Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Róbert Okoličány: Nie som boss! Všetky obvinenia sú špinavosť!

V polovici mája bol z väzby prepustený Róbert Okoličány, označovaný za bossa košického podsvetia. Za mreže sa dostal po obvinení z účasti na

viacerých trestných činoch, ktoré vyše rok rieši Špeciálny súd v Pezinku. Košičan sa dostal z väzby na príkaz Najvyššieho súdu SR. Pomohla mu procesná chyba Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry, na ktorú upozornil ešte v apríli Ústavný súd SR. Keďže uplynulé tri roky mala verejnosť neraz iba sprostredkované informácie, oslovili sme R. Okoličányho s prosbou o rozhovor a on súhlasil.

Začneme takmer od konca. Ste už takmer tri týždne na slobode. Ako ste ich strávili?

- S rodinou, lebo sme boli dlho odlúčení. A tiež si dávam do poriadku svoje podnikateľské aktivity.

Skryť Vypnúť reklamu

Špeciálny prokurátor po vašom prepustení vyjadril obavu z ovplyvňovania svedkov. Mali ste alebo máte to v úmysle?

- Sú to len špekulácie alebo snaha o zavádzanie verejnosti. Žiadny taký záujem som nemal, nemám, ani mať nebudem. Nemám tiež v pláne sa skrývať ani vyhýbať ďalším pojednávaniam na Špeciálnom súde, ako to naznačovali niektorí predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní.

Počuli ste o tom, že polícia údajne sprísnila ochranu niektorých svedkov i sudcov, vystupujúcich vo vašom procese?

- Mňa to netrápi a nemám dôvod, aby som také niečo sledoval. Je to ich osobná vec, či požiadajú o ochranu. Ja sa o týchto ľudí nemám prečo zaujímať viac, ako je potrebné.

Po prepustení z väzby ste vyhlásili, že budete žiadať odškodné za čas, strávený vo väzbe. Ste presvedčený, že by ste taký spor s ministerstvom spravodlivosti vyhrali?

Skryť Vypnúť reklamu

- Samozrejme. Verím, že najprv dokážem svoju nevinu a potom budem ďalej konať. Ja som bol v čase zadržania zamestnaný človek, normálne platiaci dane. Jednoznačne sa nedôvodným držaním vo väzbe cítim poškodený.

Vo väzbe ste bol tri roky a 15 dní. Pamätáte si ešte na ten deň a okolnosti, za akých ste bol zadržaný?

- Boli to presne tri roky, 15 dní a sedem hodín. Okolnosti môjho zadržania si veľmi dobre pamätám. V niektorých médiách sa objavili informácie, že som bol vo väzbe od zadržania na pohrebe Jozefa Eštóka. To nie je pravda. Mňa zadržali, ale potom ma prepustili. Na pohrebe boli zadržaní nejakí ľudia, ale ani jeden z tých, ktorí sú teraz obvinení z Eštókovej vraždy. To zadržanie niekoľkých účastníkov pohrebu bolo iba preto, aby polícia ospravedlnila vodné delá a celý ten cirkus okolo toho.

Skryť Vypnúť reklamu

Celé tie roky boli teda v súvislosti s vašim uväznením v médiách prezentované skreslené informácie?

- Áno. Mňa vzali doma v sobotu, po dvoch alebo troch dňoch od pohrebu. Na polícii ma vypočuli ako podozrivú osobu a až v nedeľu večer ma obvinili. Myslím, že tu bol vtedy aj policajný prezident Spišiak a celé to predstavenstvo ´zhora´. Pokiaľ mám dobré informácie, bol daný pokyn, aby som šiel ´dnu´.

Čo bolo počas väzby najťažšie?

- Odlúčenie od rodiny. Mám dvoch synov. Starší mal v čase môjho zadržania 11 a mladšíí 10 rokov. Celé tie tri roky rástli, a ja ako otec som sa im nemohol venovať... Chodili síce za mnou na návštevy, ale to bolo málo. Prvý rok, kým nebola novelizácia zákona o výkone väzby, raz mesačne, po novelizácii raz za tri týždne. Boli to zvláštne pocity a človek si až vtedy skutočne uvedomuje, čo všetko väzbou stráca...

Akých ste mali spolubývajúcich?

- Ja som bol spolu asi 600 dní na cele sám. Nebola to samotka, ale nemal som nikoho na cele. Väčšinou som mal jedného spolubývajúceho.

Ako vyzeral váš bežný deň, samozrejme v prípade, že ste nemali pojednávanie.

- Skoro každý deň je za mrežami rovnaký. Budíček o 5.45, hygiena, raňajky. Nejaké cviky, ktoré sa dajú robiť na cele. Obed, večera, večierka o 22. hodine. Väzenskú stravu som jedol málokedy. Väčšinou som si kupoval potraviny vo väzenskom bufete. Keď som bol v košickom ústave, na vychádzku som šiel sám, v leopoldovskom alebo bratislavskom sme šli na dvor viacerí, tzv. béčkari.

Mali ste možnosť sledovať televízne správy a čítať tlač, informujúcu u priebehu vášho procesu?

- Televízne správy som mohol sledovať len asi štyri mesiace väzby. Nemal som televízor, lebo napríklad v bratislavskom ústave nie je na cele zástrčka. V Leopoldove som mal televízor tri týždne a v Košiciach asi tri mesiace. Ale mne televízor ani nechýbal. Denne som si kupoval denník SME a to mi stačilo. Tak som mal možnosť sledovať všetky správy o mojom procese.

Od koho ste sa po prvý raz dozvedeli, že kvôli procesnej chybe pripadá do úvahy vaše prepustenie z väzby.

- Môj právnik mi povedal, že moja väzba nebola predĺžená súdom tak, ako podľa zákona mala byť. A že by som mal byť prepustený na slobodu. To, že skutočne pôjdem domov, som sa dozvedel až v ten deň dopoludnia, keď to hlásili v rádiu. Vtedy myslím rozhodol Najvyšší súd na základe uznesenia Ústavného súdu.

Uvedomujete si, že ak by nedošlo k procesnej chybe, spoza mreží by si ste sa možno dostali až o nejakých 15 rokov? Lebo v čase väzby prevládal na verejnosti názor, že vaše odsúdenie je hotová vec a skôr ako o 15 rokov spoza mreží nevyjdete...

- Ale to by sa musela voči mne urobiť poriadna špinavosť. Myslím si, že teraz sa nerobia žiadne zásahy do nezávislosti súdov. Kedysi sa pán Palko vyjadril v tom zmysle, koľko ľudí bolo obvinených, no už nikde nepovedal to, koľko ich bolo skutočne právoplatne odsúdených. Ak niekoho obvinia a potom potrestajú len tretinu alebo polovicu, to potvrdzuje, aká to bola práca...

Vyskytli sa také názory, že orgány činné v trestnom konaní teraz čakajú na nejakú vašu "chybu", po ktorej by vás opäť mohli zavrieť do väzby. Rátate s takou alternatívou?

- Ja predpokladám, že ma sledujú, a môže také niečo byť. Ale zatiaľ som si nič podozrivé okolo seba nevšimol. Nechcem teda nikoho krivo obviniť. Nemám dôvod meniť svoje správanie. Robím si svoje veci a o iné sa nestarám. Všade chodím s niekým, aby som mal svedkov...

Sám seba ste označili za podnikateľa. Môžete trochu bližšie určiť oblasť, v ktorej podnikáte?

- Reštaurácie, krčmy a obchodovanie so železnými polotovarmi. Kupujem ich a predávam.

Po vražde vášho bratranca Karola Kolárika a uväznení Dušana Borženského v rokoch 2004 a 2005 ste sa podľa istého policajného vyšetrovateľa stali šéfom košického podsvetia. Tzv. Okoličányho ľudia údajne predávali drogy, vyberali výpalné, ozbrojovali sa, obchodovali so zbraňami a vraždili. Ich územie zahŕňalo Košice, Trebišov a Michalovce...

- Ja o tom neviem nič, žijem iba zo svojho podnikania. Sú to všetko výmysly. Ja nie som žiadny boss podsvetia.

Podľa policajných zdrojov počas vášho pobytu vo väzbe prevzal vedenie nad košickým podsvetím Ladislav P. Sústreďuje sa vraj viac na ekonomickú trestnú činnosť a údajne pod sebou zhromaždil pešiakov, ktorí predtým pôsobili v Boržovej, Kolárikovej a tzv. Okoličányho skupine.

- Neviem o koho ide. Nikoho takého nepoznám. Ak polícia tvrdí, že sa niekto zaoberá ekonomickou kriminalitou, tak prečo ho nezavrie.

Polícia sa obáva, že po tvojom prepustení z väzby môže v Košiciach nastať obdobie nového nepokoja. Sú jej obavy opodstatnené?

- Považujem to za choré názory. Z moje strany žiadne nepokoje nehrozia. Pre mňa za mňa, nech je tu 20 tisíc bossov, me to je jedno. Ja žijem zo svojich obchodov.

Okruh vašich priateľov čelí obvineniu zo spáchania niekoľkých vrážd, vydieraní, ublížení na zdraví. Ktoré skutky sú spájané aj s vašim menom?

- Je to vražda Jozefa Ferenca v obci Veká Bara v roku 2001. Potom ma obvinili z toho, že som mal niekoho naviesť na vraždu Mareka Adama, ku ktorej došlo v roku 2001 pred barom Twister v Moldave nad Bodvou. A tiež, že som mal naviesť na vraždu Rudolfa Slycha. Tiež mi dávajú za vinu to, že som dal príkaz na rozbitie hracích automatov. Všetko sú to vymyslené obvinenia a tie skutky som nikdy nespáchal. Napríklad pri tých automatoch. Svedok tvrdí, že som na to dal príkaz vo svojom dome. No ten som kúpil v roku 2004, kým k rozbitiu automatov došlo v roku 2003. Aj k ďalším obvineniam budem predvolávať svedkov, ktorí potvrdia moju nevinu.

Vaše meno, rsp. skupina, sa spája aj s vraždou Jozefa Eštoka v apríli 2005, pri ktorej zomrel aj náhodne postrelený nevinný svedok...

- Myslím, že sa v obvinení neuvádza skupina, ale konkrétne mená. Róbert N., Jozef L., a Róbert G., teda chránený svedok. On podľa svojej výpovede figuruje vo všetkom. A dokonca pri vražde Albánca Ganija Selmaniho tvrdí, že po ňom strieľal, ale netrafil. Som toho názoru, že kto strieľa a hoci netrafí, dopúšťa sa pokusu o vraždu. Preto by podľa mňa nemal mať ani status chráneného svedka. Hovorí to aj zákon a preto som to namietal.

Takže s vraždou Jozefa Eštóka nemáte nič spoločné?

- Nie. Verejnosť vôbec nevie pravdu. Celý čas bola kŕmená tým, čo bolo v niekoho záujme rozširovať. Som presvedčený, že za mojim trestným stíhaním je terajšia opozícia, ktoré bola v čase môjho zadržania vládnou koalíciou. Chcela si urobiť preferencie pred voľbami. Podľa môjho názoru, to bola politická objednávka. Verejnosť bola zavádzaná, môj obraz bol vykresľovaný iba negatívne. Ľudia už nehľadali pravdu, každý nás mal za tých najhorších.

Matka Jozefa Eštoka na pojednávaní špeciálneho súdu prekliala "váš" gang aj vaše deti až do siedmeho kolena. Počuli ste to?

- Počul som, ale nepovedala, že môj gang. Aj keby to povedala, ja si to k srdcu neberiem, lebo sa ma to netýka.

Z viacerých trestných činov vás i "váš" gang usvedčuje tzv. hlavný svedok polície Róbert G. Vymýšľa si?

- Ja si myslím, že on sa takto chráni. Je to spôsob jeho obhajoby. Čo sa týka moje osoby, tvrdím, že svedok klame.

Svedok Róbert G. na súde tvrdil, že Róbert Okoličány bol boss. Volali ho Oki, on bol Tulo, Róbert N. bol Luciano...

- Ja sa nad tým iba smejem. Myslím, že všetko to, čo hovorí, mu bolo niekým natlačené do hlavy. Neviem kým, lebo nechcem nikoho krivo obviniť.

Svedok Róbert G. tiež na súde tvrdil, že na váš príkaz bol zbitý Kamil H., lebo mal v minulosti nejako ublížiť synovi Zdenka T....

- To je nezmysel. Róbert N. povedal na špeciálnom súde, že boli za ním ľudia z polície a navádzali ho, aby vypovedal proti Zdenkovi T. Ponúkali mu za to nejaký obchod. V ten deň, keď o tom hovoril, odišli z pojednávacej miestnosti všetci novinári, preto sa o tom nikde nepísalo. Neviem, či ich niekto poslal von, jednoducho tam pri tomto výsluchu neboli.

Tvrdíte teda, že ste absolútne nevinný a všetky obvinenia sú vykonštruované?

- Áno. Myslím si, že je za tým biznis a konkurencia. Ja som mal v roku 2000 a 2001 vlastnú SBS-ku, ktorú mi zničili politici. Teraz som asi vadil niektorým ľuďom, blízkym Spišiakovi. Podal som aj trestné oznámenie na exministra Lipšica za zavádzanie a ovplyvňovanie verejnosti. Tej boli dlhú dobu o mojej osobe podsúvané iba samé lži. Vykreslili ma iba v negatívnom svetle. Lebo negatívne správy sa lepšie prijímajú, ako pozitívne. Vraví sa, že stokrát opakovaná lož sa časom stane pravdou. Ja tvrdím, že v mojom prípade stačilo niečo vyhlásiť raz a už sa to považovalo za pravdu...

Napriek tomu, že sa cítite nevinným, pripúšťate aj možnosť, že vás Špeciálny súd odsúdi?

- Ja to absolútne nepripúšťam. Verím, že dokážem svoju nevinu.

Posledná otázka. Neobávate sa o svoj život?

- Nie, nemám prečo. A dávam si pozor...

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Legislative intention - recodification of the corporate law
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 5. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 6. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 962
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 485
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 147
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 695
 5. Po Slovensku na motorke 6 771
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 397
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 932
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 788
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 560
 10. Crème de la crème po slovensky 3 182
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

4. marec 2020. Igor Matovič a Boris Kollár na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní po voľbách do Národnej rady SR 2020.

Čo ukázal viac ako rok vládnutia so Sme rodina?


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Variant delta príde aj na Slovensko.


a 2 ďalší 7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop