Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

EXTRA - Suvenír zo zahraničia? Môže to byť choroba

Po páde železnej opony sa aj Slováci rozbehli do sveta. Niektorí za prácou, ďalší za adrenalínovými zážitkami, iní spoznávajú kultúry iných národov.

Čoraz viac ľudí si môže dovoliť ísť na dovolenku do exotických krajín v Afrike, Ázii, či Južnej Amerike. Všade však na našinca číhajú choroby, ktoré doma nemáme. Liečbou exotických ochorení a prevenciou proti nim sa zaoberá Oddelenie pre cudzokrajné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) v Košiciach.

KOŠICE. Oddelenie vzniklo pred viac ako tridsiatimi rokmi. Slúži pre pacientov z celého východného Slovenska. V dvoch ambulanciách pracujú dve lekárky. Obe svorne tvrdia, že, každý rok majú viac a viac práce. Liečia viac i menej závažné ochorenia. Prípady úmrtia, až na jednu výnimku, našťastie zatiaľ nezaregistrovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Hitom je India

"Najčastejšími chorobami, ktoré liečime v našej ambulancii sú takzvané cestovateľské hnačky a teplotné stavy po návrate zo zahraničia," hovorí lekárka Elena Adamkovičová. "Ide o pacientov, ktorí prišli z rôznych krajín, kde boli na dovolenke, alebo pracovať. Najčastejšie s týmito problémami prichádzajú dovolenkujúci v Indii. Tá sa stala v posledných rokoch, podobne ako aj iné ázijské krajiny, mimoriadne obľúbenou destináciou. Ak nerátame letenky, väčšinou je pobyt veľmi lacný. Predsa len, zloženie stravy je iné ako u nás. Je v ňom veľa korenín, strava býva biologicky kontaminovaná, pridružia sa účinky exotického ovocia a zeleniny a aj stres, ktorému sme v cudzích podmienkach vystavení. Strava a voda v krajinách s nižším hygienickým štandardom môžu byť zdrojom parazitárnych ochorení. U väčšiny pacientov vystačíme s ambulantnou liečbou, pričom podávame antiparazitiká," vysvetľuje šarmantná lekárka. Okrem Indie si Slováci obľúbili aj iné ázijské krajiny. Napríklad Vietnam, či Thajsko. Aj tam sa dá ľahko prísť k črevným problémom. Stačí sa naobedovať v pochybnej štvrti...

Skryť Vypnúť reklamu

Iba jeden smrteľný prípad

Horšie prípady končia na infekčnom oddelení FNLP. Ide napríklad o pacientov so zápalmi pečene rôzneho typu. Niektorí tu musia stráviť i mesiac. Choroba totiž naplno prepukne až po návrate z dovolenky, alebo služobnej cesty. "Ročne hospitalizujeme asi 20 pacientov. Tým ako sa zvyšujú možnosti cestovania do exotických krajín, ich počet stúpa. Sú aj pacienti, ktorí pracujú dlhodobo v zahraničí. Našťastie sme tu zatiaľ mali iba jeden smrteľný prípad malárie, v ostatných prípadoch sa podarilo ochorenie zvládnuť. Žltú zimnicu vôbec nie," vypočítava E. Adamkovičová. Ambulancia má, respektíve vie v prípade akútnych stavov zohnať potrebné lieky. Ak si to vyžaduje situácia aj do 24 hodín.

Mnohí netušia...

Veľa chorôb, o ktorých ľudia netušia, že ide o "pozdrav" z dovolenky zachytia lekári už v mieste bydliska pacienta. Do Košíc sa tak dostávajú ľudia z mesta, alebo pacienti, ktorí musia byť hospitalizovaní. "Dôležité je, aby človek, ak má problémy, pred lekárom spomenul, že bol na dovolenke, alebo pracovnej ceste v zahraničí. Lekár vie, čo má robiť," upozorňuje odborníčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrolujú aj cudzincov

Oddelenie nemá na starosti iba chorých pacientov. Chodia tu aj ľudia, aby sa zaočkovali pred cestou, ambulancia funguje aj ako poradňa pre tých, ktorí sa chytajú vycestovať napríklad na expedíciu do tropického pralesa južnej Ameriky, alebo na dovolenku do Indie. "Robíme aj vstupné lekárske prehliadky cudzincov plánujúcich dlhodobý pobyt na území Slovenska. Pre občanov Európskej únie nie sú potrebné, ale napríklad ľudia z USA prehliadku absolvovať musia. Robíme testy na rôzne choroby. Napríklad na HIV, tuberkulózu, či prenosné pohlavné ochorenia. V prípade zistenia závažného ochorenia cudzinca zabezpečujeme adekvátnu liečbu," tvrdí E. Adamkovičová.

Vzácny "suvenír"

Takmer štyri týždne pobudol na infekčnom oddelení fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach muž v strednom veku. Diagnostikovali uňho hepatitídu, ľudovo nazvanú žltačku vzácneho typu E. Nakazil sa ňou počas dovolenky na karibskom ostrove Kuba. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne vodou, alebo potravinami. Tento typ hepatitídy sa na Slovensku nevyskytuje. Nie je nebezpečný pre bežných ľudí. Na pozore sa však musia mať budúce mamičky. Vírus môže zabiť plod i matku.

Pozor na holiča!

Hepatitídou typu B sa v Juhočínskom mori nakazil muž z Košíc, ktorý pracuje na námornej lodi. A to pri úplne banálnom úkone. U holiča sa nechal oholiť britvou. Vírus sa mu do tela dostal pravdepodobne krvou. O niekoľko dní po návšteve holiča mu začalo byť zle a ožltol. Museli ho na týždeň hospitalizovať v singapurskej nemocnici. Odtiaľ prišiel domov, kde sa stále lieči.

Exkluzivita?

Ani dovolenka z kategórie "total exklusive" nezaručuje, že si z cudziny neodnesiete nepríjemné ochorenie. Presvedčil sa o tom pred časom istý manželský pár. Ten si doprial dovolenku v egyptskom letovisku. A to hneď v luxusnom hoteli. Po príchode domov sa však ukázalo, že sa obaja nakazili svrabom. Ide o chorobu ľudí z najspodnejších priečok sociálneho rebríčka, ktorí nie veľmi dbajú na hygienu. Ukázalo sa, že svrab sa na pokožku manželov dostal pravdepodobne s posteľného prádla luxusného hotela.

Tragické uštipnutie

Na Slovensku zatiaľ zomrela na následky exotickej choroby, malárie jediná osoba. V lete 2001 sa počas dovolenky v africkom Kamerune nakazila po uštipnutí komárom parazitom 25 ročná žena z trebišovského okresu. Choroba mala prudký priebeh a lekárom sa ženu nepodarilo zachrániť. Pacientke začala zlyhávať pečeň a obličky, mala tiež ťažkosti so srdcom a dýchaním. V dôsledku napadnutia parazitom bola chudokrvná a nezabrala ani chemoterapia.

Aké choroby si môžeme doniesť z exotických krajín?

Malária

Parazitálna nákaza, ktorá postihuje asi dve miliardy obyvateľov zeme. Vyskytuje sa v subtropických krajinách Afirky, Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Zdrojom nákazy je človek chorý na maláriu, alebo človek, ktorý maláriu prekonal. Parazitov prenášajú samičky komárov rodu Anopheles. Príznaky pripomínajú chrípku, prejavujú sa vysokými teplotami, potením a veľkou bolesťou hlavy. Chorý trpí záchvatmi. Inkubačná doba je 7 až 10 dní, ale ochorenie sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch po návrate z trópov. Proti chorobe neexistuje vakcína. Približne jeden až dva týždne pred odchodom do oblastí s výskytom malárie sa užívajú antimalariká. V užívaní sa pokračuje štyri týždne po návrate.

Žltá zimnica

Ťažké ochorenie, ktoré sa začína po krátkej inkubačnej dobe. Prejavuje a náhlou horúčkou, bolesťami hlavy a chrbta, žltačkou a niekedy krvácaním z nosa a slizníc. Pôvodcom ochorenia je vírus prenášaný komármi. Zdrojom nákazy je človek, alebo opice. Vyskytuje sa v krajinách subsaharskej Afriky a trópoch Južnej Ameriky. Na toto ochorenie zomiera až 60 percent nakazených cestovateľov. Očkovanie je do mnohých krajín povinné.

Hepatitída A

Infekčný zápal pečene typu A je vírusové ochorenie. Prenáša sa kontaminovanými rukami nakazených osôb, vodou, alebo potravinami. Inkubačná doba je 14 až 50 dní. Príznaky sa môžu prejaviť ako chrípka, alebo ochorenie zažívacieho aparátu. Neskôr sa objaví tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Vyskytuje sa v krajinách Afriky, Ázie, strednej a Južnej Ameriky, predovšetkým v oblastiach s nižšími hygienickými návykmi. Chránime sa očkovaním.

Hepatitída B

Na rozdiel od hepatitídy A prechádza pomerne často do rôznych chronických komplikácií. Od zápalov až po cirhózu, alebo karcinóm pečene. Prenáša sa telesnými tekutinami, napríklad krvou, slinami, pošvovým, či semenným sekrétom, pohlavným stykom, alebo tetovaním. Vysoké percento hepatitídy B sa vyskytuje v krajinách Afriky, juhovýchodnej Ázie, v Čine, amazonskej oblasti a na Aljaške. Chránime sa očkovaním.

Hnačka cestovateľov

Najčastejšie ochorenie medzi cestovateľmi. Na jej vzniku má podiel samotné cestovanie, zmena klímy, stravy, iné suroviny na prípravu jedál a možnosť kontaminácie potravín baktériami a parazitmi. Vo väčšine prípadov ustúpi za dva, tri dni. Chránime sa konzumáciou vhodných, tepelne upravených potravín. Pijeme len nezávadnú vodu, dodržiavame hygienické návyky.

Ďalšie ochorenia: meningokoková meningitída, brušný týfus, japonská ecefalitída

Zdroj: Cestovanie a zdravie

Oddelenie pre cudzokrajné choroby

je očkovacím centrom proti žltej zimnici

vykonáva očkovanie proti žltačke typu A a B, meningokokovej meningitíde, detskej mozgovej obrne, brušnému týfu, kliešťovej encefalitíde, chrípke, japonskej encefalitíde, besnote a ďalšie

vystavuje medzinárodný očkovací preukaz

poskytuje informácie o ochrane pred prenosnými ochoreniami v zahraničí

predpisuje antimalarickú profylaxiu

vykonáva konziliárne vyšetrenia pri zdravotných problémoch po návrate z cudziny

vykonáva vstupné lekárske prehliadky cudzincov plánujúcich dlhodobý pobyt na území Slovenska

realizuje lekárske prehliadky občanov Slovenskej republiky plánujúcich dlhodobý, alebo trvalý pobyt v cudzine

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 771
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 639
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 341
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 691
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 594
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 455
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 127
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 834
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 762
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 491
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Rozhovor

Archeológ: Hrady síce opravujeme, ale tie nežijú

Michal Keruľ chcel odhaľovať poklady histórie, teraz ich pomáha strážiť.

Michal Keruľ s rodinou.

Odvážny plán investora humenskí poslanci nepodporili

V zmluve im chýbali záruky pre mesto.

Humenskí poslanci nájomnú zmluvu so spracovateľom ovocia neschválili.
Vrak pred rodinným domom začínajú úrady riešiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.
Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz

Koronavírus: Situácia v Česku sa zlepšuje (minúta po minúte)

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 771 obetí.

Ilustračné foto.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Ilustračná foto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop