Manželku zbil metlou a napadol so sekerou
Trestných činov týrania v rodine z roka na rok pribúda. Takmer výlučne sú obeťami deti alebo manželka a v pozícii tyrana vystupuje despoticky sa správajúci manžel. Najčastejšie pod vplyvom alkoholu ale aj bez neho spôsobuje ostatným členom rodiny psychické či fyzické utrpenie, ktoré neraz vedie až ku zraneniam. Presne do takého štádia vyvrcholilo aj spolužitie v rodine Júliusa a Elzy G., ktoré sme v dnešnom prípade na piatok požili zámerne. To preto, aby sa prípadné obete podobného správania rozhodli konať rázne. Prípadné čakanie na zmenu k lepšiemu sa totiž môže vypomstiť...
Kým zo začiatku sa násilnícke sklony 43-ročného Júliusa G. prejavovali iba ústne, prípadne fackami, manželka stále verila, že je to iba prechodný stav. Nechcela rozbíjať rodinu a preto zakaždým, keď aj trestné oznámenie na manžela podala, zakrátko ho stiahla. Tým, že sa polícia situáciou v rodine aspoň začala zaoberať, chcela 40-ročná Elza G. docieliť, aby si jej manžel svoje nevhodné konanie uvedomil. A, samozrejme, vstúpil do seba... Bola to však chybná taktika, ktorá sa matke dvoch detí časom vypomstila. Násilie zo strany manžela nielen že neustalo, naopak, stupňovalo sa. Až prišiel osudný deň, kedy Július G. zaútočil na manželku sekerou. To už Elza G. nechať bez povšimnutia nemohla a rozhodla sa po prvý raz nechať vyšetrovaniu voľný priebeh.
"Môj manžel sa ku mne správa zle," opísala neskôr domáce pomery. "Už dlhší čas ma napáda, bije, vyháňa z domu a viackrát sa mi vyhrážal, že ma zabije. Týra ma a ja žijem v neustálom strese, lebo sa ho bojím. K vyvrcholeniu toho všetkého došlo v januári, keď oslavoval narodeniny. Bol opitý a keď ma predpoludním napadol, vyhrážal sa mi zabitím. Prikázal mi, aby som sa vyzliekla, a keď som to odmietla, sám mi stiahol nohavice... Potom ma bil rúčkou metly a snažil sa mi ju vtlačiť medzi nohy. Bránila som sa, a tak po mne hodil kuchynský nôž. Netrafil ma ním, preto od zlosti schmatol sekeru. Poriskom ma bil po lýtkach i stehnách a jej ostrím mi zaťal do nohy..." Lekári neskôr zistili, že Július G. spôsobil manželke sečnú ranu a nalomenie prvej predpriehlavkovej kosti pravej nohy. Zo zranení sa liečila štyri týždne.
Opis vyčíňania manžela v deň jeho narodenín mal ešte jedno pokračovanie. "Manžel napadol nielen mňa, ale násadou z metly aj naše dcéry Ivetu a Oľgu," pokračovala Elza G. "To preto, lebo sa ma zastali a chceli brániť. Neviem, čo to do neho vošlo. Občas, keď si vypil, tak vystrájal, ale doteraz nikdy s nožom alebo sekerou." Prvá dcéra pri otcovom útoku utrpela pomliaždenie jarmovej oblasti hlavy, druhá pomliaždenie ramena a stehennej oblasti. Elza G. okrem iného na súde dodala, že manžel sa jej vyhrážal zabitím, bil ju a nadával jej minimálne raz do mesiaca. Viackrát kvôli tomu ušla z domu a istý čas žila u sestry, ktorá jej vždy podala pomocnú ruku.
"Neraz prišla ku mne pobitá, modriny mala po celom tele. Niekedy na tom bola tak zle, že musela zostať ležať v posteli," potvrdila sestrinu verziu Renáta D.
Keď mal Július G. čeliť obvineniu z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, svoju vinu poprel. "Moje vzťahy s manželkou sa vyostrili asi pred dvoma rokmi, keď začala holdovať alkoholu a prestala sa starať o domácnosť," tvrdil. "Pred rokom mi v kostole sľúbila, že s pitím skoncuje. Sľub nedodržala, po nejakom čase začala piť znova a stupňovali sa aj hádky medzi nimi. Vlani začiatkom decembra odišla z domu spolu s deťmi k sestre... Po mesiaci sa vrátila a opäť sme žili spolu. To, že sme sa na moje narodeniny pohádali je pravda, aj to, že som ju bil rúčkou metly. Vypil som si, ale spolu so mnou pila aj ona... Vôbec nie je pravda, že som jej zaťal sekerou do nohy a hodil po nej nôž. A pokiaľ ide o dcéry, je možné, že som im ublížil, keď sa medzi nás zamiešali a ja som ich v zlosti udrel rukou. No určite nie metlou."
Výhovorky Júliusa G. vyvrátili manželka i dcéry a v súvislosti so zraneniami, ktoré utrpeli, aj posudok znalca. Podľa neho sečná rana na nohe Elzy G. a nalomenie kosti vznikli úderom ostria sekery. K ešte väčším zraneniam vraj nedošlo len preto, že úder nebol natoľko silný, aby kosť úplne preťal. V takom prípade by vraj došlo o čiastočnej amputácii časti chodidla... O násilníckom správaní obžalovaného voči manželke svedčili aj oznámenia, ktoré podávala na políciu Elza G. už od roku 1998. Ani jedno z nich neskončilo podaním obžaloby, lebo súhlas na trestné stíhanie manžela vždy vzala späť. Preto bolo po krátkom čase zastavené alebo odložené. Obžalovaný sa podrobil psychiatrickému vyšetreniu, pri ktorom znalci u neho nezistili duševnú chorobu, len povahovú úchylku. Z ich záverov vyplynulo, že ide o psychopatickú osobnosť s asociálnymi rysmi, ktoré vystupujú do popredia najmä keď si vypije. Znalci však zdôraznili, že Július G. nie je závislý na alkohole a chápe zmysel svojho konania.
Z vykonaného dokazovania v prípravnom konaní aj na pojednávaní vyplynulo, že obžalovaný svoju manželku Elzu týral najmenej rok. Kedykoľvek ju aj bezdôvodne bil, vyhrážal sa jej zabitím, vyvolával u nej strach a stres. Ohrozoval jej psychické a fyzické zdravie, o čom svedčí aj skutočnosť, že utrpela rôzne zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie. Senát okresného súdu preto uznal Júliusa G. vinným z týrania manželky i ublíženia na zdraví a poslal ho na štyri roky do II. NVS. To preto, lebo už bol za posledné roky vo výkone trestu za krádeže.
Samozrejme, Július G. sa odvolal. "Viem, že si zaslúžim trest, ale nie až taký prísny, ako som dostal," povedal pred senátom Krajského súdu v Košiciach a dodal aj prečo. "Manželka pila viac ako ja, dvakrát odišla z domu. Nie všetko čo tvrdí je pravda, ale súd uveril iba jej, nie mne. Elza sa mi chcela pomstiť, lebo počas jej neprítomnosti som si našiel osemnásťročnú... Teraz mi posiela balíky, peniaze, vypisuje mi listy, že si myslela, že dostanem len rok a prídem domov. Dokonca ušla aj z nemocnice, len aby ma mohla minulý mesiac vo väzbe navštíviť. Ľutujem, čo sa stalo."
Krajský senát však po preskúmaní napadnutého rozsudku dospel k záveru, že prvostuňový súd rozhodol správne. Navyše, Július G. dostal trest na dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá je 3 až 10 rokov. Senát zamietol odvolanie obžalovaného ako neodôvodnené. A to aj vzhľadom k stupňu nebezpečnosti jeho konania, osobné pomery páchateľa a potrebu jeho nápravy.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári