Korzár logo Korzár Košice

EXTRA - Suvenír zo zahraničia? Môže to byť choroba

Po páde železnej opony sa aj Slováci rozbehli do sveta. Niektorí za prácou, ďalší za adrenalínovými zážitkami, iní spoznávajú kultúry iných národov.

Čoraz viac ľudí si môže dovoliť ísť na dovolenku do exotických krajín v Afrike, Ázii, či Južnej Amerike. Všade však na našinca číhajú choroby, ktoré doma nemáme. Liečbou exotických ochorení a prevenciou proti nim sa zaoberá Oddelenie pre cudzokrajné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Oddelenie vzniklo pred viac ako tridsiatimi rokmi. Slúži pre pacientov z celého východného Slovenska. V dvoch ambulanciách pracujú dve lekárky. Obe svorne tvrdia, že, každý rok majú viac a viac práce. Liečia viac i menej závažné ochorenia. Prípady úmrtia, až na jednu výnimku, našťastie zatiaľ nezaregistrovali.

SkryťVypnúť reklamu

Hitom je India

"Najčastejšími chorobami, ktoré liečime v našej ambulancii sú takzvané cestovateľské hnačky a teplotné stavy po návrate zo zahraničia," hovorí lekárka Elena Adamkovičová. "Ide o pacientov, ktorí prišli z rôznych krajín, kde boli na dovolenke, alebo pracovať. Najčastejšie s týmito problémami prichádzajú dovolenkujúci v Indii. Tá sa stala v posledných rokoch, podobne ako aj iné ázijské krajiny, mimoriadne obľúbenou destináciou. Ak nerátame letenky, väčšinou je pobyt veľmi lacný. Predsa len, zloženie stravy je iné ako u nás. Je v ňom veľa korenín, strava býva biologicky kontaminovaná, pridružia sa účinky exotického ovocia a zeleniny a aj stres, ktorému sme v cudzích podmienkach vystavení. Strava a voda v krajinách s nižším hygienickým štandardom môžu byť zdrojom parazitárnych ochorení. U väčšiny pacientov vystačíme s ambulantnou liečbou, pričom podávame antiparazitiká," vysvetľuje šarmantná lekárka. Okrem Indie si Slováci obľúbili aj iné ázijské krajiny. Napríklad Vietnam, či Thajsko. Aj tam sa dá ľahko prísť k črevným problémom. Stačí sa naobedovať v pochybnej štvrti...

SkryťVypnúť reklamu

Iba jeden smrteľný prípad

Horšie prípady končia na infekčnom oddelení FNLP. Ide napríklad o pacientov so zápalmi pečene rôzneho typu. Niektorí tu musia stráviť i mesiac. Choroba totiž naplno prepukne až po návrate z dovolenky, alebo služobnej cesty. "Ročne hospitalizujeme asi 20 pacientov. Tým ako sa zvyšujú možnosti cestovania do exotických krajín, ich počet stúpa. Sú aj pacienti, ktorí pracujú dlhodobo v zahraničí. Našťastie sme tu zatiaľ mali iba jeden smrteľný prípad malárie, v ostatných prípadoch sa podarilo ochorenie zvládnuť. Žltú zimnicu vôbec nie," vypočítava E. Adamkovičová. Ambulancia má, respektíve vie v prípade akútnych stavov zohnať potrebné lieky. Ak si to vyžaduje situácia aj do 24 hodín.

Mnohí netušia...

Veľa chorôb, o ktorých ľudia netušia, že ide o "pozdrav" z dovolenky zachytia lekári už v mieste bydliska pacienta. Do Košíc sa tak dostávajú ľudia z mesta, alebo pacienti, ktorí musia byť hospitalizovaní. "Dôležité je, aby človek, ak má problémy, pred lekárom spomenul, že bol na dovolenke, alebo pracovnej ceste v zahraničí. Lekár vie, čo má robiť," upozorňuje odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolujú aj cudzincov

Oddelenie nemá na starosti iba chorých pacientov. Chodia tu aj ľudia, aby sa zaočkovali pred cestou, ambulancia funguje aj ako poradňa pre tých, ktorí sa chytajú vycestovať napríklad na expedíciu do tropického pralesa južnej Ameriky, alebo na dovolenku do Indie. "Robíme aj vstupné lekárske prehliadky cudzincov plánujúcich dlhodobý pobyt na území Slovenska. Pre občanov Európskej únie nie sú potrebné, ale napríklad ľudia z USA prehliadku absolvovať musia. Robíme testy na rôzne choroby. Napríklad na HIV, tuberkulózu, či prenosné pohlavné ochorenia. V prípade zistenia závažného ochorenia cudzinca zabezpečujeme adekvátnu liečbu," tvrdí E. Adamkovičová.

Vzácny "suvenír"

Takmer štyri týždne pobudol na infekčnom oddelení fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach muž v strednom veku. Diagnostikovali uňho hepatitídu, ľudovo nazvanú žltačku vzácneho typu E. Nakazil sa ňou počas dovolenky na karibskom ostrove Kuba. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne vodou, alebo potravinami. Tento typ hepatitídy sa na Slovensku nevyskytuje. Nie je nebezpečný pre bežných ľudí. Na pozore sa však musia mať budúce mamičky. Vírus môže zabiť plod i matku.

Pozor na holiča!

Hepatitídou typu B sa v Juhočínskom mori nakazil muž z Košíc, ktorý pracuje na námornej lodi. A to pri úplne banálnom úkone. U holiča sa nechal oholiť britvou. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne krvou. O niekoľko dní po návšteve holiča mu začalo byť zle a ožltol. Museli ho na týždeň hospitalizovať v singapurskej nemocnici. Odtiaľ prišiel domov, kde sa stále lieči.

Exkluzivita?

Ani dovolenka z kategórie "total exklusive" nezaručuje, že si z cudziny neodnesiete nepríjemné ochorenie. Presvedčil sa o tom pred časom istý manželský pár. Ten si doprial dovolenku v egyptskom letovisku. A to hneď v luxusnom hoteli. Po príchode domov sa však ukázalo, že sa obaja nakazili svrabom. Ide o chorobu ľudí z najspodnejších priečok sociálneho rebríčka, ktorí nie veľmi dbajú na hygienu. Ukázalo sa, že svrab sa na pokožku manželov dostal pravdepodobne s posteľného prádla luxusného hotela.

Tragické uštipnutie

Na Slovensku zatiaľ zomrela na následky exotickej choroby, malárie jediná osoba. V lete 2001 sa počas dovolenky v africkom Kamerune nakazila po uštipnutí komárom parazitom 25 ročná žena z trebišovského okresu. Choroba mala prudký priebeh a lekárom sa ženu nepodarilo zachrániť. Pacientke začala zlyhávať pečeň a obličky, mala tiež ťažkosti so srdcom a dýchaním. V dôsledku napadnutia parazitom bola chudokrvná a nezabrala ani chemoterapia.

Aké choroby si môžeme doniesť z exotických krajín?

Malária

Parazitálna nákaza, ktorá postihuje asi dve miliardy obyvateľov zeme. Vyskytuje sa v subtropických krajinách Afirky, Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Zdrojom nákazy je človek chorý na maláriu, alebo človek, ktorý maláriu prekonal. Parazitov prenášajú samičky komárov rodu Anopheles. Príznaky pripomínajú chrípku, prejavujú sa vysokými teplotami, potením a veľkou bolesťou hlavy. Chorý trpí záchvatmi. Inkubačná doba je 7 až 10 dní, ale ochorenie sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch po návrate z trópov. Proti chorobe neexistuje vakcína. Približne jeden až dva týždne pred odchodom do oblastí s výskytom malárie sa užívajú antimalariká. V užívaní sa pokračuje štyri týždne po návrate.

Žltá zimnica

Ťažké ochorenie, ktoré sa začína po krátkej inkubačnej dobe. Prejavuje a náhlou horúčkou, bolesťami hlavy a chrbta, žltačkou a niekedy krvácaním z nosa a slizníc. Pôvodcom ochorenia je vírus prenášaný komármi. Zdrojom nákazy je človek, alebo opice. Vyskytuje sa v krajinách subsaharskej Afriky a trópoch Južnej Ameriky. Na toto ochorenie zomiera až 60 percent nakazených cestovateľov. Očkovanie je do mnohých krajín povinné.

Hepatitída A

Infekčný zápal pečene typu A je vírusové ochorenie. Prenáša sa kontaminovanými rukami nakazených osôb, vodou, alebo potravinami. Inkubačná doba je 14 až 50 dní. Príznaky sa môžu prejaviť ako chrípka, alebo ochorenie zažívacieho aparátu. Neskôr sa objaví tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Vyskytuje sa v krajinách Afriky, Ázie, strednej a Južnej Ameriky, predovšetkým v oblastiach s nižšími hygienickými návykmi. Chránime sa očkovaním.

Hepatitída B

Na rozdiel od hepatitídy A prechádza pomerne často do rôznych chronických komplikácií. Od zápalov až po cirhózu, alebo karcinóm pečene. Prenáša sa telesnými tekutinami, napríklad krvou, slinami, pošvovým, či semenným sekrétom, pohlavným stykom, alebo tetovaním. Vysoké percento hepatitídy B sa vyskytuje v krajinách Afriky, juhovýchodnej Ázie, v Čine, amazonskej oblasti a na Aljaške. Chránime sa očkovaním.

Hnačka cestovateľov

Najčastejšie ochorenie medzi cestovateľmi. Na jej vzniku má podiel samotné cestovanie, zmena klímy, stravy, iné suroviny na prípravu jedál a možnosť kontaminácie potravín baktériami a parazitmi. Vo väčšine prípadov ustúpi za dva, tri dni. Chránime sa konzumáciou vhodných, tepelne upravených potravín. Pijeme len nezávadnú vodu, dodržiavame hygienické návyky.

Ďalšie ochorenia: meningokoková meningitída, brušný týfus, japonská ecefalitída

Zdroj: Cestovanie a zdravie

Oddelenie pre cudzokrajné choroby

je očkovacím centrom proti žltej zimnici

vykonáva očkovanie proti žltačke typu A a B, meningokokovej meningitíde, detskej mozgovej obrne, brušnému týfu, kliešťovej encefalitíde, chrípke, japonskej encefalitíde, besnote a ďalšie

vystavuje medzinárodný očkovací preukaz

poskytuje informácie o ochrane pred prenosnými ochoreniami v zahraničí

predpisuje antimalarickú profylaxiu

vykonáva konziliárne vyšetrenia pri zdravotných problémoch po návrate z cudziny

vykonáva vstupné lekárske prehliadky cudzincov plánujúcich dlhodobý pobyt na území Slovenska

realizuje lekárske prehliadky občanov Slovenskej republiky plánujúcich dlhodobý, alebo trvalý pobyt v cudzine

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 072
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 845
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 049
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 370
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 890
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 182
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 819
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 462
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 763
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 329
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 828
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 707
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 454
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 592
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 763
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 329
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 828
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 707
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 454
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 592
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu