Popálené deti si liečia svoje jazvy. Majú ich nielen na tele, ale i na duši. Tábor im pomôže prekonať zábrany a nabrať dostatok sebavedomia.
KOŠICE. Pätnásť detí z rôznych kútov Slovenska trávi tento týždeň v rekreačnom zariadení na Zlatej Idke. Väčšina utrpela popáleniny v rozsahu menej ako 30 percent z povrchu tela.
Jedným z výletníkov je aj 14-ročný Košičan Števo Kuchta. Ten si popálil ruku tak, že sa olial kávou. V tábore nie je po prvý raz, pretože šačianska nemocnica výlety organizuje od roku 1994.
Malí pacienti vo veku od 8 do 16 rokov majú k dispozícii wellness štúdio, chodia na túry a športujú. "Tábor je v podstate súčasť liečby. Aj keď sa rany zahoja, zostanú jazvy, ktoré je niekedy potrebné formovať dlhšie ako rok," povedal vedúci tábora a lekár Ján Orság z Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie z Nemocnice Košice-Šaca.
Orság sa počas kariéry stretol s mnohými popáleninami. Za najvážnejšie považuje tie, ktoré zapríčinil elektrický prúd. "Dochádza tak k popáleniu svalov a nervov, aj keď v podstate koža na povrchu ostáva zachovaná. Tým môže byť následne obmedzená hybnosť, stuhnutosť kĺbov a zníženie citlivosti."
Po takých úrazoch sa lekárom nepodarí vždy končatinu zachrániť a je potrebné ju amputovať. Podobné prípady sa stali chlapcom, ktorí lozili po železničných vagónoch alebo na stožiare vysokého napätia.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári