Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Pred amfiteátrom rozložila svoje stroje a predvádza neuveriteľné kúsky Monster Truck Stunt Show

Diváčka, ktorú kaskadér zviezol, si zabudla v kabíne podprsenku...Už niekoľko dní sa každý podvečer z parkoviska pred amfiteátrom šíria čudné

Diváčka, ktorú kaskadér zviezol, si zabudla v kabíne podprsenku...

Už niekoľko dní sa každý podvečer z parkoviska pred amfiteátrom šíria čudné zvuky. rachot motorov, škrípanie plechov a pišťanie pneumatík sú sprievodnými znakmi predstavení kaskadérskeho Traber tímu s názvom Monster Truck Stunt Show. Na atraktívne kúsky sa už bolo pozrieť biekoľko tisíc divákov. nechýbali sme ani my. Navštívili sme utorkové predstavenie, ktoré divákom prinieslo kopec zábavy i trikov na hranici reality a fikcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhruba polhodinu pred začiatkom predstavenia ešte v okolí amfiteátru nič nenasvedčovalo tomu, že sa na jednom z parkovísk odohrá nejaká strhujúca show. Ľudia sa na prenosnú tribúnu začali zberať až tesne pred 18. hodinou. "Tak to chodí všade, nielen v Košiciach. Ľuďom sa nechce čakať. Prídu až na samý začiatok," hovorí spoluorganizátor košického podujatia Attila Nagy.

Návšteva bola napokon vysoká, hoci organizátorov po všetky dni trápila neochota ľudí zaplatiť pre našinca pomerne vysoké vstupné. "Tento jav sa dá pozorovať len na Slovensku. Namiesto toho, aby si zaplatili vstupné a show vychutnali naplno, ľudia radšej postávajú po okolitých kopčekoch. Videl som dokonca malé deti, ako sedia na bilboarde a ľudí na streche blízkeho vežiaka. Niesto toho, aby zaplatili pár stovák, radšej stoja na kraji strechy. Neviem, či sa im kvôli tomu oplatí riskovať životy. Upovedomili sme však mestskú políciu a tá situáciu ďalšie dni monitorovala."

Skryť Vypnúť reklamu

Show sa začala iba s párminútovým sklzom. Divákov na strhujúce predstavenie najprv pripravil najmladší kaskadér - 8-ročný Luis, vnuk Hansa Trabera. So svojou malou, špeciálne upravenou štvorkolkou, predviedol pár riskantných trikov. Okrem stojok i skok cez ohnivý kruh alebo cez svojich dvoch bratov a Jessyho Jamesa. Posledného menovaného síce pri jednom zo skokov tesne zachytil, no aj tak si za svoje vystúpenie vyslúžil potlesk.

Po rozohrievačke nasledovalo krátke predstavenie všetkých kaskadérov a show sa rozbehla naplno. Malou chybou košického publika je jeho ostýchavosť. "Miestni ľudia sú proste hanbliví a zrejme ešte nie sú zvyknutí na podobné motopredstavenia. Postupne sa však aj tribúny rozohrejú a potlesk zneje čoraz častejšie. Už sme si na to zvykli."

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším číslom bola exhibičná jazda na motorkách. Johny Traber, jeho syn Marcel a Jessy James postupne pridávali na riskantnosti skokov cez zaparkované autá, čo diváci patrične oceňovali. "Na tieto skoky sú špecialistami najmä Johny so synom. Johny dokáže počas skoku zdvihnúť nohy nad riadenie. Ide o klasický motorkársky freestyle."

Ďalší sa predstavil zakladateľ tímu Hans Traber. Na bavoráčiku predviedol pekné kúsky, ktoré síce neboli význačné rizikovosťou, ale vizuálnou efektnosťou. "Hans to na aute vie. Okrem rôznych ´hodín´ a šmykov predviedol aj svoj povestný trik, kedy sa vo veľkej rýchlosti otočí o 180 stupňov z cúvačky na normálny smer jazdy a hneď pokračuje. Ozaj nezastane ani na sekundu." Na záver predviedol známu "gumovačku" pri ktorej dostali jeho pneumatiky riadne zabrať.

Na ľuďoch už bolo badať, že sa prebúdzajú. Pomohol k tomu aj Johny Traber so svojhou šou na štvorkolke. K najkrajšiemu bodu tohto čísla - jazdeniu na zadných kolesách, si povolal jednu odvážlivkyňu z publika. Tej spočiatku prilba nesadla na hlavu, no napokon ju Johny za pomoci otca Hansa na hlavu ženy vtipne nasadili.

Na rad prišli poľskí mechanici, ktorí do stredu parkoviska postavili drevenú bariéru, poliali ju benzínom a zapálili. Cez túto pekelnú bránu sa potom prehnal Jessy James, ktorý ju na motorke prerazil hlavou. "Je fascinujúce sledovať, ako sa kaskadérske remeslo dedí z pokolenia na pokolenie. Syn Markusa Spindlera - Jessy James i syn Johnyho Trabera - Marcel, majú len 15 rokov. Dokážu však stvárať kúsky, ktoré sa neodvážia previesť ani skúsení kaskadéri."

Motorky opäť striedali autá, na rad prišli starší členovia Traberovského klanu Hans a Johny. Divákov pobavil kúsok, kedy Johny počas jazdy zistil, že v kufri auta zabudol svojho 8-ročného syna Luisa. Neskôr predviedli jazdu na bočných kolesách. Najprv divákov ohurovali samostatne, neskôr predviedli náročnú synchrónnu jazdu. "Ide o jazdu na bočných kolesách s tým, že sa pohybuju tesne vedľa, alebo za sebou. Náročnosť spočíva v tom, že sa Hans s Johnym nemajú možnosť vidieť. Ide čisto o dril a inštinkt. Už len samotné udržanie sa na bočných kolesách je nesmierne ťažké." Okrem toho ešte diváci žasli nad tým, čo dokáže zrejme len samotný majster Hans Traber. S bavorákom, postaveným na dvoch bočných kolesách, sa totiž na mieste dvakrátkrát otočil o 720 stupňov.

K svojmu vystúpeniu potom obaja pridali zábavu tým, že povozil každý z nich po dve dobrovoľníčky na bočných kolesách. Samozrejme, nechýbali podpichovačky, týkajúce sa krásy dotyčných žien. Johny dokonca kvôli údajnému obťažovaniu zo strany pasažierok musel jazdu v polovici prerušiť. Kým vystúpil a sťažoval sa u organizátora, do auta mu vbehol syn Luis, ktorý sa chcel s kráskami bozkávať. "Šlo samozrejme o žarty. Na konci ešte Johny zakričal na jednu slečnu, že si tam niečo zabudla a vytiahol podprsenku..." Ako hovoria všetci Traberovci, základom ich vystúpení musí byť humor. Niekedy je aj dôležitejší ako samotná show.

Program pokračoval ďalšou jazdou na bočných kolesách. Tentokrát to však mal Johny Traber ťažšie. Počas jazdy sa mu na kapotu postavil syn Marcel. "Je neuveriteľné čo všetko dokážu. Ide o obrovskú dôveru syna k otcovi. Počas jazdy na dvoch kolesách vylezie Marcel v zlomku sekundy cez okno na kapotu, postaví sa vzpriamene a ničoho sa nedrží. Do auta naskočí späť až tesne pred tým, ako jeho otec zosadne na všetky štyri."

Protagonistami ďalšieho kúsku boli opäť Johny a Marcel. Tentokrát sa dostali k slovu poľskí pomocníci, ktorí v strede parkoviska vytvorili druhú ohnivú bariéru. Iba 15-ročný Marcel si ľahol na kapotu bavoráku riadeného svojim otcom. V ohňuvzdornej kombinéze ležmo na bruchu následne prerazil horiacu drevenú stenu. "Možno to všetko vyzerá nebezpečne, no Traberovci to už predvádzali toľkokrát, že by v tom musel byť čert, aby sa niečo stalo."

Striedanie kúskov na aute a motorke bolo doržané aj v nasledujúcom čísle. Johny, Jessy James a Marcel predviedli dych vyrážajúce skoky na motorkách cez 3 a následne 5 áut. Neskôr ostal na trati už len Johny, ktorý predviedol famózny prelet ponad 7 áut. Týmto vystúpením skončila prvá časť show.

Po prestávke nasledovali hlavné body programu. Prvým z nich bol takzvaný crash Johnyho Trabera. Na ledva pojazdnom aute zo šrotoviska predvádzal pravrátenia na streche. Počas kotrmelcov, pri ktorých z auta odletovali kusy plechu, ľudia len neveriacky kývali hlavami. "Ide o nebezpečné číslo. Strecha auta je vystužená pneumatikami, no karoséria a podvozok dostávajú zabrať. Nie nadarmo sa to volá crash." Po druhom opakovaní sa autu zlomila poloos prednej nápravy a odtrhol výfuk, no Johny na žiadosť divákov predviedol ešte jedno prevrátenie, pri ktorom už auto definitívne vypovedalo poslušnosť.

Rozjarení diváci si mohli plne vychutnať aj číslo, ktoré patrilo pôvodne Fabrice Lesieurovi. Kvôli jeho nedeľňajšiemu zraneniu ho však musel zaskočiť Markus Spindler. Auto, ktoré predtým použil Johny na crash, postavili mechanici do zvislej polohy a podopreli kovovými rúrami. Markus sa na starej Škode 120 rozbehol od vstupnej brány a vo veľkej rýchlosti vpálil do stojaceho vraku. Ten spravil vo vzduchu premet a zdemolovaný padol na vyhradené miesto. Markus však neobišiel bez úrazu. Náraz bol taký silný, že sa škodovke, v ktorej sedel, sklopilo sedadlo šoféra. Kaskadér si narazil hlavu, no po chvíli otrasenia vystúpil bez problémov po svojich.

Záverečnou exhibíciou bolo obľúbené demolovanie vrakov americkými Monster Truckmi. "Pred začiatkom tohto čísla stále varujem ľudí, aby sa od predvádzacej plochy kúsok vzdialili. Motory týchto Bigfootov totiž vydávajú riadny rachot. Deti na to reagujú plačom."

Nanešťastie utorňajšia show sa nezaobišla bez komplikácií. Bielemu Bigfootu, šoférovanému Hansom Traberom, nenaskočil motor. Divákov teda pobavil iba jeho syn Johny na čiernom "monštre". "Je to škoda. Tesne pred predstavením auto fungovalo. Zrejme ho poškodil niektorý z divákov. Už sa nám to tu stalo. Ľudia sa pri nich radi fotia. Stačí, že dieťa potiahne niektorí káblik a Bigfootom nepohneme." Tak či onak. Keď Johny štýlovo zaparkoval čierny Devil na hŕbu vrakov, každý z divákov odmenil utorňajší večer potleskom.

S košickým podujatím sú zatiaľ organizátori spokojní. "Až na menšie detaily je to fajn. Po štyroch rokoch vybavovačiek a zháňania všetkých potrebných povolení sa nám tu konečne podarilo účinkovať so všetkým, čo k tomu patrí. Divácke odozvy sú slušné. Aj počasie nám zatiaľ vychádza. V Košiciach však s turné nekončíme. Budeme pokračovať po viacerich slovenských mestách. Ďalším bude zrejme Prešov."

Tí, ktorí sa k návšteve tohto podujatia ešte nedostali nemusia zúfať. Monster Truck Stunt Show ostáva v Košiciach do nedele.

Tomáš LEMEŠANI

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 895
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 571
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 975
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 009
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 834
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 521
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 461
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 451
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 371
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 244
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop