Pred prepustením z práce len preto, že sa váš vek blíži k dôchodkovému, vás chráni zákon.
Zamestnávatelia ho, žiaľ, niekedy obchádzajú.
BRATISLAVA. Na budúci rok dovŕšim dôchodkový vek. Neviem, či spĺňam podmienky odchodu do predčasného dôchodku, bojím sa, že mi dajú výpoveď, na moje miesto nastúpi niekto mladší a ja si už ďalšiu podobnú prácu nenájdem. To sú obavy, ktoré mátajú viacerých starších ľudí, ktorí si udržali zamestnanie až do vyššieho veku a radi by z neho, keď príde čas, odišli na zaslúžený dôchodok. Prípady, v ktorých zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, upravuje Zákonník práce. Vek ako dôvod pre výpoveď sám osebe medzi ne nepatrí.
Organizačné dôvody môžu byť zradné
K zákonným dôvodom na výpoveď patria takzvané organizačné dôvody. K tým dochádza napríklad vtedy, ak zamestnávateľ (firma, inštitúcia) zanikne bez toho, aby existoval právny nástupca. Častým a zákonným dôvodom pre výpoveď z organizačných dôvodov býva to, že sa zamestnanec stane nadbytočným „na základe rozhodnutia zamestnávateľa o zmene úloh, technického vybavenia alebo zníženia stavu zamestnancov". „Tento inštitút niekedy býva zneužívaný, keď zamestnávateľ napríklad na pol roka pozíciu zruší a potom ju obnoví, no už zamestná niekoho iného," hovorí advokátka Tatiana Mazancová. Ďalšími dôvodmi výpovede zo zákona sú strata zdravotnej spôsobilosti, nesplnenie odborných predpokladov, neuspokojivé plnenie pracovných úloh či porušenie pracovnej disciplíny.
Odstupné a odchodné
Ak ste dostali od zamestnávateľa výpoveď z organizačných dôvodov alebo pre váš zhoršený zdravotný stav, zo zákona vám musí vyplatiť odstupné (zamestnanec má v tomto prípade nárok na odstupné bez ohľadu na to, či končí pracovný pomer z organizačných dôvodov dohodou so zamestnávateľom, alebo výpoveďou). Jeho výška nesmie byť menej ako dvojnásobok priemerného mesačného zárobku. Ak váš pracovný pomer trval najmenej päť rokov, odstupné sa vypláca vo výške trojnásobku. Pri chorobe z povolania je odstupné oveľa vyššie - najmenej desaťnásobok priemerného mesačného zárobku. Odchodné sa na rozdiel od odstupného neplatí pri výpovedi zo strany zamestnávateľa, ale pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný, starobný a invalidný dôchodok. Takémuto zamestnancovi patrí odchodné najmenej vo výške jeho priemerného mesačného zárobku.
„Aby zamestnanec odchodné dostal, musí požiadať o dôchodok ešte pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení," upozorňuje Mazancová. O vyplatenie odchodného netreba zamestnávateľa žiadať, vyplatiť by ho mal automaticky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári