Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Herečke Táni Pauhofovej dodá energiu potlesk po divadelnom predstavení a dobré ohlasy na podarený film

Nechápe, prečo si bulvár myslí, že má právo vŕtať do jej životaTáňa Pauhofová patrí bezosporu medzi zaujímavé zjavy v slovenskom herectve. Pehatá

Nechápe, prečo si bulvár myslí, že má právo vŕtať do jej života

Táňa Pauhofová patrí bezosporu medzi zaujímavé zjavy v slovenskom herectve. Pehatá červenovláska má už na svojom konte pomerne veľa divadelných ale i filmových úloh a pozornosť verejnosti sa v posledných týždňoch sústredila i na to, že je priateľkou herca Tomáša Maštalíra, čerstvého nositeľa ocenenia OTO. Do Košíc si naposledy našla cestu pred pár týždňami, keď spolu s režisérom Jurajom Nvotom a hercami Dorotou Nvotovou a Ľubošom Kostelným prišli tunajšiemu publiku predstaviť nový slovenský film Muzika.

Skryť Vypnúť reklamu

Je na Slovensku pár hercov, ktorí začínali pred kamerami už ako deti. Veď stačí spomenúť Maťa Landla, ktorého si iste pamätáte zo seriálu Spadla z oblakov. Aj T. Pauhofová je ten prípad. Už ako dieťa doslova zažiarila v seriáli Škriatok. "Bola to pre mňa zábava, no o to, či budem ďalej herečka, som sa nezaujímala. Práveže počas strednej školy som sa snažila herectvu vyhýbať. Chcela som si užívať mladosť," spomína po rokoch.

Napokon sa predsa len rozhodla pokračovať v tom, čo jej je blízke a čo pozná a dala si prihlášku na VŠMU. Urobila dobre, pretože hoc má len 25 rokov, účinkovala už v niekoľkých filmoch - väčšinou českých - a pred sebou má niekoľko ďalších ponúk... "Som rada, že to vyzerá, že sa to s tvorbou rozbehol aj u nás. Iste, čo sa týka filmov, tak nie v takej miere, ako v Čechách, ale začali sa robiť seriály. Škoda však, že sa nerobia televízne inscenácie... No ale aj to málo, čo sa tu robí, je znak toho, že sa čosi deje. A aj vo filmovej tvorbe je príjemné, že nemáme za rok nakrútený počet filmov nula ale zo dva-tri..."

Skryť Vypnúť reklamu

Filmov pomaly ale isto pribúda, v televíziách sa však roztrhla hlavne tvorba seriálov. "Pár ponúk som dostala, no veľmi zvažujem, čo prijať a čo nie. Som ešte mladá a chcem robiť len to, čo ma baví. No a čo sa týka seriálov, nedostala som doposiaľ ani jednu takú ponuku, ktorej by som sa potešila. Som rada, že sa nakrúcajú, lebo herci majú postarané o prácu. Ja som ale nenatrafila na seriál, ktorý by stál za všetko to napätie, ktoré nakrúcanie obnáša a aby som do toho šla."

Spolieha sa na pocity

Keď sa rozhoduje, či pracovnú ponuku vziať, alebo nie, spolieha sa na prvý pocit. "Ten je pre mňa dôležitý. Ak do niečoho mám ísť, tak ma musí scenár osloviť už pri prvom prečítaní. Musí sa mi páčiť príbeh, musím mať hneď na začiatku pocit, že práve toto chcem robiť. Vo veľkej miere v mojom rozhodovaní zavážia aj ľudia, s ktorými by som mala spolupracovať. Celý štáb až po hercov kolegov."

Skryť Vypnúť reklamu

V divadle mala doposiaľ vždy šťastie na také ponuky, ktoré sa neodmietajú. "Hlavne rozhodovalo to, že som bola na voľnej nohe, takže som šla len do toho, čo mi na sto percent vyhovovalo. Od septembra som však hrdou členkou činohry Slovenského národného divadla. Túto prvú sezónu som ešte mala možnosť si vyberať, do ktorej hry pôjdem a do ktorej nie. Ale v ďalšej to tak už nebude. Sama som veľmi zvedavá, čo príde..."

Väčšinou však postup býva opačný. Herec je dlhé roky členom niektorého ´kamenného divadla´ potom sa rozhodne odísť na voľnú nohu. "Ja som to mala obrátené. Tri roky som bola na voľnej nohe a robila všeličo možné. Odskúšala som si veru kadečo... SND mám veľmi rada, už ako študentka na VŠMU som v tomto divadle hosťovala a vtedy som si SND obľúbila. Pred približne rokom, keď bol ešte šéfom činohry Roman Polák, ma oslovil a povedal mi, aké tituly by ma mohli v SND čakať, ak by som doň nastúpila ako stály člen. Zdalo sa mi to dostatočne zaujímavé a povedala som si, že teda do toho idem."

Byť stálym členom divadla je pre herca väčšou istotou ako byť na voľnej nohe... "Ťažko však povedať, kedy má herec istotu. Podľa mňa nikdy. Tak isto sa totiž môže stať, že bude síce zamestnaný v divadle, ale počas sezóny ho neobsadia do ničoho, čo by bolo zaujímavé, čo by ho bavilo a čo by chcel robiť. A okrem toho sa môže stať, že do toho, ako je stálym členom divadla, dostane iné zaujímavé ponuky, no divadlo ho neuvoľní... No a na druhej strane - na voľnej nohe si síce môže vyberať. Ale len vtedy, ak je z čoho. Môže sa stať, že sedí doma, čaká a čaká... Pri herectve je to zložité - ja o žiadnej istote neviem. Sme permanentne odkázaní na to, či nás niekto zavolá do nejakého projektu..."

S takouto neistotou je vraj veľmi ťažké žiť. "Lenže tak to proste je a dá sa to iba prijať. Lebo inak by sa človek zbláznil. Každá robota pre herca je len na čas - či už filmovanie, ktoré sa končí poslednou klapkou, alebo divadlo, ktoré sa končí derniérou. To, že som momentálne členkou SND, nie je istota. Netuším, ako dlho tam budem. Veď ja pokojne môžem dostať hocikedy výpoveď, alebo sa rozhodnem, že odchádzam. No a budem sedieť doma a nebudem mať do čoho kopnúť. Hehe. Keby som mala nad tým všetkým rozmýšľať, tak nespím! Človek sa stále bojí, či bude mať prácu, ale nesmie nad tým uvažovať, lebo by sa zbláznil! Verím však, že keď budem herectvo robiť s láskou a dávať do toho všetko, tak sa mi to nakoniec vráti."

Nemá voľný čas

Každý deň však T. Pauhofovú upokojuje vedomie, že sa jej našťastie darí. "Vďaka bohu - ide to. Záujem o moju robotu je, takže nemám voľný čas, lebo vždy robím. A to je pozitívne. Na druhej strane je to dvojsečná zbraň. Ľahšie sa žije, keď vidím, že ma čaká veľa práce, že som čosi dokončila a hneď mám ďalšiu ponuku. Ťažšie by bolo doma sedieť a čakať, čo bude. Lenže - na druhej strane - je to veľmi náročné a vyčerpávajúce."

Práve preto, že ide z ponuky do ponuky a má práce vyše hlavy, už dva roky si nedopriala poriadnu dovolenku. "Idem na energetický dlh, som v mínuse a občas mám pocit, že už fakt ďalej nevládzem. Viem, že najrozumnejšie by bolo oddýchnuť si, dať sa dohromady. Práca ma baví a neviem si ani len predstaviť, že by som s tým ´sekla´ na dlhšiu dobu. Snažím sa však poľaviť. Neraz sa mi stalo, že som robila priveľa vecí naraz - nakrúcala som na Slovensku aj v Čechách, popri tom som mala divadlo a dabingy... Spala som dve, maximálne tri hodiny na noc... Buď som pracovala, alebo som cestovala. Bol to poriadny stres. Teraz sa snažím už takto nerobiť. Neberiem si na seba veľa vecí naraz, ale snažím sa naplno venovať jednej, maximálne dvom."

Keď už cíti, že načrela prihlboko do zásob svojich síl, snaží sa doplniť si ich. "Keď po predstavení ľudia tlieskajú, to mi dodá energie - vidím, že to všetko stojí za to. Alebo keď sa podarí film a sú naň dobré ohlasy. To ma dokáže nakopnúť. No a na sto percent pomáha spánok. Naučila som sa zaspať, kde sa dá - počas cestovania, v pauzách počas nakrúcania... Dokážem vypnúť a zaspať hoc aj na 15 minút a načerpať sily. Stačí, aby som si kdesi zložila hlavu a hneď zaspím, ak treba. Naučila som sa to, lebo mi nič iné neostávalo. Uvedomujem si však, že to nie je zdravé. Všetko mi to raz telo vráti. Všetci herci sme tak trochu ´postihnutí´ a hráme aj vtedy, keď sme chorí a mali by sme ležať v posteli. Telo si všetko zapamätá a keď na to príde, tak nám to zráta..."

Sama si neraz vraví - nevadí, som mladá, ešte vládzem. "Robím to tak, ale pomaly si začínam uvedomovať, že je to zlá taktika. Dnešná doba je prirýchla a je jedno, či je človek mladý alebo starý. Poznám ľudí v mojom veku, ktorí sú starcami, veď dnes aj tridsiatnici umierajú na infarkty! To, že mladý človek veľa zvládne, už dnes neplatí. V každom zamestnaní sa kladú na ľudí veľké nároky, všetci žijeme v strese... A ešte sa tvárime, ako keby to bolo prirodzené, ako keby stres bol súčasťou dnešného života. A pritom nič nie je horšie, ako stres. Ja tak už nechcem žiť, ja som v strese nervózna a keď som nervózna, nie som šťastná!"

Šťastná je vtedy, keď sa cíti vnútorne vyrovnaná, keď pociťuje zápal do práce, ktorej sa venuje... "Keď sa stretnem s ľuďmi, ktorých mám rada. Vďaka bohu, je toho pomerne dosť, čo ma dokáže urobiť šťastnou..."

Na vzťahoch si zakladá

Keďže herci sa na istotu v povolaní nemôžu spoliehať, T. Pauhofová ju hľadá inde. "Herec istotu nemá nikdy, ja ju hľadám vo vzťahoch, v súkromí. Dôležitá je pre mňa rodina, priatelia, partner. Na vzťahoch si veľmi zakladám. Ak to tam nie je v poriadku, tak sa mi rozhádže celá svet a v takom neistom svete by som nedokázala žiť."

Istoty v súkromnom živote sú pre T. Pauhofovú teda veľmi dôležité a vôbec sa jej nepáči, že bulvár sa jej snaží do týchto istôt vniesť nepokoj. Po tom, ako sa jej priateľ Tomáš Maštalír stal víťazom v ankete OTO, zrazu sa začali novinári viac zaujímať o to, ako to v ich vzťahu naozaj je... "Nemám zlosť na všetkých novinárov, mám zlosť na isté konkrétne denníky a jeden týždenník. V jednom momente si asi povedali - akosi je im spolu dobre, tak sa poďme do toho obuť, trochu im to znepríjemnime. Nemám rada, keď sa fabulujú a vymýšľajú nepravdy. A je pravda, že od kedy sa Tomáš vďaka Ordinácii v ružovej záhrade stal známejší, tak nám bulvár zasahuje do života. Veď my dvaja sme spolu vyše štyri roky a kým sa nestal seriálovou hviezdou, mali sme svätý pokoj."

Všetko bolo fajn, no teraz má stále ktosi potrebu si čosi vymýšľať. "Ako keby sa nehodilo písať o tom, že dvaja ľudia sú spolu šťastní. Musia si niečo vymyslieť, vyrábať neexistujúce problémy. Jasné, že občas nejaké problémy máme. Ale ľúbime sa a vieme si ich sami vyriešiť. A to, čo preniká vďaka bulvárnym článkom na verejnosť, sú hlúposti. Je nepríjemné, keď je s tým človek stále konfrontovaný - hlavne kvôli našim najbližším. Stále sa nájde nejaký senzáciechtivý novinár, ktorému ide len o to, aby sa vypredal náklad. Použije na to naše mená, pritom to, čo napíše, má od pravdy ďaleko."

Tak ako mala dlhé roky od podobných článkov pokoj, za posledné mesiace si ich užila až priveľa. "Bolí to. Na také čosi sa nedá zvyknúť. Nechápem, prečo si bulvár myslí, že má právo vŕtať sa mi v živote len preto, že som herečka. Verejná je predsa len moja práca, nie celý môj život! Súkromie je moja stabilita, do ktorej púšťam len mne najbližších. A je netaktné a nemorálne, aby sa niekto špáral v niečom, k čomu som mu nedala povolenie. Je otrasné, keď vás ktosi sleduje v aute s foťákom a čaká, kedy sa divne zatvárite, aby vás odfotil a urobil z toho senzáciu... S takým čímsi sa asi nedá naučiť žiť," dodala na záver.

Dátum narodenia: 13. august 1983

Znamenie: Lev

Miesto narodenia: Bratislava

Ukončené vzdelanie: VŠMU

Rodinný stav: slobodná

Relax: spánok

Výber z televíznej a filmovej tvorby:

2008 BrainStorm

2008 Vlna

2007 Květy sakury

2007 Muzika

2007 Polčas rozpadu

2006 Poslední sezona

2005 Kousek nebe

2003 Bloodlines

2003 Čert ví proč

2002 Kruté radosti

1997 Len treba chcieť

1995 Škriatok

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 3. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 6. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 7. Legislative intention - recodification of the corporate law
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 9. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 10. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 604
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 246
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 003
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 175
 5. Po Slovensku na motorke 6 661
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 583
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 342
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 195
 9. Crème de la crème po slovensky 3 240
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 586
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Státisíce hrdých Slovákov sa rozhodli, že tentokrát v mene svojej zadubenosti položia život. Dojemnô!


Kajetána Kičuru privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Kičura zostáva vo väzbe, bráni sa slabo.


17 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop