večer - Korzár, Letná 47, 040 01, Košice, alebo telefonicky na čísle 600 22 64.
Tento týždeň sme sa zaoberali podnetom od čitateľa, ktorému vadia topole, presnejšie, páperie, ktoré z nich poletuje. "Nedávno som sa chcel s manželkou poprechádzať v rekreačnom areáli na Aničke. Len čo sme vystúpili z auta a prešli asi 50 metrov, manželka sa rozkýchala a začali jej slziť oči. Mylím, že to bola alergická reakcia na semená topoľa, ktoré sa povaľovali popri ceste. Iste ich poznáte, sú to biele chuchvalce, pripomínajúce vatu. Cestu a všetky chodníky doslova lemoval biely pás a aj tráva tým bola posiata. Hoci sme okamžite nasadli do auta a vrátili sa domov, manželka slzila a mala problémy s dýchaním ešte štyri dni," posťažoval sa nám čitateľ. "Potom šla k lekárke, ktorá zistila, že alergická reakcia prešla do zápalu priedušiek. Pýtam sa, dokedy budú alergici trpieť a mať obavy vyjsť v júni na ulicu. Každý rok sa píše o tom, že sa vyrubujú topole a nahradzujú nealergickými stromami. Dokedy to potrvá?"
O stanovisko sme požiadali Správu mestskej zelene (SMZ). Čo sa týka alergií, topole sú v tom vraj nevinne. "Je mylné si myslieť, že vinníkom je práve topoľ. Topole kvitnú skoro na jar, páperie v máji je už semeno, ktoré znečisťuje životné prostredie. Z toho dôvodu je snaha odstrániť z mestského prostredia samičie jedince. Topoľ patrí ku krátkovekým drevinám, takže sa rúbu hlavne tie, ktoré sú už z hľadiska bezpečnosti kritické. Ministerstvo ŽP SR vydalo zoznam fytoalergénov, podľa ktorého sú silným alergénom napr. lieska, jelša, či dub, Topoľ medzi silné alergény nepatrí," píše sa v stanovisku riaditeľa SMZ.
SMZ spravuje zeleň v mestských častiach Staré mesto, Sever, Západ, Juh, Jazero, Dargovských hrdinov a sídlisko Ťahanovce. Ide o verejnú zeleň, ktorej vlastníkom je mesto Košice (ale nie v školách, nemocniciach, či na cintorínoch). "Na spravovanom území sa nachádza 1 415 ks topoľov. Počas roka 2007 až do 15. apríla 2008 sa ich vyrúbalo 227. Celoplošná likvidácia nie je možná (zákon 543/02 O ochrane prírody a krajiny stanovuje prísne podmienky výrubu), ani potrebná. Postupne sa odstraňujú jedince samičie a tie, ktoré sú za horizontom životnosti. Nahradzované sú drevinami nekvitnúcimi príp. plnokvetými, slabo alergénnymi."
Zaujímal nás aj pohľad odborníčky na topole ako možné alergény. "Biele chumáčiky, ktoré sú už semenami, nie kvetmi topoľov, sú neškodné. Aj keď si väčšina laikov myslí opak, na peľ topole je málokto alergický, na semená už vôbec nie. Oveľa väčšími alergénmi sú pele tráv, zo stromov zase liesky, jelše, či hraby," vysvetlila detská alergologička MUDr. Agáta Hrmová.
Preto je nejlapšie kosiť trávu kosačkami, ktoré majú zebrné koše na trávu. V prípade, že niekto pociťuje príznaky alergie, mal by navštíviť alergológa. Ten vie v prípade alergie na peľ testovaním zistiť, na ktorý druh je pacient alergický a určiť ďalší postup.
Boris Macko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári