augusta.
BRATISLAVA. Parlament včera na druhý pokus opravil svoju chybu, pre ktorú obce dostávajú mizivý príspevok na koordinátorov takzvaných aktivačných prác. Príspevok zvýšil asi na 780 korún mesačne, ako pôvodne zamýšľal.
Obec, ktorá aktivačné práce organizuje, dostáva od štátu príspevok. Na jedného nezamestnaného jej od mája patrí najviac 2597 korún mesačne.
K chybe došlo, keď sa uzákonilo, že koordinátorovi patria najviac tri percentá z tejto sumy. A to predstavuje iba 78 korún mesačne.
Mnohé obce škodujú
Niektorým obciam to už stihlo doslova urobiť škrt cez rozpočet. Napríklad v Smižanoch v okrese Spišská Nová Ves nestihli vykonať také práce ako kosenie trávy, údržba cintorína, opravy chodníkov či čistenie verejného priestranstva, do ktorých chceli zapojiť ľudí na aktivačných prácach. "Medzitým boli v obci záplavy a veľmi by sa nám hodili pri odstraňovaní ich následkov," hovorí prednosta obecného úradu Miroslav Malina.
Obec preto musela prijať dvoch koordinátorov do zamestnania. "Za príspevok, ktorý 'omylom' schválil parlament, ľudia nie sú ochotní pracovať," dodáva Malina.
V Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza to vyriešili po svojom. Starosta Jozef Balčirák povedal, že príspevok z úradu práce oželeli a zmluvu podpísali iba so samotnými nezamestnanými. Tým to môže byť jedno, lebo aktivačný príspevok, ktorý je 1900 korún mesačne, dostanú. "My od úradu práce nič nepožadujeme, žiadne vyúčtovanie nenosíme," hovorí Balčirák. Od júla však chcú obnoviť spoluprácu s úradom práce, lebo si chcú kúpiť kosačku a na tú im úrad môže prispieť ešte väčšou sumou, ako bolo možné do konca apríla.
"Je síce výhodou, že teraz môžeme nakupovať viac druhov potrebného náradia na menšie obecné služby, ale mzdu koordinátora musíme hradiť z obecného rozpočtu, s čím sa v ňom pôvodne nerátalo," hovorí starosta obce Lysá pod Makytou Pavol Gábik. Bez koordinátora sa podľa neho nezaobídu, lebo aktivačné práce vykonávajú dlhodobo nezamestnaní, bez pracovných návykov.
Ďalšia nepriama novelizácia
Problém vyšiel najavo, keď sa obce zoznámili s novelou zákona o službách zamestnanosti, ktorá je účinná od 1. mája. Ministerstvo práce vzápätí chybu priznalo a ohlásilo, že ju v krátkom čase odstráni poslaneckým pozmeňujúcim návrhom. Prvý pokus, ktorý inicioval Ján Kvorka zo Smeru, stroskotal na tom, že minister školstva Ján Mikolaj zo SNS zjavne nevedel, čo koaliční poslanci chcú "prepašovať" cez jeden jeho zákon, a tak im to nedovolil.
Iniciatívy sa včera chopila Kvorkova kolegyňa Oľga Nachtmannová. Súhlas ministra si zaistila tak, že návrh predložila k návrhu zákona o sčítaní obyvateľov v roku 2011 z dielne straníckeho kolegu, ministra financií Jána Počiatka. Ten s tým na rozdiel od Mikolaja súhlasil. Opozíciu to opäť pobúrilo. "Nič nezlepšujete, len opravujete, čo ste spackali," adresoval koalícii Daniel Lipšic z KDH. Nepriame novely sa podľa neho stále množia.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru na to reagoval, že táto vládna koalícia využíva nepriame novely v oveľa menšej miere ako predchádzajúca.
Zmena, ktorú parlament v stredu urobil, má byť účinná od 1. augusta. Dovtedy si všetci zainteresovaní musia počkať.
***
Príspevky obcí
n Na pracovné náradie, ochranné pracovné pomôcky, ako napríklad rukavice, a ďalšie výdavky na aktivačné práce môže obec od mája dostať príspevok vo výške 2597 korún mesačne. To je o 1 797 korún viac, ako jej patrilo do konca apríla.
n Tomu, kto tieto práce koordinuje, dnes patria najviac tri percentá z príspevku pre obec, čo predstavuje 78 korún mesačne.
n Od augusta to budú tri percentá z 25 975 korún, teda asi 780 korún mesačne.
Autor: joč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári