veľmi prieberčivý, takže ani v oblasti týkajúcej sa vodných plôch si nevyberám. Skôr je pre mňa podstatné, či ide dobrá parria ľudí. A ak to tak je, tak prehliadnem aj rôzne nedostatky, ktoré sa prípadne vyskytnú. Napríklad aj špinavú vodu, v ktorej sa nedá plávať. Ale ak ste s tými správnymi ľuďmi, tak aj špinavá voda má svoje čaro."

Pri Košiciach najčastejšie využíva na plávanie Bukovec. "Poprípade, ak ide niekto známy na ryby, tak aj Čaňu. V princípe - keby som nebol obmedzený okolonosťami, tak by som si iste vybral more. Na kúpaliskách nemám rád chlór. Ale pravdepodobne to treba brať tak, ako glutaman sodný vo vrecúškových polievkach... Môže sa jednať o akýkoľvek druh a príchuť polievky, ale bez glutamanu to už nie je vrecúšková polievka," podotkol so smiechom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ najviac sa mu páčilo kúpanie v Bulharsku pri mori. "To bolo najkrajšie kúpanie sa, ale čo sa týka vody, tak úplne perfektné je namočiť si nohy vo Vysokých Tatrách na túre v nejakom potôčiku. Zase to však súvisí s okolitými ľuďmi, alebo aspoň okoloidúcimi. Hehe."

Keď sa človek vyberie okúpať sa, nemusí sa celé hodiny len čľapkať vo vode. Môže zájsť na lodičky, vodné bicykle... "Ja som na dovolenke neriadená strela a nebránim sa žiadnym aktivitám. Lodičky a nafukovačky sú pre mňa samozrejmosťou. Posledne sme s nafukovačkami vymyseli pre baby špeciálnu službu, ktorú sme volali aquataxi. A najlepší taxikár sa volal bonaqua," prezradil so smiechom. "Osobne ešte uznávam vodný aerobik, ale iba ako divák."

Ako dieťa si samozrejme na kúpaliskách nenechal príležitosť vyskúšať tobogány... "Boli sme v Maďarsku s otcom na tobogane, ale to som bol ešte veľmi malé dieťa. Z hľadiska bezpečnosti šiel teda otec prvý a ja za ním. Žiaľ, išli sme tak pomaly, že sa za nami vytvorila neskutočne dlhá kolóna a zo spodu bolo iba vidieť, ako sa jeden pár rúk vpredu rúčkuje pomaly dole. A nebol som to ja!," dodal s úsmevom.

Skryť Vypnúť reklamu

kid

Sisa Ménová sa vo vode "močí" aj v zime

Kúpanie si najviac vychutná vo vani plnej šampanského

Moderátorka Rádia KISS Sisa Ménová nečaká na leto, aby si šla zaplávať. "Ja sa do vody namočím či je leto či zima. Voda je môj živel i život," prezradila s úsmevom. "Plávať som sa naučila ako malá päťročná bambula a šlo mi to tak presne, ako idú švajčiarske hodinky. Hehe. Naučila som sa aj skákať rybičku. Akurát mi vravia moji známi, že sa vždy pred skokom oblizujem a vraj to vyzerá veľmi komicky..."

Keď sa v lete chce schladiť, tak si vyberá... "Kúpaliská veľmi nemusím, lebo sú preplené tak isto ako autobusy... Bazény by mohli byť väčšie a na zemi piesok namiesto trávy a hneď by to bola iná pohoda. Inak som teda spokojná so slovenskými riekami a jazerami. K moru ma dúfam tohto roku pozve nejaký princ na bielej jachte. Hehe. Najviac sa mi však celkom iste bude páčiť úplne iné kúpanie - vo vani plnej ružového šampanského s mojim novým ´darlingom´," prezradila s úsmevom.

Na veslovanie sa občas nechá nahovoriť. "Ale musí lodičku riadiť niekto iný, kto je menej dezorientovaný ako ja. Asi som v minulom živote bola Pepek námorník. Ten tiež blúdil po moriach... Ale pokojne by zo mňa mohla byť plavčíčka, lebo som rýchlejšia a krajšia ako Pamela Anderson. Škoda, že ma osud zavial k inej kariére," dodala so smiechom.

kid

Dana Velďáková by v strede oceánu zinfarktovala

V mori si chladia nohy po tréningoch

Nádherná pláž, jemnučký biely piesok, palmy, azúrová obloha, osviežujúce morské vlny... Podobnú predstavu o ideálnej dovolenke pri vode má aj staršia z atletických skokanských dvojičiek Dana Velďáková. Tak by si vraj so sestrou Janou vedeli užívať každé leto. Keby v tom nebol malý háčik. "Väčšinou to totiž nestíhame. Kým nám skončí letná sezóna, pominie aj leto, takže k moru už nemá zmysel ísť. Aj tak si potom najradšej vyrazíme s rodičmi niekam do hôr, v obľube máme najmä naše Tatry. Iba raz sme sa po sezóne vybrali k moru, do Tuniska. Aj to bolo v rámci sústredenia. Viac ako kúpanie v mori sme si však užili na ´parašute´."

K moru síce chodia pravidelne, do španielskeho Benidormu, ale vždy vtedy, keď ešte turistický ruch spí hlbokým zimným spánkom. "More je veľmi studené, iba čo si v ňom chladíme nohy po tréningoch, v rámci regenerácie. Na nejakých bláznov, čo sa už kúpu, tam občas natrafíme, ale nám je na kúpanie príliš veľká zima."

Dana, aj jej sestra, sú obstojné plavkyne. "Ale keby ma niekto vysadil v strede oceánu, asi by som zinfarktovala. A strach mám aj zo žralokov. Keď počujem, že sa tam občas vyskytujú, tak si ani nohu nenamočím, nieto ešte aby som tam plávala. Nie som taká rýchla, aby som pred žraločími čeľusťami unikla."

Jej obľúbený štýl sú prsia. "Ale zvládnem aj kraula. V Rožňave máme kúpalisko, kde s nami rodičia v detstve často chodili. Tam sme sa naučili plávať, ba pamätám sa, že sme kedysi absolvovali aj plavecký výcvik. No dnes sa tam chodíme kúpať už iba zriedka. Jednoducho, niet času."

mat

Soňa Jakešová sa najradšej kúpe v mori

Z vody ju vyhnali bujné poprsia

Hovorkyňa Košckého samosprávneho kraja (KSK) Soňa jakešová má k vode a kúpaniu viac ako pozitívny vzťah. Najviac sa jej pozdáva more. "Vodu milujem najradšej v kvapalnom skupenstve a teplú. Jazerá a horské bystriny môžu byť, ale iba na pozeranie. Na ponáranie celého tela uprednostňujem južné moria. Najradšej ležím na hladine a hrám sa na korkovú zátku. Je to dokonalá meditačná a relaxačná poloha. V nej si dokážem lebediť veľmi dlho vlny ma pohojdávajú, slnko zohrieva pupok, občas do mňa narazí zmätená ryba... V pravidelných intervaloch ku mne pripláva môj manžel aby sa presvedčil, či dýcham. No a v mori sa venujem aj šnorchlovaniu. Baví ma objavovať úžasný svet pod hladinou, fascinujúci život, o ktorom pri bežnom plávaní nemáte ani potuchy. "

Druhou možnosťou je relax v termálnej vode. Pravda, nie vždy musí ísť o príjemný zážitok... "Naposledy som sa do prírodnej teplej vody ponorila vo Vrbovom. Boli sme v Slovenskom raji, počasie sa pokazilo, tak sme si povedali, že sa vyhrejeme v tamojšej liečivej vode. Vybrala som sa do tej najteplejšej. Po obvode bazéna boli sedadlá, človek si na nich hovel až po uši ponorený do teplej vody, chrbát masírovali tryskajúce bublinky... Skrátka pohoda, až kým na parkovisku nezastali tri autobusy s poľskými žienkami v zrelom veku, ktoré si zaumienili, že svojim boľavým údom uľavia v termálnej vode. Jedna po druhej vchádzali do ´môjho´ bazéna. Defilovali popri šťastlivcoch, ktorým sa ušlo miesto na sedenie. Na hladine, tesne pred mojimi očami, sa najskôr objavovali plávajúce, vodou nadnášané bujné poprsia a potom aj ich majiteľky. Radšej som odtiaľ rýchlo vytrielila."

Preto S. Jakešová preferuje more. "Ak si mám vybrať medzi morskou a termálnou alternatívou, rozhodne preferujem tú prvú."

bm

Pavol Mutafov má radšej teplejšiu vodu

Už to nie je ako za mlada. Len si lebedí a čľapká sa

Starosta Západu Pavol Mutafov sa v lete chodí kúpať rád. "Teraz si už len tak lebedím a člapkám sa. Nie je to ako za mlada. Čím som starší, tým radšej mám teplejšiu vodu," povedal nám starosta.

V posledných rokoch vyhľadáva hlavne kúpaliská. Dôvodov je viacero. "Široká ponuka služieb, upravené a pekné prostredie a bezpečnosť. To všetko hovorí v prospech kúpalísk. Väčšinou chodím na kúpaliská v Maďarsku, napríklad Tiszaujvárosi. Ich úroveň sa s našimi nedá ani porovnať. Návštevník tam nájde upravené plochy a nespočetné množstvo služieb na vysokej úrovni. Navyše je tam aj množstvo priestoru Chodievam sa kúpať aj s vnukom, preto mi na úrovni kúpalísk záleží."

Na košické kúpaliská veľmi nechodí. "Ak, tak na mestskú plaváreň, hoci areál nie je veľký." P. Mutafov však zvykne zájsť aj k moru. "Chodím aj do prímorských letovísk v Chorvátsku a Taliansku, kde je krásne a čisté more." A čo tak vybehnúť si na niektorú nádrž v okolí Košíc? "Tak to som bol pred peknými pár rokmi na Bukovci, aj to si len posedieť. Inak ma tam nič neláka."

V posledných rokoch sa stali doslova hitom akvaparky. Aj na Slovensku ich pribudlo viacero. "Lenže ich cenové relácie sa mi nepáčia. Priemerná slovenská rodina si to môže len ťažko dovoliť. Ak by tam mala stráviť celý deň a využiť viacero možností z ponuky, tak by neraz šlo o tisíce korún. Za to sa pomaly dá ísť k moru."

bm

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 343
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 060
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 983
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 171
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 944
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 666
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 093
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 935
 9. Po Slovensku na motorke 5 445
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 879
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop