hromadí. Hromadí sa aj mnoho zbytočností, o ktorých je už vopred jasné, že skončia na smetisku.
Nie každého už zaujíma, čo sa stane s nepotrebnými vecami, a ani to, kde skončia. Neporiadni domáci kutilovia, stavbári či záhradkári, sa nikým nevidení pod rúškom tmy "nenápadne" zbavujú väčších množstiev odpadu. Na perifériách, popri lesných cestách a garážach tak vznikajú čierne skládky.
Smetiská zhoršujú kvalitu života ich samotných, ale aj ostatných obyvateľov. Špatia okolitú krajinu, no nielen to. Ich zloženie môže byť toxické, rakovinotvorné, môžu sa tam množiť baktérie. Ohrozujú tak životné prostredie a zdravie ľudí.
Orgány verejnej správy neustále bojujú s divokými skládkami. Zisťujú, kde sú znečistené miesta, aby sa mohla vykonať náprava. Ak nájdu toho, kto neporiadok spôsobil, je nútený ho po sebe upratať. Ak ho ale nenájdu, musí odstránenie skládky zabezpečiť mesto. Je však veľa oblastí, v ktorých sa odpad opakovane objavuje. Pritom máme k dispozícii zberné dvory, v ktorých sa dá nepotrebných harabúrd zadarmo zbaviť.
Mesto vynakladá donkichotské úsilie na to, aby opakovane upratovalo po nezodpovedných znečisťovateľoch prostredia. Ide na to aj poriadny balík peňazí. V Košiciach je to 2,5 milióna ročne! Pritom sú to prostriedky nás všetkých obyvateľov, ktoré by sa dali využiť oveľa efektnejšie.
Preto by sme mali dávať väčší pozor na tých, ktorí sú natoľko pohodlní, že sa im nechce svoje smetie odpratať normálnym spôsobom. A aj keď je udavačstvo nepekná vlastnosť, v prípade čiernych skládok to neplatí. Zavolať na mestskú políciu a jasne nahlásiť ešpezétku je jedinou cestou, ako potrestať bordelárov. Aby na budúce mali strach a odpad odviezli tam, kam patrí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári