Štát bude od júla regulovať výšku nákladov, ktorú nebude môcť prekročiť spotrebiteľský úver.
BRATISLAVA. Požičanie peňazí by mohlo byť od júla o niečo lacnejšie. Zavedenie stropu na odplatu za poskytnutie spotrebiteľského úveru by malo znížiť cenu predovšetkým takzvaných rýchlych úverov. Tie dnes bývajú často synonymom draho požičaných peňazí.
Bánk a väčšiny splátkových spoločností sa stanovený úrokový strop dotkne najmenej, alebo vôbec. Vládou určené maximálne limity na úroky a poplatky väčšina z nich neprekračuje. „Bankové pôžičky sú zväčša najlacnejšie, banky si vyberajú klienta, majú naňho najviac požiadaviek a teda získanie tejto pôžičky je najnáročnejšie," objasňuje Vladimír Dohnal, riaditeľ Symsite Research.
Dva limity v praxi
Stanovenie maximálnej výšky odplaty znamená, že za poskytnutie úveru už veriteľ nebude môcť pýtať viac ako dvojnásobok sumy porovnateľných úverov na trhu. Ak teda napríklad v kategórii úverov so zabezpečením nad 200 000 korún vyšla priemerná ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) úveru 12,5 percenta, strop pre túto kategóriu je 25 percent.
Súčasne však platí, že odplata nesmie prevýšiť 112,52 percenta. To je strop, ktorý zodpovedá štvornásobku hodnoty váženého priemeru priemerných hodnôt ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) a priemernej úrokovej miery za všetky typy spotrebiteľských úverov. Zároveň to bude najvyššia možná odplata, ktorá bude môcť byť v zmluve o spotrebiteľskom úvere. Ak ju veriteľ prekročí, hrozí mu od Slovenskej obchodnej inšpekcie pokuta do pol milióna korún.
Druhým limitom sa pamätalo na kategórie úverov, ktoré majú už priemernú RPMN dosť vysokú a vládou určený maximálny strop je nižší, než by bol dvojnásobok priemernej RPMN.
Najvypuklejším príkladom sú úvery bez zabezpečenia od 50 000 do 200 000 korún so splatnosťou od troch do šiestich mesiacov. Priemerná RPMN v prvom štvrťroku vyšla v tejto kategórii na 405,71 percenta, no maximálna bude môcť byť len 112,52 percenta.
Riziko pre nesolventných
Limity by sa mali raz za štvrťrok prehodnocovať, tieto budú platiť do konca septembra.
Ministerstvo financií sa zavedením limitov podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála snaží zabezpečiť záujemcom o úver dostatok informácií a umožniť im ľahšie porovnanie produktov. V prípade neprimeraných podmienok im chce zabezpečiť aj ochranu zo strany súdov.
„Je možné, že niektoré firmy skutočne znížia cenu. Skôr však očakávam, že prestanú požičiavať málo solventným a rizikovým klientom, teda tým, ktorých chce vláda chrániť," myslí si Dohnal. Nevylúčil ani možnosť, že sa podmienky rýchlych úverov stanú neprehľadnejšie a časť firiem sa bude snažiť presunúť cenu do oblastí, ktorú vláda nereguluje, teda napríklad do sankčných poplatkov. „Poskytovateľ rýchlych úverov je vždy vynaliezavejší ako štát a nájde trhlinu v regulácii," tvrdí šéf analytickej spoločnosti.
Aj podľa Jána Mažgúta, manažéra firmy, ktorá poskytuje rýchle úvery s minimálnou splatnosťou 12 mesiacov, môže podriadenie sa novým pravidlám v konečnom dôsledku negatívne pôsobiť na klienta.
„Bez existencie konkurencie a dostupnosti pôžičiek budú klienti, ktorí sú pre banky nebonitní, nútení obrátiť sa na nelegálnych 'úžerníkov', tým sa bude podporovať šedá nekontrolovateľná ekonomika," vraví. Zároveň dodáva, že regulácia sa dotkne len minimálneho portfólia ich produktov, tie firma v súčasnosti rieši.
* * *
FAKTY
Nariadenie o výške odplaty sa nevzťahuje
n na zmluvy o úvere do 200 eur a nad 20 000 eur (v prepočte na slovenské koruny),
n na zmluvy o úvere na účely nadobudnutia nehnuteľností, stavebné úpravy dokončených stavieb a ich údržbu,
n na zmluvy, na základe ktorých sa vyžaduje splatenie úveru do troch mesiacov alebo maximálne štyrmi splátkami do dvanástich mesiacov,
n na zmluvy o poskytnutí úveru bez platby úroku alebo akéhokoľvek poplatku, ak spotrebiteľ súhlasí so splatením jednou splátkou,
n na zmluvy o sústavnom poskytovaní služieb, za ktoré spotrebiteľ platí počas ich poskytovania v splátkach,
n na úver poskytnutý bankou formou povoleného prečerpania na bežnom účte inak ako na kreditnú kartu.
(Zdroj: zákon o spotrebiteľských úveroch)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári