ľuďom bolo jedno, či je voda na kúpanie vhodná, len nech schladí. Hygienici potvrdzujú, že je v poriadku.
KOŠICE. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach pred letnou turistickou sezónou odobral vzorky vody zo všetkých kúpalísk i nádrží, ktoré spadajú do jeho kompetencie, a až na výnimky sú všetky sledované vodné plochy na kúpanie bez rizika. Laboratórne výsledky dopadli dobre.
Číra voda spĺňa kritériá
"Z prírodných lokalít sú obidve vodné nádrže Bukovec i Ružín v časti, spadajúcej pod Košice-okolie, v poriadku. Vodu kontrolujeme pri penzióne Sivec. Tá vyhovuje. Ďalej to nesledujeme. S kvalitou vody na Bukovci nemá nič spoločné zákaz kúpania, ktorý vyhlásila obec z dôvodu, že tam nie je organizovaná rekreácia, chýba tam plavčík, ale na vlastné riziko sa ľudia kúpať môžu. Voda je v poriadku. V posledných rokoch sa premnožovali vyššie rastliny. Neboli to však sinice so schopnosťou tvoriť vodný kvet ani riasy spôsobujúce alergie. Odbery vykonávame každé dva týždne," uviedla vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia RÚVZ Marcela Ferencová.
Vyhovujúce je aj kúpanie Nad jazerom. Aj tam sa pravidelne situácia monitoruje. Povolenie na prevádzku dostali od hygieny všetky umelé kúpaliská v Košiciach, teda Triton, Ryba, Mestská plaváreň aj letný areál krytej plavárne. O hodnotenie kvality nepožiadal doteraz ŠKP. Toto kúpalisko však neslúži verejnosti. Povinnosťou prevádzkovateľov kúpalísk je raz mesačne poskytovať vodu na rozbor. Sú to bazény s recirkuláciou vody, a teda menším rizikom zhoršenia kvality.
Z mimomestských kúpalísk doteraz nebolo vydané povolenie na prevádzku Zlatníka v Košickej Belej. Malo by sa tak udiať tento týždeň. O laboratórny rozbor vody požiadal aj prevádzkovateľ bazénu pri moteli v Košickej Belej, ale samotný odber sa neuskutočnil. Moldavské kúpalisko je už v prevádzke, Medzev v týchto dňoch čaká na výsledky. Vyhovujúcu kvalitu má aj voda v bazéne pri hoteli Hrabina, ktorý využíva aj verejnosť.
Čaňa je naďalej zakázaná
"Medzi nevhodné vodné plochy na kúpanie už pätnásť rokov patrí Čanianske jazero. Neurobili sa tam žiadne opatrenia, aby sa kvalita zvýšila, dno sa nevyčistilo, voda necirkuluje, takže nepredpokladáme, že by sa oproti minulým rokom niečo zmenilo. Napriek tomu kontrolné odbery robíme aspoň raz za sezónu. Povolenie na prevádzku bufetu a hotela nemá zatiaľ Izra. V minulosti tam nebola voda vhodná na kúpanie," dodala hygienička.
Ľudia sa kúpu aj v štrkovisku Geča. Tam sa hygienici o kvalitu vody nezaujímajú. Je to aktívne banské dielo, kde by sa v žiadnom prípade nemal nikto osviežovať. Nie sú tam vybudované sociálne ani iné zariadenia a nie je to lokalita na kúpanie.
O tom, ako je to s hygienou v jednotlivých strediskách na celom Slovensku či na umelých kúpaliskách, sa záujemcovia môžu dozvedieť z internetových stránok Úradu verejného zdravotníctva SR, kde sú údaje aktualizované, alebo na regionálnej stránke.
KVETA PODHORSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári