Čaňa možno o dva roky ožije, Bukovec však naďalej chátra
Kúpanie a leto patria neodmysliteľne k sebe. Hoci veľa Košičanov využíva na relax kúpaliská, mnohí uprednostňujú prírodné vodné plochy či nádrže. Preto sme v súvislosti s prichádzajúcou letnou sezónou zmapovali situáciu na okolitých vodných nádržiach.
Ak sa niekto vyberie na košické jazero, musí rátať so vstupným. Je o 10 Sk vyššie ako vlani, teda 30 Sk. Na druhej strane mestská časť, ktorá areál prevádzkuje, zrekonštruovala toalety, prezliekárne aj sprchy. "V prípade záujmu si rekreanti budú môcť požičať čln alebo vodný bicykel. Sezónu chceme oficiálne začať o týždeň," povedala nám starostka sídliska Nad jazerom Anna Jenčová.
Na štrkovisku v Krásnej je všetko po starom. "Kúpanie je len na vlastnú zodpovednosť. Štrkovisko ani nie je oficiálne rekreačnou oblasťou," povedal nám starosta Krásnej Marek Kažimír. No už v priebehu niekoľkých rokov môže byť všetko inak. "Pozemky okolo štrkoviska i na miestach, kde je teraz voda, sú nevysporiadané. V priebehu roka - dvoch by sa to malo zmeniť a celá plocha prejde pod starostlivosť Slovenského vodohospodárskeho podniku. Potom sa už s tou plochou dá niečo robiť." Podľa starostu by sa zo štrkoviska malo stať oficiálne rekreačné stredisko.
Bukovec a Čaňa majú zrejme najlepšie časy za sebou. V prípade vodnej nádrže Bukovec je situácia aj kvôli okolitým pozemkom komplikovaná. "Nádrž zatiaľ nie je zaradená medzi rekreačné zóny. Myslím, že Košický samosprávny kraj by ju tam zaradiť mohol. Aj Mesto Košice by malo podať pomocnú ruku. Veď sa sem chodili aj chodia rekreovať tisíce Košičanov. Urobím všetko preto, aby bola z Bukovca opäť rekreačná oblasť, aj keď my ako obec veľa možností nemáme," povedal nám starosta obce Bukovec Ing. Juraj Petrov. "Do roku 1992 mala areál v správe Okresná správa cestovného ruchu. Odvtedy oficiálne nemá majiteľa. Niektoré pozemky v okolí nádrže patria súkromníkom, ďalšie U.S. Steelu Košice, ktorej nádrž patrí. Pribúdajú aj čierne stavby, na ktoré si chceme posvietiť."
U.S. Steel chce svoje pozemky oplotiť kvôli bezpečnosti. Kúpanie je síce na vlastné riziko, ale oceliarska firma sa zrejme obáva prípadných obetí, preto uvažuje o oplotení. "Bukovec slúži ako náhradný zdroj vody na chladenie, ktorý sa sporadicky využíva v prípade odstávok niektorých agregátov. U.S.Steel nemôže podporovať rekreačné aktivity na tých miestach, kde by to bolo nebezpečné. Preto bude kúpanie v tejto nádrži aj naďalej na vlastnú zodpovednosť," píše sa v stanovisku, ktoré nám poslal hovorca U.S Steel Košice Ján Bača.
Na lepšie časy zrejme začína svitať jazeru v Čani. Hoci sa tam už roky kvôli nevyhovujúcej vode nedá člapkať, možno už o rok to bude inak. "Je spracovaná projektová dokumentácia na vyčistenie jazier a obnovenie odtoku, presnejšie cirkulácie vody. Vyžiada si to investíciu 150 miliónov korún, väčšina z nich by sa mala pokryť z eurofondov. Projekt je hotový, už len čakáme na výzvu," informoval nás starosta Čane Michal Rečka. "Práce na revitalizácii by sa mohli za priaznivých okolností začať na budúci rok a trvali by 6 mesiacov až rok. Do projektu sa však nevošla kanalizácia pre rekreačné chaty. Tu počítame so spoluúčasťou ich majiteľov. Napokon, cieľom je oživenie turistického ruchu, nie výstavba nových chatiek," dodal starosta.
Zaujímalo nás, aká je kvalita vody v prírodných nádržiach. "Voda v Bukovci a na Ružíne vyhovuje, v Čani dlhodobo nie," informovala nás Mgr. Marcela Ferencová, vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach. "Na košickom jazere sme urobili odber vzoriek v utorok, takže výsledky budú známe začiatkom budúceho týždňa. Ostatné nádrže v okolí nesledujeme, keďže nie sú oficiálne určené na kúpanie, alebo ich návštevnosť nepresahuje 1 000 ľudí denne."
Boris MACKO
Autor: Vymenil obhajcu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári