folklórnych slávností Euro Folk 2008. Zrak návštevníkov potešil pohľad na rozkošné krojované dievky a švárnych junákov, sluchu lahodili ľúbezné spevy a skvelá muzika, žalúdky slastne naplnili ponúkané gurmánske špeciality, nad ktorými kraľoval guláš.
ROZHANOVCE. Stalo sa už tradíciou, že sa v polovici júna hrnú do Rozhanoviec v okrese Košice-okolie zástupy ľudí. Pár tisíc sa ich tam hemží každý rok a všetkých spája najmä láska k tradičnému ľudovému umeniu. Inak to veru nebolo ani na ostatnom ročníku slávností.
Zmeny potešili najmä rodiny s deťmi
Oproti predchádzajúcim rokom sa organizátori pokúsili priniesť verejnosti niekoľko zmien. Prioritou bolo väčšmi sa orientovať na rodiny s deťmi a ponúknuť program, ktorý zaujme všetky vekové kategórie.
"Najmä sprievodné podujatia sme sa snažili v čo najväčšej možnej miere rozšíriť, pre deti sme preto nachystali divadelné predstavenia i detský svet núkajúci na vlastnej koži si vyskúšať rôzne techniky tradičného ľudového umenia," vysvetlila Eleonóra Kovalčíková, riaditeľka Krajského osvetového strediska v Košiciach, ktoré každoročne slávnosti pripravuje v spolupráci s Obcou Rozhanovce. Súčasťou programu bolo i odhalenie sochy Rodina od drevorezbára Stanislava Poleka z Košíc.
Starosta varí guláš často a rád
Podľa jej slov bolo oživením i predvádzané kutie železa, stánok Košického samosprávneho kraja propagujúci celý región a najmä gastronomická súťaž. O najlepší uvarený guláš bojovali obce z okolia Košíc a o víťazovi rozhodol hlas ľudu. Napokon sa ním stala obec Chrastné.
Gulášik chutil i rozhanovskému starostovi Viktorovi Gazdačkovi, ktorý ho však údajne vie i veľmi dobre sám navariť. "Varím ho často, no nejaký špeciálny recept nemám. Rokmi sa môj guláš vyvíja. Skúšam nové ingrediencie, niečo vezmem od skúsenejších, ale myslím, že ten, čo navarím ja, je vždy dobrý a hlavne sa dá jesť," pochválil sa nám.
Na slávnostiach si vždy najviac užíva ich vynikajúcu atmosféru. "Nie som nejaký extra folklorista, ale som rád, keď je dobrá nálada, dobrá partia a v príjemnej spoločnosti si aj rád zaspievam. Teší ma, keď vidím, ako sa tu ľudia príjemne cítia a dobre sa bavia."
Turci si dali vyrobiť tričká
Pôvodne mali slávnosti regionálny charakter, no v posledných rokoch sa ich záber rozšíril na medzinárodnú úroveň.
"Posunuli sme sa do medzinárodnej rodiny Euro Folku. Každoročne sa preto snažíme priviesť zaujímavé medzinárodné kolektívy," pochválila sa E. Kovalčíková. Tento rok boli podľa jej slov mimoriadne švárni najmä urastení folkloristi z Istanbulu, kvôli ktorým bolo potrebné prispôsobovať stravu účinkujúcich, aby neobsahovala bravčové mäso.
Na festival si vraj dokonca dali vyrobiť vlastné tričká s jeho emblémom a hrdo ich nosili počas poznávania krás centra Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári