MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Vláda schválila v stredu návrh Koncepcie vojesnkého zdravotníctva ministra obrany Jaroslava Bašku a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Zamraná bola na vojenské nemocnice, polikliniky a ďalšie vojenské zdravotnícke a rekreačné zariadenia. Zásadným spôsobom sa dotýka aj budúcnosti košickej Leteckej vojenskej nemocnice (LVN), pretože sa má z nej špecializovaná starostlivosť o letcov a príslušný personál presunúť do voejnskej neocnice v Ružomberku.
KOŠICE. Ministerstvo obrany (MO) SR, stopercentný akcionár LVN, chce previesť jej akcie do pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Ak sa tak stane, podľa niektorých ľudí z LVN by to mohlo znamenať zánik nemocnice. Baška v schválenej koncepcii argumentuje, že LVN dosiahla v roku 2006 hospodársku stratu takmer 30 miliónov, vlani 686 000 Sk.
"Z hľadiska poskytnutej ambulantnej zdravotnej starostlivosti a hospitalizácií za rok 2007 pre príslušníkov ozbrojených síl a zamestnancov rezortu obrany tvorili tieto podiely 10 percent, respektíve 4 percentá... LVN poskytuje zdravotnícku starostlivosť predovšetkým civilné
mu obyvateľstvu," píše sa v materiáli.
Nízke mzdy, staré prístroje
Ministri poukázali aj na možný budúci vývoj leteckej nemocnice. "Riziká, ktorým je LVN v súčasnosti vystavená, predstavujú najmä zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami, hlavne Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Už v tomto roku možno očakávať naplno dopad nedostatkov v oblasti zdravotníckej techniky (opotrebovanie, poruchy, zastaranosť a pod.), ale aj v oblasti ľudských zdrojov (odchody lekárov, sestier)."
Letcov chcú liečiť v Ružomberku
"Pokiaľ je akcionárom VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne štát, ktorý zastupuje ministerstvo zdravotníctva, tak potom je najvýhodnejším variantom prevod LVN do jeho pôsobnosti," uvádza sa v návrhu.
Potreby vysokošpecializovanej zdravotníckej činnosti pre letcov a letecký personál majú byť zabezpečené v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok, ostatnú starostlivosť bude poskytovať LVN.
Preinvestovali viac ako sto miliónov
Zaujímalo nás, ako vníma tento zámer Milan Husťák, riaditeľ LVN. "Stratu 686 000 Sk považujeme v porovnaní so stratou iných nemocníc za symbolickú," odpovedal M. Husťák. "Nemocnica MO SR v Bratislave za rovnaké obdobie vykázala stratu 120 miliónov. V roku 2007 sme vyšetrili celkovo 363 573 pacientov, pre MO SR to boli výkony za 40, pre Spoločnú zdravotnú poisťovňu za 52 miliónov. Za posledné tri roky bolo v LVN preinvestovaných cca 110 miliónov korún."
Ako uviedol M. Husťák, v roku 2005 dali 90 miliónov za CT a USG prístroje, či zmodernizovanie operačných sál, ďalšie 4 milióny išli na informačné technológie. V roku 2006 kúpili mamograf za 3 milióny, vlani pribudla zdravotnícka technika za 12 miliónov.
Špičková technika aj odborníci
"Dlhoročné skúsenosti a zameranie našej nemocnice na ozbrojené zložky sú jednoznačné a ukazujú na potrebu zachovania LVN ako jediného zariadenia svojho druhu na východnom Slovensku," zdôraznil M. Husťák. "Význam postavenia ozbrojených zložiek a ich zdravotníckeho zabezpečenia v našom regióne vzrástol od decembra 2007, bezprostrednou blízkosťou vonkajšej hranice Schengenského priestoru. Čo sa týka poisťovní, zmluvné vzťahy s nimi predstavujú zásadné riziko pre všetky nemocnice na Slovensku.
Jediné pracovisko na Slovensku
Neoddeliteľnou súčasťou LVN je aj Ústav leteckej a preventívnej medicíny, jediné pracovisko v SR oprávnené vyšetrovať a posudzovať schopnosť lietajúceho personálu rezortov obrany a vnútra, ako aj civilných leteckých spoločností v rámci EÚ a NATO. Zároveň je to jediné akreditované pracovisko pre postgraduálnu prípravu lekárov v špecializácii letecké lekárstvo.
"Vybraní zamestnanci Oddelenia leteckej medicíny sú členmi a expertmi komisie ministra obrany v prípade leteckých nešťastí a Oddelenie klinických laboratórií je jediným pracoviskom v SR, schopným vykonať vyšetrenie tkanív obetí leteckých nešťastí," dodal M. Husťák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári