KRISTIÁN SABO, kristian.sabokorzar.sk
Búrka vie narobiť poriadnu neplechu. Zvlášť v letnom období môže byť sprevádzaná silným vetrom, dokáže vytopiť budovy, polámať stromy, ba aj strhnúť strechy.
KOŠICE. Hromy, blesky a búrky patria k letu. Lenže blesky môžu i nepríjemne udrieť. V tomto období je výskyt búrok častejší a intenzívnejší.
Stúpa počet búrok
"Za posledných desať rokov sa v Košiciach vyskytlo v júni priemerne 7 búrok, v júli osem a auguste šesť. Pri búrkach sa často vyskytuje aj nárazový vietor. Búrky a s ním spojený nárazový vietor sa vyskytujú väčšinou pri prechode studeného frontu po teplejšom období. Vplyvom klimatických zmien stúpa počet extrémnych prejavov počasia, ako sú búrky, víchrice, prudké lejaky ale aj obdobia sucha. Intenzívne búrky a nárazový vietor sa môžu vyskytnúť aj v budúcnosti, je ťažko predvídať ich prípadne dôsledky," uviedol klimatológ SHMÚ Ján Smékal. Búrku sprevádzajú aj blesky a hrmenie.
"Blesk je v podstate elektrický výboj, ktorým sa vyrovnávajú elektrické potenciály v atmosfére. Vzniká v búrkovom oblaku, v ktorom sa miešajú drobné čiastočky ako ľadové kryštáliky a kvapôčky. Tie sa spájajú a rozdeľujú, navzájom sa trú a pri týchto pohyboch sa nabíjajú elektrickým nábojom, ktorý sa zväčšuje a potom sa toto napätie vybije."
Obrovská teplota
Vzniknutá energia sa prejavuje vysokou teplotou vzduchu vodivého kanála a veľmi vysokým elektrickým prúdom, ktorý môže dosiahnuť hodnotu niekoľkých desiatok, ba až stoviek tisícok ampérov. Sila blesku je aj pri náraze o zemský povrch obrovská. Teplota vzduchu v čase nárazu dosahuje 8- tisíc až 33-tisíc °C, a preto sa účinky blesku prejavujú nielen požiarmi, ale aj tzv. spečením pôdy či roztápaním kovov.
Na blízkosť búrky často upozorňuje aj hrmenie. Podľa časového intervalu, ktorý prejde od zablysnutia po zahrmenie, možno pomerne spoľahlivo určiť vzdialenosť od búrky.
"Napríklad desaťsekundový interval zodpovedá vzdialenosti 3,3 km, teda počet sekúnd treba vynásobiť rýchlosťou zvuku 330m/s. Ak sa časový interval skracuje, búrka postupuje smerom k nám, a preto je potrebné čo najskôr nájsť vhodnú ochranu pred jej nepriaznivými účinkami."
Ako sa správať počas búrky
Najlepšie je zostať doma a pozatvárať okná, chráni nás bleskozvod. Rozumné je vypnúť všetky elektrospotrebiče a nepracovať napríklad s počítačom. Ak je niekto vonku, treba vyhľadať najbližší úkryt.
"Nejaký dom, ale aj stodolu. Netreba zabudnúť vypnúť mobil. Počas búrky je najhoršie, ak sa ide človek kúpať v jazere alebo na kúpalisku. Pri pobyte v horách zas treba z hrebeňa zliezť o pár desiatok metrov nižšie a schovať sa pod nejaký kameň alebo previs," dodáva J. Smékal.
Odborníci odporúčajú vyvarovať sa počas búrky pobytu v otvorenej krajine. Riziko je mať pri sebe i rôzne väčšie kovové predmety, stáť pod stromom. Ak v prírode zastihne búrka skupinku ľudí, nesmú sa držať za ruky. Počas búrky by mal človek zaujať, čo najnižšiu polohu, ale nesmie si ľahnúť.
Hasiči nestíhajú
Búrka spôsobuje záplavy, vtedy treba volať pomoc. Nie vždy to musia byť nevyhnutne hasiči.
"Na prvom mieste je obec, teda starosta, ktorý musí zriadiť povodňovú komisiu. Obce by mali mať k dispozícii čerpadlá, prípadne dohodnutú spoluprácu s firmami. Zákon vraví, že ak nestačí samospráva, nastupujú hasiči, prax je iná, ľudia volajú nás. Keď však dôjde k záplavám, strháva strechy a padajú stromy, nestíhame. Ideme na najzávažnejšie prípady a potom sa ľudia nás ľudia osočujú, že kde sme," uviedol riaditeľ OR HaZZ v Košiciach Jozef Bodnár.
Ako dodal, ľudia často hasičov zneužijú, zavolajú, hoc majú 5 centimetrov vody v pivnici.
"Ťažko im vysvetliť, že nebudeme vodu ťahať, lebo voda nad terénom je vyššie a stále priteká. Problémom sú aj nevyčistené rigoly pri domoch."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári