odvlečených na Sibír. Z takmer 7 000 Slovákov dnes už žijú asi poslední štyria. Jeden z nich sa zúčastnil aj na premietaní.
KOŠICE. V Košiciach sa film predstavil v stredu v malej zasadačke Magistrátu. Zachytáva osudy tých, ktorí prežili tábory hrôzostrašných nútených prác v ZSSR. Režisér 45-minútového dokumentu Ondrej Krajňák na ňom spolupracoval s Ústavom pamäti národa.
"Z Košíc pochádza jeden z protagonistov filmu. Z východného Slovenska bolo odvlečených do gulagov strašne veľa ľudí. Chceme, aby sa o tom Košičania dozvedeli, preto sme tu prišli," vysvetľuje Krajňák. Film zachytáva spletité osudy žijúcich svedkov, opisujú v ňom dôvody svojho zatknutia a ďalekú cestu na Sibír. Záverečná časť dokumentu zachytáva návrat domov.
Sugestívny filmový zážitok zanechal v publiku silné dojmy. "Väčšinou si po odvysielaní ľudia utierajú oči alebo nastane hrobové ticho. Potlesk býva zriedkavosťou," hovorí režisér o reakciách divákov. "Tento projekt vznikal asi pol roka, postupne sme týchto ľudí vyhľadali a rozprávali sme sa. No nebolo to jednoduché, pretože z tých málo žijúcich sú na tom traja veľmi zle. Je to prvotina o Slovákoch, ktorí prežili gulag. Je to výnimočne silná téma. Po návrate boli odmietaní a potom ešte 40 rokov o tom nesmeli hovoriť," dodáva O. Krajňák.
Nehnevá sa, bol to osud
Po skončení filmu jeden z posledných žijúcich pamätníkov Ján Košút odpovedal na otázky publika. Do Košíc pricestoval 81-ročný starý pán až z Bratislavy. Na Sibíri bol internovaný od roku 1945 do 1953, no zdôrazňuje, že ho netreba ľutovať: "Možno to bol môj osud, preto sa nehnevám."
Na Slovensku nie je zvykom ukazovať zločiny komunizmu. No posolstvom včerajšej akcie bolo, že hovoriť o tom je potrebné. "Ľudia by mali odpustiť, ale nezabudnúť, lebo ináč by sa to mohlo zopakovať," dodáva na záver Ján Košút.
(jog)
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári