Korzár logo Korzár Košice
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Účinkujúci zo šou Spirit Of Broadway si všade, kde vystupujú, doprajú ochutnávku miestnych vín a pív

Keď na javisku začujú prvé tóny, únava je v tom momente prečPočas minulého víkendu sa newyorská ulica Broadway presťahovala do košickej Steel

Keď na javisku začujú prvé tóny, únava je v tom momente preč

Počas minulého víkendu sa newyorská ulica Broadway presťahovala do košickej Steel Arény. Tanečníci a speváci ponúkli publiku to najlepšie z amerických muzikálov, ktoré si podmanili celý svet. Šou Spirit Of Broadway očarila košických divákov, ktorí nadšene tlieskali skladbám z muzikálov Pomáda, Chicago, Cabaret, My Fair Lady či Hello Dolly.

Po predstavení - unavení ale spokojní - si našli čas na rozhovor dvaja tanečníci. David Bridges a Julie Altree prezradili, čo je pri tejto šou pre nich najťažšie, kde všade s ňou už boli a čo robia počas turné, ak majú trochu voľného času.

Skryť Vypnúť reklamu

Julie si pochvaľovala, že cesta z Bratislavy, kde vystupovali pred Košicami, trvala lietadlom len pár minút a že tak mali čas si pred tým, než vyšli na javisko, pozrieť mesto. "Užili sme si tu veľmi pekný deň. Boli sme sa prejsť z hotela do centra a veľmi sa tešíme aj z toho, aké tu bolo vrelé publikum," prezradila. Ona samotná má spomedzi muzikálov, z ktorých pár skladieb predviedli Košičanom, najradšej Pomádu. "Vtedy si pri tancovaní najviac zašantíme. Šou však mám rada aj ako celok. Iste - je iné hrať muzikál v divadle a iné ponúknuť takúto šou vo veľkej športovej hale. Predsa len - diváci majú od nás väčší odstup. Takže aj trochu dlhšie trvá, kým sa do toho, čo sa deje na javisku, vcítia. Lenže - keď začne hrať muzika, tak mágia, ktorú vyžaruje, zafunguje. Nech hráme kdekoľvek."

Skryť Vypnúť reklamu

So šou Spirit Of Broadway precestovali tanečníci a speváci celý svet. "Boli sme už všade. A teraz naozaj nepreháňam. USA azda ani netreba spomínať, navštívili sme aj každý štát v Európe. Boli sme aj na iných koncoch sveta - v Číne či na Novom Zélande. Na Slovensku sme po prvý krát a mne sa tu veľmi páči. Ani sme len netušili, čo tu vlastne môžeme čakať, nemali sme žiadnu predstavu o tom, aké Slovensko je. Ale som veľmi príjemne prekvapená. Slovensko je krásne. Je tu nádherná príroda, milí ľudia a ešte k tomu všetkému publikum, ktoré nás prijalo... Som naozaj rada, že som tu mohla byť."

Ľudia sú všade rovnakí

Počas rokov, ktoré Julie trávi cestovaním so šou Spirit Of Broadway, precestovala veľa miest a tak trochu aj dokáže vytušiť rozdiely medzi tým, kde žijú akí ľudia. "Samozrejme, veď každý štát má inú kultúru, iné tradície. Ale v konečnom dôsledku sa dá povedať, že ľudia sú na celom svete rovnakí. Všade majú tie isté starosti, všade im radosť robia tie isté veci. Ako napríklad naša šou. Veď pri nej je absolútne jedno, či viete alebo neviete po anglicky a či rozumiete, o čom sa na javisku spieva. Lebo ide o to, aby ste vnímali emócie. A tie sú všade rovnaké."

Skryť Vypnúť reklamu

V každom novom štáte či meste, ktoré so šou Julie navštívi, sa snaží užiť si trochu voľného času a vidieť čo najviac. Príležitostí má na to veľa, lebo na cestách trávi pomerne veľa času. "Každý rok je to trochu iné. Závisí od toho, aké nás čaká turné. Stalo sa mi, že som deväť mesiacov strávila mimo domova. Ale napríklad vlani to bolo presne pol na pol." Nevadí jej toľko cestovať? "Vôbec nie. Ja si to užívam. Všetci zo šou sme priatelia, zažívame spolu kopu zábavy. Iste - niekedy sa stane, že človek zacíti smútok po domove. Ale našťastie - ako som spomínala - mám aj na cestách okolo seba veľa priateľov. A k tomu všetkému sú oni na tom rovnako, takže si dokážeme navzájom pomôcť."

Julie pochádza z Anglicka. Spievať začala ako dieťa na škole. Neskôr začala aj tancovať. "Hudbe ako takej som sa začala venovať, keď som mala asi 15 rokov. Bola som členkou divadla, neskôr som s rôznymi šou cestovala po svete, dosť dlho som bola v Japonsku. K šou Spirit Of Broadway som sa pridala po konkurze pred piatimi rokmi a som veľmi rada, že sa mi to podarilo."

Vôbec jej pritom nevadí, že niekedy je toho dosť, hlavne keď majú za pár dní absolvovať veľké množstvo predstavení a k tomu sa ešte aj presúvať z mesta do mesta. "Iste - človek sa potom cíti unavený. Keď sa cítim vyčerpaná ešte pred začiatkom šou, tak sa mi ani nechce vyjsť na javisko. Lenže - je to predsa moja práca, nie? Ale keď už na javisko vyjdem a začujem prvé tóny hudby, tak je únava v tom momente preč."

Šou, ktorú mohli Košičania vidieť, vznikla pred štyrmi rokmi. "Keď sa pripravuje nové predstavenie, zvyčajne to trvá mesiac až šesť týždňov, kým sa všetko naskúša tak, aby na javisku šlo všetko bez chyby. Ak potom treba nejaké číslo už iba ´oprášiť´, na to stačí týždeň. Táto šou síce bola postavená pred štyrmi rokmi, ale od vtedy prešla niekoľkými zásahmi. Raz za čas z nej čosi vynecháme a naopak pridáme niečo nové. Snažíme sa udržať ju stále sviežu."

Bude si hľadať druhú kariéru

Keď sme sa Julie opýtali, čo je pre ňu v účinkovaní v šou Spirit Of Broadway najťažšie, odpovedala, že vedomie toho, že ju raz bude musieť opustiť... "Mám 36 rokov, čo je pre tanečníčku v takejto náročnej šou pomerne veľa. Takže už teraz uvažujem nad tým, čomu sa budem venovať neskôr, ako by mala vyzerať moja druhá kariéra." Má v tom pomerne jasno... "Chcem sa po všetkom tom cestovaní usadiť doma v Anglicku a učiť. Učiť deti aj dospelých tancovať. A keďže salsa patrí medzi moje najobľúbenejšie tance, tak by som sa rada zamerala práve na tento tanec. Dúfam, že sa mi to podarí."

To, že je skoro stále na cestách, je samozrejme najťažšie pre vzťahy... "Nemôžem rovno povedať, že mám priateľa, ale jedného muža mám vyhliadnutého a je to na dobrej ceste. Hehe. Iste - keď si chce človek vybudovať zmysluplný vzťah, no nie je doma, tak je to ťažké. Najľahšie to majú tí, ktorí si priateľa či priateľku nájdu medzi tanečníkmi či spevákmi zo šou. Ostatní to majú ťažké. V šou máme veľa tanečníkov a spevákov mladších ako ja a aj oni sami sa rozhodujú, či si radšej vyberú kariéru alebo vzťahy... Našťastie sme ako jedna veľká rodina. Užijeme si zábavu, stále sa smejeme - ešte aj vtedy, keď cestujeme celé hodiny v autobuse. Spolu chodíme pozerať pamiatky, robíme si výlety, ak na to je čas."

Najmenej času poobzerať sa po okolí, mali počas turné v USA. "Amerika je veľká a určite v nej je čo vidieť Lenže práve to, že je taká obrovská, nám znemožňovalo robiť si výlety. Každý deň sme mali dohovorené vystúpenie v inom meste a to mesto bolo v inom štáte! V USA to znamená stovky až tisíce kilometrov cestovania. Našťastie sme sa cestou do Kanady zastavili pri Niagarských vodopádoch. To bolo nádherné."

V Európe je to trochu iné, tu nie sú vzdialenosti až také veľké. "Skvelé je to, že ktorékoľvek mesto, ktoré navštívite, je bohaté na rôzne zaujímavosti. Napríklad sme boli v Ríme a ja som bola očarená. Je to úžasné mesto. No a nemôžem zabudnúť ani na Čínu. Vystupovali sme v obrovských mestách ako Peking či Šanghaj, ale aj v menších, ktoré mali úplne nezapamätateľné mená... Som vďačná, že s touto šou môžem chodiť po celom svete. Za iných okolností by som sa celkom iste nevidela ani len zlomok toho, čo som mala možnosť vidieť doteraz..."

Keď Julie príde na nové miesto, je doslova hladná po nových dojmoch. "Na cestovaní je práve to úžasné, že človek získa množstvo zážitkov, ktoré mu nikdy nikto nevezme. Chcem vidieť, skúsiť, ochutnať a zažiť všetko. V Košiciach sme napríklad hneď šli na krátku prechádzku. Je dobré, keď v niektorom meste strávime viac ako len jeden deň, lebo máme viac času a môžeme mesto zažiť na vlastnej koži nie len ako turisti, ale aj vidieť, ako tu žijú ľudia. No a samozrejme, ochutnáme špeciality. Nikde si nenecháme ujsť možnosť ochutnať miestne vína a pivá. Je super, keď sa nám podarí užiť si aj denný ale aj nočný život v meste. Nechcem však, aby to vyzeralo, že kamkoľvek prídeme, tak vymetáme krčmy. Hehe. To by sme si ako tanečníci a speváci nemohli dovoliť. Po vystúpení si doprajeme jedno pivko a ideme spať, lebo na druhý deň nás čaká buď únavné cestovanie alebo ďalšie vystúpenie."

Ak si počas turné nájde dostatok voľného času na relax, Julie oddychuje pri knihe, alebo sa pustí do maľovania. "To je moje hobby a uznáte, že zážitkov a inšpirácií mám vďaka Spirit Of Broadway dosť," dodala s úsmevom.

Voľný čas prespí

Cestovanie si okrem Julie pochvaľuje i jej kolega, tanečník David. "Vždy sa snažím v každom meste utrhnúť si čo najviac voľného času, aby som mohol vidieť čo najviac," prezradil. "Ale pravda je taká, že často voľný čas prespím. Z cestovania a z predstavení som taký vyčerpaný, že keď vidím posteľ, už sa mi zatvárajú oči. Hehe. Keby sme boli nevyspaní a vyčerpaní, tak by diváci zo šou nemali nič. A to im predsa nechceme urobiť."

Julie priznala, že občas, keď má dostatok voľného času, nájde si nejaký klub, kde sa tancuje jej obľúbená salsa, a zájde si zatancovať. Ani David sa príležitosti zatancovať si mimo javiska nevyhýba. "Mohlo by sa zdať, že keďže počas šou tancujem, že na diskotéku mi ani len nenapadne ísť. No, ono to záleží od toho, aký máme počas šou program. Lebo ak potrebujem byť na druhý deň svieži, žiadne ponocovanie neprichádza do úvahy. Občas sa však nájde voľný deň v programe..."

Či majú alebo nemajú účinkujúci voľný čas, závisí často od toho, kde vlastne hrajú. "V USA to bolo najhoršie, boli sme v jednom kuse na cestách. Totálne unavení a zaneprázdnení. Tam nebol čas si ani oddýchnuť, nieto ešte užívať si krajinu. Na druhej strane je pravda, že tamojšie publikum asi najviac vnímalo skladby, ktoré hráme. Predsa len, muzikál má v USA veľkú tradíciu. Keď sme šli napríklad na Slovensko, nikto z nás netušil, či tu ľudia tieto muzikály poznajú a či sa im budeme páčiť. Som rád, že to dobre dopadlo."

Aj David pochádza z Anglicka, priamo z Londýna a tiež ako Julie sa začal muzike venovať ako dieťa. "Nemal som viac ako osem rokov, keď som začal spievať a tancovať. Chodil som po rôznych kurzoch a snažil sa naučiť čo najviac. Mal som obrovské šťastie, keď som prešiel cez konkurz a dostal som prácu v Spirit Of Broadway. V tejto šou som dva roky a je to prvá moja veľká šou. Dúfam, že nie posledná," dodal s úsmevom.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 3. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 6. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 9. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 2. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 3. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 4. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 5. Stiahnite si stovky e-kníh
 6. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 7. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 10. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 092
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 595
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 8 010
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 341
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 593
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 377
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 656
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 845
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 129
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Urgentný príjem košickej nemocnice na Triede SNP zažíva nápor.

Kedy otvoria poškodený urgent, je zatiaľ nejasné.


a 1 ďalší 4 h
Zatvorenie mosta spôsobilo problémy celej obci. Ľudia musia rok vydržať.

Starosta hovorí o ďalšom údere pre chudobný východ.


4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.


9 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Opatrenia nedodržiavajú aj politici.


a 2 ďalší 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop