zruší.
BRATISLAVA. Od včera je opäť ťažšie odísť do predčasného dôchodku. Od 1. júla je totiž vyššie životné minimum. Zákon hovorí, že predčasný dôchodok priznajú iba takému človeku, ktorý by ho na základe toho, čo odviedol do dôchodkového systému, mal vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Kým do včera to znamenalo najmenej 6157 korún, od prvého júla je to už 6469. Rozdiel síce predstavuje iba 312 korún, ale aj to stačí na to, aby niektorí ľudia prišli o nárok na predčasný dôchodok. Vlani Sociálna poisťovňa práve z tohto dôvodu zamietla 2214 žiadostí. „V priemere to bolo 185 prípadov mesačne," povedala riaditeľka jej odboru komunikácie s verejnosťou Lýdia Výborná. Zvýšenie životného minima napriek tomu nemusí automaticky viesť k úbytku novopriznaných predčasných dôchodkov. Záleží na tom, koľko ľudí o túto dávku požiada.
Ako sa podmienky menia
Podmienky nároku na predčasný dôchodok sa menia dvoma spôsobmi. Prvým je zmena zákona o sociálnom poistení, ktorý tieto podmienky stanovuje. Parlament ju naposledy urobil minulý rok, keď potrebnú dĺžku účasti v dôchodkovom systéme zmenil z 10 na 15 rokov a súčasne uzákonil, že treba mať najviac dva roky do dôchodkového veku.
Vedenie ministerstva si napriek tomu myslí, že „nebol naplnený pôvodný účel zavedenia predčasného dôchodku" - pomôcť ľuďom, ktorým zvýšenie dôchodkového veku obmedzilo možnosť zamestnať sa, alebo si vzhľadom na vek zamestnanie udržať, povedala Barbora Petrová z mediálneho oddelenia ministerstva. Do úvahy teda prichádza aj zrušenie predčasného dôchodku. Petrová povedala, že túto požiadavku „zreálňujú" zlepšujúce sa podmienky na trhu práce, najmä rast zamestnanosti 55- až 59-ročných. Ministerstvo však podľa nej k tomu pristúpi len pri dosiahnutí politickej a verejnej zhody.
Aj zákon o minime zmenia
Druhým spôsobom, ako sa menia podmienky nároku na predčasný dôchodok, je pravidelné zvyšovanie životného minima.
K tomuto síce dochádza na základe vývoja istých štatistických ukazovateľov, no nie je úplne z dosahu politických rozhodnutí. Spôsob valorizácie je súčasťou zákona a ten môže zmeniť len parlament. Najnovšie vláda chce, aby životné minimum malo hodnotu nielen na papieri, ale aj v skutočnosti. Výsledkom toho je, že v prvej polovici budúceho roka by jeden dospelý mal vyžiť z 5810 korún mesačne.
Ministerstvo práce navrhuje, aby životné minimum takéhoto človeka predstavovalo 28,8 percenta priemernej mesačnej mzdy za rok 2007. Pre toho, kto chce ísť do penzie predčasne, by to znamenalo, že musí mať nárok na najmenej 6973 korún.
Táto zmena však ešte nie je istá. Ministerka práce Viera Tomanová nedávno povedala, že je možné, že najbližšie sa životné minimum zvýši až 1. júla 2009. V takomto prípade by však bolo ešte vyššie, ako ho dnes navrhuje. Schválenie návrhu by podľa rezortu práce mohlo viesť k úspore výdavkov na predčasné dôchodky, keď časť žiadateľov nedosiahne požadovanú výšku dôchodku. Podobný trend sa dá predpokladať aj v rokoch 2010 a 2011.
***
Kto môže žiadať
Nárok na predčasný dôchodok má ten, kto ku dňu, od ktorého by mu ho vyplácali:
n bol najmenej 15 rokov dôchodkovo poistený, teda zamestnaný alebo podnikal a ako podnikateľ platil Sociálnej poisťovni dôchodkové odvody,
n má najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a jeho predčasný dôchodok by bol vyšší ako 1,2-násobok životného minima plnoletej osoby.
n Muž preto spĺňa podmienky nároku, iba ak už mal 60 rokov, u ženy to závisí od počtu detí.
n Do 30. júna 2008 životné minimum jedného dospelého predstavovalo 5130 korún mesačne. Od 1. júla je to 5390.
n Predčasný dôchodok žiadateľovi vymerajú tak, že mu vypočítajú riadny dôchodok a ten mu za každých 30 dní, ktorému chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku, znížia o 0,5 percenta.
n Nárok vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti, takže o predčasný dôchodok nemožno požiadať za čas, ktorý už uplynul.
n Žiadosť možno podať najviac dva razy za jeden kalendárny rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári