Európske hlavné mesto kultúry (EHMK).
KOŠICE. Po zhruba hodinovej diskusii rozhodli o tom poslanci krajského zastupiteľstva, ktorí z troch ponúkaných variantov 380, 190 a 90 miliónov prijali druhú alternatívu. Víziu Košíc ako EHK 2013 predstavil zastupiteľstvu v pripravenom prejave aj primátor mesta František Knapík (KDH). Na doplňujúcu otázku, koľko peňazí vloží napríklad prešovský kraj na kandidatúru Prešova, odpovedať nevedel.
Po kritike župana Zdenka Trebuľu (Smer) primátor prisľúbil, že mesto začne spomínať kraj ako svojho partnera aj vo svojich mediálnych výstupoch k EHMK. Ako ešte F. Knapík dodal, realizácia projektu prinesie rozvoj cestovného ruchu a nové pracovné miesta nielen v Košiciach, ale aj v celom regióne. V otázke memoranda medzi Prešovom a Košicami o spolupráci v súťaži EHMK dodal, že mestá budú projekty financovať samostatne, resp. podľa miery spolupráce. Takisto aj podiel KSK na "pridanej hodnote" EHMK bude podľa neho závisieť od toho, koľko doň kraj investuje. Celkový rozpočet projektu predstavuje podľa primátora okolo 2,5 miliardy Sk. Minimálne polovica tejto sumy zaplatia daňoví poplatníci, či už zo štátneho rozpočtu, alebo prostriedkov mesta Košice a KSK. O tom, či sa Košice stanú EHMK, sa rozhodne v septembri.
Bauer s Blaškovičovou chceli o 50 miliónov viac
Poslancov v diskusii zaujímalo najmä to, čo bude mať kraj z toho, že do tohto projektu dá vlastné peniaze. Nezávislí poslanci R. Bauer a Ľ. Blaškovičová sa zasadzovali za čo najvyššiu sumu. Exžupan uviedol, že kraj by sa nemal sústrediť iba na financovanie infraštruktúry, ale naopak, v čo najvyššej možnej miere podporovať aj tieto aktivity. Viliam Novotný (SDKÚ) skonštatoval, že predtým v EHMK videl veľa peňazí a žiaden efekt, ale už trochu zmenil názor. O zmysluplnosti projektu pochybuje aj poslanec za KDH, ktorý si kvôli primátorovi neželal byť menovaný.
Podľa poslanca Borisa Farkašovského (Smer) je táto suma asi maximum toho, čo mohli na projekt dať. "Každý rok si odložíme 38 miliónov do skrine, neminieme ich a potom ich v prípade košického víťazstva dáme do tohto projektu. Do roku 2013 si bude kraj odtrhávať od úst. Keď sa tu nevybudujú kvalitné cesty, tak k nám sem celá Európa bude chodiť na kočoch," spýtal sa.
Župan: EHMK môže obmedziť inú kultúru
Župan Z. Trebuľa tvrdí, že či budú rozumne využité peniaze, závisí od toho, na čo budú vynaložené. "Je to spoločný projekt mesta a kraja. Podporujem tento projekt, ale v racionálnych súvislostiach. Vytvoriť centrum nezávislej kultúry v bývalých Kukučinových kasárňach považujem za dobrý nápad, pretože to som presadzoval ešte ako primátor Košíc. Mala by byť snaha zapojiť tam celú komunitu. Zatiaľ však mám ten pocit, že celý tento projekt je v Košiciach o úzkej skupine ľudí..."
Splátky úverov, úrokov z úverov a dlhodobých záväzkov KSK už teraz predstavujú viac ako 12 percent vlastných príjmov kraja. Aj preto nás zaujímalo, odkiaľ chce KSK zobrať na to peniaze. "Tých 38 miliónov ročne budeme musieť dať niekde bokom. Buď to zaplatíme z našich zvýšených príjmov rozpočtu vďaka rastu podielových daní, alebo zoberieme tieto peniaze z ďalších výdavkov napr. na inú kultúru mimo EHMK alebo z opráv ciest," dodal.
Fakty o EHMK
Jedno slovenské mesto spoločne s jedným z Francúzska bude v roku 2013 nosiť titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). Za EHMK sú od roku 2009 zvolené každý rok dve mestá, jedno z pôvodných krajín európskej pätnástky a jedno z nových členských štátov. O tento titul sa pôvodne uchádzalo desať miest na Slovensku. Do semifinále postúpili štyri z nich, a to Martin, Nitra, Košice a Prešov. O víťazovi sa rozhodne v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári