Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

V nedeľu je Deň otcov. Kvietok od manželky určite dostanú aj dvaja bratia, Miroslav a Ľudovít Šipošovci

V nedeľu si pripomenieme Deň otcov. Aký je to sviatok? Sú muži aj dobrými otcami? Minimálne dvaja, ktorých sme stretli, určite. Obaja sú zamestnaní

vo VSE, a. s. a k tomu, čo tiež nie je každodenné, sú to bratia. Podľa toho, čo nám oni porozprávali a čo ich manželky Ľubica Šipošová a jej švagriná Ing. Viktória Šipošová potvrdili, Deň otcov si doma určite pripomenú a minimálne kvietkom partnerov obdarujú. Zaslúžia si to.

Niekedy si Emka pospí tak dlho, že si otec môže hodiť "šlofíka"

JUDr. Miroslav Šipoš sa o dcérku Emu (spolu na snímke) stará od januára. Od prvej chvíle vedel, že príde deň, kedy si to s manželkou vymení, ju pošle do práce a on sa začne starať o malú. "Aby bol prechod pre mňa čo najľahší, vo vlastnom záujme som sa od začiatku motal okolo manželky a učil sa všetko, čo k starostlivosti patrí. U nás vlastne ani nebolo delenie na mužskú a ženskú prácu. Samozrejme, okrem kojenia, to bol pre mňa neprekonateľný problém...". A ešte vraj bolo pre M. Šipoša ťažké to, ak bola malá náhodou chorá, keďže takýto drobček nevie povedať, čo ho bolí... "V čase, keď som prevzal rodičovskú taktovku, manželka už malú nekojila, takže medzi prvými povinnosťami som sa musel naučiť namiešať správnu dávku sušeného mlieka. Ešte, že existujú návody..."

Skryť Vypnúť reklamu

Už v časoch, keď bola ešte manželka doma s malou, snažil sa dávať jej priestor na to, aby išla ku kozmetičke, kaderníčke alebo len tak poklebetiť s priateľkami. Potom nemala pocit, že je zatvorená doma medzi plienkami a kašičkami a vonkajší svet je jej na hony vzdialený. "I k počiatočným nočným vstávaniam, keďže detičky, kým nenabehnú na určitý systém, sa každú chvíľu budia, vstávali sme k nej obaja, dosť často len ja. Nechcem sa tým chváliť, ale bolo to tak. Dieťa sme predsa chceli obaja, tak prečo si nerozdeliť aj starostlivosť?

Ranný kolotoč sa na rodičovskej dovolenke začína okolo piatej, pol šiestej. Vtedy sa malá zobudí a začína "čvirikať." Keď sa napapá, prichádza čas hier. Ešte predtým vyprevadia mamku do práce, čo sa nezaobíde bez ukrývania kabelky alebo šminiek. "Raz darmo, Emka sa nezaprie, že je dievča. Potom sa hráme. Na skrývačky alebo ideme na prvú asi hodinovú prechádzku. Prípadne si to, ak sme doma, odnáša ovládač, ktorý veľmi rada prepína. Keď sa vrátime z prechádzky, ide spať. Niekedy si vie pospať tak dlho, že aj mne dovolí hodiť si šlofíka. Druhé spanie je po obede, ktorý jej väčšinou ja pripravím."

Skryť Vypnúť reklamu

Ani varecha a motanie sa okolo sporáka nie sú JUDr. Šipošovi úplne cudzie, aj keď bez pomoci starých rodičov a ich kuchyne by to zvládal len ťažko. "Potom je už doma manželka, takže podvečer sme spolu. Emka si ide ľahnúť po kúpaní asi tak okolo pol ôsmej večer a spí do rána. Na rozdiel od bratovho Filipka ona je spachtoška. Pokiaľ ju chcem zobudiť, zvyknem jej pustiť pesničky. Hudbu, ako sme zistili, má celkom rada. Zato s jedením je problém, občas musím použiť "finty", aby všetko spapala...," popísal tato ich denný rozvrh.

Niekedy sa vyberú plávať, keďže vodu má Emka rada. I keď zoznámenie s ňou bolo vďaka otcovi kruté. "Tak veľmi som dával pozor, pretože som vedel, že od prvého kontaktu s vodou veľa záleží, že som sa na schodoch potkol a akí sme boli veľkí, takí sme spadli do bazéna. Našťastie, i vďaka trénerke, ktorá jej pomohla prekonať nepríjemnú skúsenosť, dnes vodu miluje... " Emka má 16 mesiacov, takže už sa snaží aj čosi povedať. Pravda, po svojom. Úplne prvým a zatiaľ celým vysloveným slovkom bol havo. Namiesto ocko hovorí len koncovku ko a pri oslovení mama povie ma, čo však znamená aj macko. Takže doma musia hádať, kedy čo myslí....

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa zákona je jedno, či je doma na rodičovskej dovolenke otec alebo mama. Keďže finančne v tom rozdiel nie je, peniaze neboli dôvodom výmeny stráží v starostlivosti o Emku. Čo to teda bolo, že doma je otec Miroslav? "Podľa mňa manželka urobila dosť už tým, že dcérku vynosila, porodila a takmer rok bola na materskej dovolenke. Teraz bol, aj pre kvalitu vzťahu, rad na mne. Mať dieťa predsa neznamená, že je to len povinnosť ženy, matky," dodal JUDr. Šipoš, ktorý by bez váhania nastúpil na rodičovskú dovolenku aj keby raz mala Emka súrodenca....

Bola to riadna zaberačka, aj keď len štyri mesiace

Novopečený otec Ľudovít sa stal mamou v nohaviciach na štyri mesiace. "O tom, že ak si to okolnosti vyžiadajú, nastúpim namiesto manželky na rodičovskú dovolenku, sme sa rozprávali ešte skôr ako sa Filipko narodil," rozhovoril sa. "Obaja zastávame v prácach zodpovedné miesta, ale kým tá moja sa dala na istý čas odložiť, manželka musela do U.S.Steelu ´odskočiť´ a svoju prácu kvôli stanoveným termínom dotiahnuť."

Keďže VSE vychádza zamestnancom v ústrety, z pracovného hľadiska nebol problém prevziať na istý čas rodičovskú povinnosť. Skôr boli na mieste otázky, ako obstojí doma. Aby to nebolo fiasko, od prvej chvíle sa snažil manželke pomáhať a čo najviac zo starostlivosti o malého odkukať. S papaním neboli problémy, takže lyžičkovanie za otecka, za mamičku, za dedka či za babičku... nemusel využívať. So spaním to bolo horšie. Malý nechcel pochopiť, že rodičov, najmä ocka, si musí šetriť.

"Jemu sa spinkať nechcelo. Ak si počas dňa pospal dokopy dve hodiny, aj to bolo veľa. Spočiatku sa dal aspoň na prechádzkach, kedy sa kočík pohyboval, ako-tak uspať. Neskôr aj to prestalo zaberať. Jeho zvykom bolo dať si maximálne jedno asi trištvrte hodinové zdriemnutie predpoludním a druhé popoludní. Keďže som vedel, že viac to nebude, zbytočne by som si vtedy aj ja ľahol. Kým by sa mne podarilo zaspať, on by už bol hore...."

Spanie bol jeden z problémov, s ktorým sa tato na rodičovskej dovolenke musel vyrovnať. Druhým bola Filipkova vitalita, ktorá sa občas prejavovala plačom, až hnevom. "Malý chcel robiť každú chvíľu niečo iné a ja som nie vždy na prvýkrát pochopil, akú hračku mu mám podať. Dnes, keďže už chodí, je to lepšie. Viac sa pohybuje, takže si vie sám vybrať, čo ho zaujme,," pochvaľoval si oco, aké výhodné sú Filipkove pokroky. Hoci prakticky každý deň rodičovskej dovolenky priniesol niečo nové a zaujímavé, netají, že sa na návrat do práce tešil.

"Byť doma s dieťaťom nie je pre muža nezvládnuteľné a ktorý nemá doslova obe ruky ľavé, mal by sa o bábätko vedieť postarať. Určite to však nie je ľahké. Osobne by som povedal, že starostlivosť o dieťa je drina. Hoci to bola pre mňa skúsenosť, určite by som sa pôsobením na rodičovskej dovolenke nechcel živiť. V tom sú ženy iné. Majú viac trpezlivosti, citlivosti a výchovu detí ako keby danú od prírody. Preto si materskú a potom aj rodičovskú dovolenku skôr dokážu užívať, nie je to pre ne taký bláznivý kolotoč ako pre väčšinu mužov. Pre mňa to bola, i keď len štyri mesiace, riadna ´zaberačka´. A to aj preto, že Filipko nepatrí k deťom, ktorým stačí dať do ruky jednu hračku a pol dňa neviete, že máte potomka..."

Hoci má dnes synček 13 mesiacov, takže hovoriť o druhom bábätku je predčasné, pokiaľ by si to bolo potrebné, otec Ľudovít nevidí dôvod, prečo by aj na druhú rodičovskú dovolenku nenastúpil. Teraz je však rád, že v tej okolo Filipka pokračuje znovu manželka.

Z poberateľov príspevku sú dve percentá muži

V pôsobnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach, ako sme sa dozvedeli od jeho hovorcu Ing. Igora Jakeša, v januári 2008 bolo za Košice - mesto a Košice - okolie spolu 8 924 poberateľov rodičovského príspevku. Je to štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečenie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov veku dieťaťa alebo do 6 rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie 3 roky od právoplatného rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti. Mesačný príspevok je vo výške 4560 Sk. Podľa evidencie poberateľov rodičovského príspevku sú z rodičov na rodičovskej dovolenke 2% poberateľov otcovia dieťaťa, čo je 189 mužov.

S psychologičkou PhDr. Ingrid Šefčíkovou na tému zmeny zaužívanej predstavy o výlučne materskej dovolenke

Otec na rodičovskej dovolenke zrovnoprávňuje ženy aj mužov

Úspešný herec, moderátor a v poslednom období i spevák Maroš Kramár sa v rozhovoroch v médiách neraz zvykne nenápadne popýšiť tým, že kým manželka pracovala, on ostal doma na "materskej dovolenke" a staral sa o vtedy ešte dve deti - Timura a Tamaru. I keď u nás je ešte stále zaužívané, že od narodenia sa má o dieťa starať žena, kým chlapovou povinnosťou je zarábať a živiť rodinu, dogmou už toto pravidlo našťastie nie je. Na zmenu pamätajú i naše zákony. A predsa sa ešte stane, že sa niekto takmer s hrôzou pozastaví nad tým, ak sú s deťmi doma otcovia. Je to vážne také šokujúce?, o tom sme sa rozprávali s psychologičkou PhDr. Ingrid Šefčíkovou.

Termín materská dovolenka je podľa nej desaťročiami užívania neraz zakorenený do takej miery, že si pri starostlivosti o dieťa nevieme predstaviť nikoho iného ako matku, prípadne starú mamu. Čiže, ako keby sa v ľudskej spoločnosti dokázali o potomka postarať len ženy... "Rozhodnutie počať a vychovávať dieťa je pritom obyčajne výsledkom dohody oboch partnerov. Pre ženu to znamená deväť mesiacov tehotenstva, obdobie kojenia, kedy je pri dieťatku nenahraditeľná a potom neraz dva - tri roky rodičovskej dovolenky. Pri dvoch troch deťoch sa čas venovaný ich výchove a starostlivosti vyšplhá na úctyhodné desaťročie, čo určite nie je málo."

Kto vymyslel názov rodičovská či materská "dovolenka", ten podľa podozrenia PhDr. Šefčíkovej nezažil, čo to v skutočnosti znamená. Iste, je to aj obdobie radosti, najmä však obrovskej zodpovednosti za malého nesamostatného, ale zato čoraz aktívnejšieho tvorčeka. Čas, kedy sa všetko točí okolo kašičiek, teploty mlieka, plienok, vychádzok, spania, bolestí bruška, mnohých prebdených nocí... Takže, aká "dovolenka?" Predovšetkým je to práca. "Z praxe poznám niekoľko prípadov žien na rodičovskej dovolenke, ktoré po dlhom čase sociálnej izolácie a kolotoča stereotypných aktivít začali mať psychické problémy. Zviazané predsudkami, že dobrá matka musí byť 24 hodín k dispozícii dieťaťu, zabudli na seba, na svoje potreby. Kým im ich vlastný organizmus nepovedal ´dosť´."

Úprava fungovania rodiny, rozloženie starostlivosti o deti a domácnosť aj na manžela, vytvorenie si času len pre seba a pre spoločenské kontakty, priniesli obyčajne veľmi rýchle zlepšenie. Natíska sa teda otázka, či táto práca, aj radosť, musia byť nevyhnutne len na pleciach žien. Najmä medzi vekovo staršou generáciou I. Šefčíková pozná mužov, ktorí ľutujú, že v minulosti takúto možnosť nemohli využiť. Tých pár rokov detstva veľmi rýchlo prejde a intenzita vzťahu medzi dospelým a dospievajúcim potomkom už nebude taká ako predtým. Možno aj preto v súčasnosti čím ďalej, tým viac mužov uvažuje o možnosti rodičovskej dovolenky, a niektorí prešli od rozmýšľania k činom.

"Nakoniec, prečo nie? Dnešný moderný muž dokáže navariť, vyprať, žehliť, robiť všetky domáce práce. Okrem toho sú muži často hravejší ako ženy, vedia sa stať na chvíľu ´dieťaťom´ a priblížiť sa potomkovi pri hre čo považujem za veľmi dôležité. Niekedy možno nie je na škodu, že nie sú takí zameraní na dodržiavanie poriadku a sterility v domácnosti ako to býva u žien. Za predpokladu, že obaja mladí rodičia chcú mať aj deti, aj si budovať kariéru, môžu sa na rodičovských dovolenkách vystriedať, čo je aj prípad jedného z v článku oslovených otcov." Absolútnou alfou a omegou je schopnosť vykonzultovať si túto oblasť a dohodnúť pravidlá, možno aj ešte pred počatím dieťaťa.

Je pravdepodobné, že počet otcov na rodičovskej dovolenke bude stúpať úmerne tomu, ako sa s predsudkami muži vyrovnajú, koľko odvahy naberú a ako si budú schopní obhájiť túto pozíciou aj v najbližšom sociálnom okolí. Nepochybne to vyžaduje "osvietené" charaktery a veľa odvahy, lebo je dosť pravdepodobné, že niektorí kolegovia či známi jedinečnú šancu využijú a toto rozhodnutie mužovi - priekopníkovi "osladia". "O nič menej dôležité nie sú predsudky, ktoré poznamenávajú ženy. Aj my potrebujeme prekonať občas skostnatené názory o tom, že muž má byť tým ´veľkým živiteľom´ rodiny, kým my sa máme starať o deti. Predstava muža s plienkami v nás nemôže vyvolávať negatívne pocity, ak chceme, aby na výchove našich detí viac participoval. Podporovať mužov pri podieľaní sa na rodičovskej dovolenke znamená nielen zrovnoprávnenie žien, ale aj mužov."

Stranu pripravila: Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 770
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 775
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 961
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 599
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 082
 6. Po Slovensku na motorke 6 290
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 290
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 892
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 817
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 170
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


7 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


7 h
Penaltový zákrok brankára Martina Dúbravku.

O prehre so Švédskom rozhodol penaltový moment.


Titanilla Bőd a 1 ďalší 11 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop