Prokuratúra prišla v kauze kupliarstva o jediné priame dôkazy, keď údajné prostitútky odvolali svoje výpovede. Súd preto oslobodzoval.
KOŠICE. Skutok sa nestal. Takto včera uzavrel Okresný súd Košice I prípad, v ktorom prokuratúra vinila štyroch Košičanov, že v roku 2006 a 2007 za peniaze zverbovali na prostitúciu v zahraničí tri dievčatá. Oslobodzujúci rozsudok si vypočuli Ľubomír Z. (30), Roland F. (33), Július B. (29) a Dušan D. (33). Prokurátorka sa hneď odvolala.
Podľa senátu sudkyne Margaréty Hlaváčkovej sa totiž nedokázalo, že Košičanky v baroch v Nemecku a Švajčiarsku, kde pracovali, poskytovali sexuálne služby. "Nebolo jednoznačne preukázané, či vôbec vykonávali prostitúciu. Zo strany prokuratúry o tom nebol produkovaný ani jeden priamy alebo nepriamy dôkaz," tvrdila pri zdôvodnení rozsudku.
Zmenili výpovede
Kauza sa už počas policajného vyšetrovania vyvíjala pre obžalobu nepriaznvo. Mladé ženy najprv popísali, že v baroch robili prostitútky, aké pritom platili podmienky i to, že im muži prikázali, aby peniaze nemíňali, ale doniesli ich domov. Odovzdávať im ich mali už na letisku.
Pri ďalších výsluchoch pred vyšetrovateľom i na súde už výpovede zmenili. Tvrdili, že práca nemala sexuálny charakter a robili len spoločníčky. Peniaze, ktoré mužom odovzdávali, vraj boli splatením pôžičiek. Policajtom vrak pôvodne vraveli, čo chceli počuť, lebo im hrozili stíhaním za nájdené drogy či falošný občiansky preukaz.
Hoci to policajti, ktorí svedčili na pojednávaní, popreli, súd uveril novým výpovediam dievčat a počas procesu odkázal, že nemá žiadne informácie o ich ovplyvňovaní. Podľa rozsudku navyše nemohlo dôjsť k trestnému činu kupliarstva, lebo "samé prejavili záujem o túto prácu".
Polícia: Majú strach
Polícia v minulosti potvrdila, že obete sexuálnej kriminality s ňou často nechcú zo strachu spolupracovať. "Boja sa aj rodičov, okolia, majú strach z obchodníkov. Ak sa obrátia na políciu, sú to všetko náročné prípady. Často stojí výpoveď poškodenej proti výpovedi podozrivého. Získať ďalšie hmotné dôkazy je veľmi ťažké a zdĺhavé," povedala Marta Bujňáková z policajného prezídia.
Podobné skúsenosti má aj Katarína Farkašová z organizácie Aliancia žien Slovenska. "Ženy sa len ťažko odhodlávajú vypovedať proti obchodníkom. To je kameň úrazu v boji proti tomuto organizovanému zločinu," povedala.
Polícia ani prokuratúra nepriznáva obetiam kupliarstva postavenie chráneného svedka. Odvolávajú sa na zákon, ktorý to neumožňuje.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári