Folkloristov ste mohli stretnúť na každom krokuVýletníci i miestni si počas víkendu nemohli nevšimnúť folklórnu atmosféru, ktorá zaplavila mesto
Andrea Nitkulincová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Folkloristov ste mohli stretnúť na každom kroku
Výletníci i miestni si počas víkendu nemohli nevšimnúť folklórnu atmosféru, ktorá zaplavila mesto Košice. Tradičným ľudovým umením vo všetkých formách urobil z metropoly východu jedinečnú atrakciu festival Cassovia Folkfest. Zrak i sluch verejnosti v rámci neho potešilo počas ostatných dní 1200 účinkujúcich.
KOŠICE. Bohatý program bol pre divákov pripravený na Hlavnej ulici, v amfiteátri, Jumbo centre i vybraných okolitých obciach Košíc. Medzi najväčšie atrakcie nesporne patrili nočný fakľový sprievod, medzinárodné majstrovstvá vo varení a jedení bryndzových halušiek, celoštátna súťažná prehliadka tvorivých choreografií či vystúpenia zahraničných súborov.
O zaujímavosti nebola núdza, no Košičania si k festivalu ešte vždy len opatrne hľadajú vrúcny vzťah. Pozornosť vzbudzovala veľkorozmerná socha Gajdoša, ktorú kresal rezbár Stanislav Polek. "Tvoril som ju dva týždne a keďže harmonikárov, huslistov a fujaristov už mám, chcel som aby deti takýmto spôsobom spoznali i menej známy ľudový nástroj," vysvetlil autor, okrem šikovnosti ktorého si ľudia v amfiteátri užili pohľad na zvieratká v gazdovskom dvore či jarmok remeselníkov. Avizovaný baránok sa však napokon na ražni nepiekol. "Ostal napacovaný v chladničke, pretože hygienik nám jeho pečenie vonku zakázal," povzdychol si organizátor festivalu Vladimír Urban. Toho potrápilo najmä nestále počasie, ale i základná vec, nad ktorou najmä zahraniční folkloristi krútili hlavou. "Celý týždeň nešla teplá voda, takže sa na etapy chodili sprchovať do nášho Domu ľudového tanca."
Najlepšie choreografie Slovenska ponúkla v rámci festivalu celoštátna súťaž. Rolu porotcu zastal popri šiestich ďalších odborníkoch i Janko Ďurovčík. "Mám rád toto mesto, vyšiel som z folklóru a mám k ľuďom, čo súťaž pripravujú, určité ľudské väzby a povinnosti. Principiálne nemám rád choreografické súťaže, ale beriem to ako daň folklóru a službu ľuďom, ktorých mám rád," prezradil nám. V kategórii komorných choreografií sa najviac páčili súbor Vranovčan a Voľné združenie interpretov z Košíc. Jeho choreografka Marianna Svoreňová získala aj Cenu za vynikajúci interpretačný výkon. V kategórií choreografií veľkej formy zvíťazil košický folklórny súbor Železiar. "Bola to pastva pre oči, vystúpenia boli vynikajúce a bolo vidieť, že naozaj ide o výber najlepších," povedal Marián Baloga, organizátor súťaže.
Gurmánov potešila súťaž vo varení a jedení halušiek, ktorej sa zúčastnilo 16 družstiev. Slovenskú špecialitku varili i Maďari, Rumuni či Srbi. Prvenstvo napokon po sčítaní bodov patrilo družstvu Obec Slovákov v Čechách, no najrýchlejšie navarili lahôdku členovia družstva Elektroset Krompachy 9 minút 37 sekúnd a preborníkmi v jedení sú folkloristi zo súboru Omladina, ktorí tri kilá halušiek "zbaštili" za 1 minútu 11 sekúnd.
Festival patrí k neopakovateľným podujatiam Košíc, no jeho návštevnosť ešte stále nie je ohromujúca. "Akoby ešte vždy bol málo objavený. Pripravujeme ho pre ďaleko viac ľudí, ako sa ho zúčastňuje," smutne poznamenal V. Urban.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári