KOŠICE. V miestnom kulturáku si dali "rande" štyri generácie tamojšej rodiny Šolcových.
Potomkovia baróna Scholtza
Každý, kto prišiel, si mohol prezrieť časť rodinného rodostromu, kde bolo v úvode napísané: "Rod rodiny Šolc (Scholtz) pochádza z vetvy nemeckého baróna Scholtza, ktorý do Myslavy prišiel v čase osídľovania z Flandrie. Doposiaľ prvá konkrétnejšia zmienka o našich predchodcoch je, že jej dvaja členovia, bratia Juraj a Ján, v roku 1869 kúpili od Jozefa Lepescha, známeho košického podnikateľa budovy pivovaru a železnej huty na Maši, s príslušnými pozemkami ťahajúcimi sa od novej myslavskej školy až po Hojsov kút, vrátane lesa po Mašov chodník."
Jedna z najkrajších v Myslave
Stretnutie generácií pripravovali členovia rodiny približne od marca, pozvanie nakoniec prijalo 130 ľudí. Najmladšou účastníčkou bola šesťmesačná Emka Kolesárová, najstarším 83-ročný Juraj Šolc. Asi najlepšie z rodiny má zmapovanú jej históriu 61-ročný František Sabol.
"My, čo sme dnes tu, pochádzame z vetvy nášho starého otca Jána Šolca a jeho manželky Márie, rodenej Ničovej," povedal nám F. Sabol. "Bola to jedna z najkrajších žien v Myslave. Starý otec pochádzal zo šiestich detí, stará mama zo štyroch."
Poslední odchádzali až ráno
Podľa F. Sabola, starí rodičia mali sedem detí, ktoré mali 31 potomkov. Nasledovali vnúčatá, pravnúčatá...
"Radi by sme s bratrancami založili tradíciu týchto stretnutí, ony sú všetci veselá kopa a väčšina z nich aj vynikajúci muzikanti. Ja napríklad hrávam už viac ako 40 rokov na harmonike v našej folklórnej skupine Hrabina. Tá jestvuje viac ako 50 rokov," uviedol F. Sabol.
Šolcovci na stretnutí nielen diskutovali o rodine, ale sa aj dobre zabávali. Poslední vytrvalci odchádzali z kultúrneho domu až v nedeľu ráno.
(sam)
Autor: 26.týždeň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári