astrologických predpovedí: Nostradamove proroctvá, lekárskych a lekárnických spisov. Vydával almanachy - astrologické kalendáre s proroctvami, ktoré siahajú do roku 3797: Skutočné proroctvá a veštby. Narodil sa 14. decembra 1503.
1928
V Bratislave sa narodila etnografka a výtvarná fotografka Ester Plicková. Pracovala v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, v Národopisnom ústave SAV v Bratislave. Zameraná na ľudovú keramiku, hrnčiarstvo i banícky výtvarný prejav. Autorka publikácií Pozdišovské hrnčiarstvo, Maľované salaše a fotografických kníh Banská Štiavnica, Dunaj v Československu, Jadran. Dcéra známeho odborníka na históriu Bratislavy Vladimíra Plicku a neter folkloristu, filmára a fotografa slovenských reálií Karla Plicku.
1933
V Bratislave sa narodila choreografka Helena Jurasovová-Blahová. Bola tanečnicou vo VUS-e, neskôr sa venovala práci s deťmi, v r. 1968 založila uznávaný detský folklórny súbor Vienok. Pedagogička na VŠMU v Bratislave, ako choreografka spolupracovala so SND a televíziou. V práci s folklórnym materiálom sa zameriava najmä na Záhorie. Dcéra opernej speváčky Heleny Bartošovej a operného speváka Janka Blaha.
1949
Narodila sa česká filmová dokumentaristka Olga Sommerová. Absolvovala dokumentárnu tvorbu na FAMU v Prahe. Pracovala v Krátkom filme, od revolúcie nakrúca pre Českú televíziu. Je autorkou viac než 80 filmov, z ktorých asi tretina je venovaná ženám. Ohlas vyvolali snímky O čem sní ženy a O čem sní muži, ktoré tiež spracovala knižne. Pre ČT nakrútila tiež napr. dokumenty: Bez trestu, bez pokání, Přežili jsme svoje děti, Cesta dom… a i.
1983
V Bratislave zomrel skladateľ a dirigent Bartolomej Urbanec. Autor skladieb štylizovaného folklóru pre SĽUK a Lúčnicu, opier: Tanec nad plačom a Majster Pavol, symfonických básní a oratórií. Písal scénickú hudbu k rozhlasovým hrám a krátkometrážnym filmom. V r. 1955-56 riaditeľ Novej scény v Bratislave, v r. 1957-59 tajomník Zväzu slovenských skladateľov. Narodil sa 12. novembra 1918 v Krompachoch.
1995
Pápež Ján Pavol II. pri návšteve Slovenska slávnostne vyhlásil za svätých troch jezuitov Štefana Pongráca, Melichera Grodeckého a Marka Križina, ktorých povstalecké vojsko v službách Gabriela Betlena v Košiciach 7. septembra 1619 umučilo, pretože sa nechceli vzdať svojej viery. V r. 1905 boli traja mučeníci vyhlásení za blahoslavených.
Autor: 1566
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári