zorganizovaný Ministerstvom životného prostredia a organizáciou Greenpeace. Cieľom bolo vyzvať občanov, aby nahlásili plochy znečistené komunálnym odpadom.
"Je predčasné hodnotiť úspešnosť projektu. Podania sme postúpili mestu a prekonzultovali sme jednotlivé lokality. Magistrát teraz vykonáva obhliadku terénu, " uviedol Marek Ružička, vedúci odboru kvality životného prostredia Obvodného úradu životného prostredia (OÚ ŽP) v Košiciach.
Nebezpečenstvo skládok
Čierne skládky obsahujú drobný stavebný odpad, elektroniku, pneumatiky.
"Na odpad prší, nebezpečné látky sa rozpúšťajú a kontaminujú pôdu a podzemné vody. Môžu mať toxické, rakovinotvorné a baktericidné účinky na rastliny a živočíchy. Cez nich sú potom prenášané na ľudí," vysvetlil Ružička. Vznikajú tu aj plyny a nebezpečenstvo samovznietenia.
Smetiská sa nachádzajú v záhradkárskych lokalitách, okrajových mestských častiach, pri lesných cestách, vodných tokoch a garážach. Ale aj pri kontajneroch bytoviek, kde ľudia nahromadia odpad napríklad zo svojpomocnej prestavby. Niektoré firmy vytváraním skládok šetria na zneškodňovaní odpadu.
Kritické miesta
"V meste sa tzv. čierne skládky priamo nevyskytujú, sú tu iba lokality s nevhodne uloženým odpadom podľa zákona o odpadoch. Nie je ich veľa. Najväčšia je na Luniku IX. na Hrebendovej ulici. Vznikajú priebežne a po ich zistení sa likvidujú," ozrejmila nám Jana Geročová, hovorkyňa košického magistrátu.
"Sú pravidelne čistené a pravidelne znova zanášané lokality. Aj keď v záhradkárskych oblastiach sú kontajnery, nie vždy je systém odvozu dobre nastavený. Ale sú ľudia, ktorí napriek tomu, že majú kontajnery, vozia odpad inde," uviedol Ružička.
"V rámci projektu Vyčistime si Slovensko bolo na OÚ ŽP prijatých 16 podaní. Týkali sa napr. lokality Čičky, sídliska Terasa, južného koryta Hornádu, Jarmočnej ulice, či Krásnej nad Hornádom. Ak sa niečo vyskytne, my to riešime stále," pokračoval ďalej.
Mesto, polícia a úrad spolupracujú
Zodpovednosť za komunálny odpad nesie mesto. Ak sa zistí smetisko, tak sa zadáva objednávka na vyčistenie spoločnosti KOSIT. "Podľa zákona musí mať mesto v rozpočte čiastku na odstraňovanie skládok. V Košiciach je to 2,5 milióna ročne. KOSIT kontroluje pravidelne všetky mestské časti a monitoruje miesta s nevhodne uloženým odpadom." uviedla Geročová.
Mestská polícia takisto odhaľuje skládky. Deje sa tak aj prostredníctvom cyklohliadok. "Tie sú mobilnejšie, ľahšie obídu záhradkárske lokality" uviedol Milan Dvorožňák, náčelník košickej Mestskej polície.
Za založenie skládky môže byť uložená pokuta od mestskej polície, OÚ ŽP alebo mesta.
Odhaľujú neporiadnikov
"Toho roku sme zistili 95 nelegálnych skládok. Z toho sme odhalili 44 zakladateľov," informoval Dvorožňák. "Na mieste sa môže prípad riešiť dohovorom. Môže byť uložená pokuta do tisíc korún a páchateľ musí miesto dať do pôvodného stavu. Môžeme uložiť blokovú pokutu, alebo to záleží od okolností. Podávame aj oznámenia na OÚ ŽP".
"Polícia skutok prešetrí a zistí páchateľa. My pokračujem, zistíme kto je pôvodca odpadu a nesie zodpovednosť. Ak ide o právnické alebo fyzické osoby, môžeme uložiť pokutu do 500 tisíc korún. Sankcie ukladáme najmä v súvislosti so stavebným odpadom. Máme objasnenosť 95 percent prípadov." uviedol Ružička.
Páchateľ neznámy
Ak sa páchateľ nenájde, odstraňovanie skládok zabezpečuje mesto v spolupráci so spoločnosťou KOSIT. Miesto sa vyčistí a do tejto lokality sa po vyčistení zvykne pristaviť veľkokapacitný kontajner, aby sa ľudia naučili doňho hádzať smeti. Náklady máme zahrnuté v poplatkoch za odpad, v rámci ktorého je aj likvidácia čiernych skládok.
"Ak niekto má vedomosť o výskyte skládky, môže volať na číslo 159. Nech nám oznámi lokalitu a pokiaľ vie, tak aj zakladateľa skládky ktorý tam odpad doniesol. Pomôže nám to pri odhaľovaní," uviedol Dvorožňák.
Takéto miesta môžno nahlásiť aj na oddelení výstavby a životného prostredia magistrátu, kde denne prijímajú 2 až 3 sťažnosti alebo na OÚ ŽP, ktorý sa zapojil do už spomínaného projektu.
Môžete kontaktovať aj priamo KOSIT.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári