Predčasný dôchodok má slúžiť nezamestnanému v preddôchodkovom veku. Ani takýto človek však nemusí mať naň nárok.
BRATISLAVA. Kto ostane bez práce tesne pred dovŕšením dôchodkového veku, má v lepšom prípade na výber dve možnosti. Ak má nárok na predčasný dôchodok, ide o ten lepší prípad. Požiadať o túto dávku môže v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska. Inak mu neostáva nič iné ako požiadať o zaradenie do evidencie nezamestnaných. To urobí na úrade práce.
Evidencia nezamestnaných
Ak nezamestnaného úrad zaeviduje, šesť mesiacov mu môže vyplácať dávku (podporu) v nezamestnanosti. Nezamestnaný človek však má aj povinnosti. Patrí k nim pravidelne sa hlásiť na úrade, zúčastňovať sa na aktivitách na zvýšenie zamestnateľnosti či prijať vhodné zamestnanie, ktoré mu úrad ponúkol. Neúčasť alebo iné porušenie disciplíny sa považuje za nespoluprácu s úradom a za to nezamestnanému hrozí vyradenie z evidencie.
Dávky v hmotnej núdzi
Ten, kto ostane úplne bez peňazí, môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej. Úrad práce rozhodne, či takúto pomoc prizná na základe príjmu a majetku, ktorý žiadateľ má. Ak má manželku (manžela), zohľadňuje sa aj jej (jeho) príjem.
Výhody predčasnej penzie
Výhodou predčasného dôchodku je, že aj ten, kto ho už poberá, môže pracovať. Ak je zamestnaný, dôchodok mu po odchode zo zamestnania ešte zvýšia. Takisto môže dostať vianočný príspevok. Záleží len na tom, aký vysoký dôchodok má.
Podpora nezamestnaným
Dávka v nezamestnanosti patrí tomu, kto najmenej tri z predchádzajúcich štyroch rokov prispieval na poistenie v nezamestnanosti, teda bol zamestnaný, alebo to ako živnostník robil dobrovoľne.
Kto bol zamestnaný na určitú dobu, má na dávku nárok, ak bol najmenej dva z predchádzajúcich štyroch rokov poistený v nezamestnanosti.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári