Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

EXTRA - Vrah pedofil odhalil diery v systéme

HARABIN A KALIŇÁK ZLYHANIE ODMIETAJÚ, LEKÁRI TIEŽSú to lekári, naznačujú ministerstvá vnútra aj spravodlivosti, kto nesie zodpovednosť za to, že

HARABIN A KALIŇÁK ZLYHANIE ODMIETAJÚ, LEKÁRI TIEŽ

Sú to lekári, naznačujú ministerstvá vnútra aj spravodlivosti, kto nesie zodpovednosť za to, že Antonín Novák mohol zabiť malého chlapca v Česku. Lekári zasa tvrdia: Konať mali súdy a polícia, my sme o vyhýbaní sa Nováka liečbe informovali a navrhli sme, aby sa opäť liečil v ústave. Tvrdia, že nič nepodcenili ani nezanedbali.

BRATISLAVA/PLEŠIVEC. Lekári z Plešivca, kde sa štyrikrát súdne trestaný pedofil z Kráľovského Chlmca po odpykaní posledného 4,5 ročného trestu naposledy liečil, akékoľvek obvinenia zo zlyhania odmietajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári: My sme nechybili

V prepúšťacej správe z Psychiatrického oddelenia Ústavu na výkon väzby v Košiciach, kde Nováka liečili počas väznenia, je upozornenie, že ide o nebezpečného recidivistu. "Samozrejme, že sme o tom vedeli. Medikamentóznou terapiou sme však dokázali jeho pudovú stránku osobnosti utlmiť, Novák dokázal kontrolovať svoje správanie. V priebehu troch rokov, kým bol pod naším dohľadom, sa žiadneho sexuálneho trestného činu nedopustil," hovorí lekár z Plešivca.

Aj keď bol pedofil štyrikrát odsúdený, nikdy nebol pri páchaní sexuálnych zločinov agresívny. Vždy si získal dôveru obetí a uspokojili ho dotyky na intímnych miestach. Až do mája tohto roku, keď v Havlíčkovom Brode znásilnil a zavraždil malého chlapca. V tom čase už pravdepodobne nebral ani lieky.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári v Plešivci pripomínajú, že výstavba detenčného pavilónu v ich psychiatrickej liečebni bola naplánovaná už v roku 1986. Aj keď štát na ňu vyčlenil 26 miliónov korún a bol pripravený projekt, peniaze napokon presunul na výstavbu Nemocnice v Rožňave. Teoreticky v detenčnom zariadení mohli umiestniť aj pedofila Nováka.

Ako sme už informovali, Novák po roku od prepustenia z liečby prestal chodiť na kontroly. Okresný súd v Rožňave ho na pojednávaní 26. februára upozornil na povinnosť pokračovať v terapii, na on sa polepšil len načas. V októbri už neprišiel. Zdravotnícke zariadenie dalo súdu oznámenie a podalo návrh na ústavnú liečbu. Odborníci si myslia, že keby bol pod kontrolou, užíval lieky, dalo sa vražde predísť.

Súd mohol pedofila zastaviť

Skryť Vypnúť reklamu

Sudcovia v Rožňave neoznámili polícii, že recidivista sa vyhýba prikázanej liečbe. Českí policajti pátrali len po páchateľovi podvodov. Ak by vedeli, že zo Slovenska ušiel pedofil, hľadali by ho intenzívnejšie. Okresný súd v Rožňave sa už vlani v decembri dozvedel, že recidivista Antonín Novák, ktorého českí policajti teraz obvinili z vraždy a znásilnenia deväťročného Jakuba, sa vyhýba liečbe. Slovenskí policajti pátrali po Novákovi od januára tohto roka. Nehľadali ho ako nebezpečného páchateľa, ale len ako podozrivého z podvodov. O spoluprácu požiadali aj susedov.

Varovali by špecialistov

Ak by českí policajti vedeli, že nehľadajú podvodníka, ale pedofila, pátranie po ňom by bolo rozsiahlejšie. "Samozrejme, že potom je to pátranie intenzívnejšie," povedala hovorkyňa Úradu služby kriminálnej polície a vyšetrovania českého policajného prezídia Pavla Kopecká. Kopecká hovorí, že o hľadanom Novákovi by sa dozvedeli aj všetky špeciálne pracoviská pre mládež. "Vedeli by o situácii a monitorovali by ju," povedala.

Hovorkyňa východočeskej polície Iva Marková včera potvrdila, že recidivista sa vo výpovedi priznal, že okrem Jakuba obchytkával najmenej desiatich ďalších chlapcov.

Nové pátranie?

Slovenskí policajti pochybenie odmietajú. Hovoria, že na Novákovu minulosť nemohli upozorniť skôr. Všetky tresty si totiž odpykal. "Spravodlivosť v tomto smere dostala zadosť," povedal policajný hovorca Martin Korch. Novák bol na Slovensku štyrikrát súdne trestaný. Naposledy sa z väzenia dostal pred štyrmi rokmi. Za zneužitie maloletého chlapca si odpykal štyri a pol roka. Ak by však policajti vedeli, že sa vyhýba ústavnej liečbe, vyhlásili by po ňom nové pátranie, o ktorom by sa ich českí kolegovia dozvedeli.

Deviantovi uľahčuje život systém

Dvakrát zazvoniť pri dverách a opýtať sa susedov, kedy naposledy videli Antonína Nováka doma, je zrejme všetko čo urobila polícia a súdy preto, aby nebezpečného páchateľa našli. Vyplýva to z odpovedí ministrov vnútra aj spravodlivosti Roberta Kaliňáka a Štefana Harabina. Obaja hovoria, že ich podriadení nemohli v tomto prípade urobiť viac.Deviantom, ktorí sa musia liečiť len ambulantne, uľahčuje život nefungujúci systém. Ak sa prestanú liečiť, súd ich môže potrestať len tým, že ich zavrie do nemocnice. Urobí to ale len v prípade, že si ho vypočuje. Ak deviant na súd nepríde, sudca požiada políciu, aby preveril, či sa zdržiava v mieste trvalého bydliska. Môže to zopakovať niekoľkokrát, ako sa to stalo aj v prípade Nováka. Kým rožňavský súd žiadal policajtov o preverenie, či je Novák doma, ten podľa polície v Česku zavraždil a znásilnil deväťročného chlapca.

Harabin: Súd nepochybil

Harabin hovorí, že rožňavský súd nepochybil ani o milimeter. Pátrať mali policajti. Kaliňák tvrdí, že polícia môže robiť len to, o čo ich požiada súd. Obaja vinu prenášajú na psychiatrov, ktorí Novákovi navrhli zmeniť liečbu z ústavnej na ambulantnú. Psychiatri obvinenia odmietajú. "Novák bol kontinuálne liečený od svojich 18 rokov, jeho stav sa počas posledného pobytu podarilo stabilizovať," hovorí jeden z nich.

Evidencia nie je

Centrálnu evidenciu deviantov vyhýbajúcich sa liečbe ministerstvo spravodlivosti nemá. Vedieť o nich majú jednotlivé okresné súdy, ktoré o vypátranie takýchto ľudí majú žiadať políciu. Ani policajti však nemajú celoštátnu nástenku, na ktorej by boli vystavené tváre deviantov, ktorí sa neliečia. Ak súdy žiadajú o zistenie pobytu alebo o predvedenie takýchto osôb, obracajú sa na konkrétne policajné pracovisko podľa miesta trvalého pobytu. Deviantov nemonitoruje ani ministerstvo zdravotníctva. "Ochranné liečenie nariaďuje súd. O nástupe, ako aj dĺžke trvania liečenia rozhoduje rovnako súd. Zdravotnícke zariadenia sú iba vykonávateľmi rozhodnutí," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová.

Ústav pre deviantov nemáme

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že tak, ako sa recidivisti liečia, postačuje. Detenčné ústavy pre nevyliečiteľných páchateľov sú všade v Európe. Na Slovensku chýbajú a devianti môžu ohrozovať spoločnosť.

Zatiaľ čo politici sa už dva roky sporia, kde bude stáť ústav pre deviantov, ľudia s nebezpečnou diagnózou vychádzajú z väzníc a predstavujú hrozbu pre ľudí. So zriadením detenčného ústavu počíta zákon od januára 2006. Za jeho vznik zodpovedajú ministri spravodlivosti aj zdravotníctva. Spravodlivosť musí zabezpečiť justičnú stráž, ktorá by na deviantov dohliadala, čo splnila. Ministerstvo zdravotníctva malo dodať budovu a zdravotníkov, ktorí by sa o recidivistov starali. Ministerstvo zdravotníctva mešká a nevie, ako bude projekt financovať. Pôvodne sa počítalo so sumou 40 miliónov korún. Na ústav ponúklo budovu v Sučanoch, ktorá roky chátra a jej rekonštrukcia by stála oveľa viac.

Stačí súčasná forma liečenia

Ministerstvo zdravotníctva zodpovednosť za to, že ústav stále nezriadilo, odmieta. Hovorkyňa Silvia Horváthová tvrdí, že "súčasná ústavná forma ochranného liečenia dočasne v dostatočnej miere supluje detenciu (zadržanie) a podľa dostupných informácií nie sú s týmto typom liečby v jednotlivých zariadeniach žiadne kapacitné problémy." Násilníci, ktorí sú nebezpeční pre spoločnosť aj po výkone trestu, sa dostávajú do zdravotníckych zariadení, kde sú podľa hovorkyne mimo kontaktu s okolím. Psychiatrička Dana Šedivá, ktorá má skúsenosti s liečbou odsúdených, má na zriadenie detenčného ústavu iný názor. "Nemáme samotky a zdravotnícky personál nie je chránený pred agresivitou takýchto pacientov." Chránená nie je ani spoločnosť, pretože pacienti často ujdú zo zdravotníckeho zariadenia a môžu ohrozovať okolie.

Pacienti nespolupracujú

Pacienti, ktorým nariadi liečbu súd, nespolupracujú a sú často agresívni. Šedivá hovorí, že patria do detenčného ústavu a nie na psychiatrické oddelenia.

"My máme atestácie, ale nie sme školení na boj," povedala psychiatrička. V ústavoch by na takýchto pacientoch dohliadala aj represívna zložka, ktorá má zabezpečiť nielen ochranu zdravotníkov, ale vyvíjala by aj tlak na samotných pacientov. Napríklad aby brali lieky. Detenčné ústavy sú všade v Európe, aj v Česku. Slovenským sexuológom nechýba len ústav pre deviantov, ale aj civilné zariadenie na liečbu sexuálnych deviácií. V Česku ich je desať. Odsúdených deviantov liečia len v Košiciach.

Otec zavraždeného: Koľko detí ešte zomrie?

Otec zavraždeného Jakuba, brigádny generál NATO Hynek Blaško si pre vraha svojho syna želá trest smrti. Slovenských politikov sa pýta, koľko detí ešte bude musieť zomrieť, aby zriadili ústav pre deviantov.

Asi už viete, že Antonín Novák sa neliečil tak, ako mal. Čo na to hovoríte?

"Nie on, že sa neliečil, ale štát ho neliečil a výsledkom je zmarený život deväťročného dieťaťa."

Máte odkaz pre politikov, ktorí nezabezpečili, aby na Slovensku vznikol detenčný ústav, v ktorom by sa páchatelia ako Novák liečili?

"K tomu mám len jednu poznámku koľko detí bude musieť ešte zomrieť?"

Kto podľa vás zlyhal?

"Ak je pravda, že po Novákovi bolo vyhlásené pátranie len z dôvodu majetkovej trestnej činnosti, bez upozornenia na nebezpečnú formu pedofílie, je to fatálne zlyhanie va?šich zodpovedných orgánov."

Ako si vysvetľujete, že váš syn s ním odišiel z ihriska?

"Mal rád počítačové hry, zvlášť Scooby Doo. Novák ho na hry zlákal a navyše sa s ním pohyboval po ceste, ktorú Jakub dôverne poznal, a to bolo asi to, čo prehlušilo akékoľvek podozrenie. Vždy sme mu opakovali, nesmieš s nikým cudzím kamkoľvek chodiť. Neposlúchol a zaplatil za to najvyššiu cenu."

Vývoj kauzy

15. 11. 2007 psychiatrická liečebňa v Plešivci súdu oznámila, že Novák naposledy prišiel na kontrolu 27. 8. 2007

4. 12. 2007 liečebňa poslala súdu návrh na zmenu liečby z ambulantnej na ústavnú formu

19. 12. 2007 návrh z liečebne došiel na súd, ktorý 21. 12. 2007 vytýčil termín verejného zasadnutia

14. 1. 2008 bolo verejné zasadnutie, na ktoré Novák neprišiel, sudca požiadal políciu o správu o jeho pobyte

12. 2. 2008 prišla na súd odpoveď polície, že Novák sa nezdržiaval v mieste trvalého bydliska

27. 2. 2008 súd opäť žiada políciu o správu o pobyte Nováka

15. 4. 2008 polícia odpovedá, že Novák sa nezdržiava v mieste trvalého bydliska

23. 4. 2008 súd žiada o pomoc ústrednú evidenciu obyvateľov a Mestský úrad v Revúcej

9. 6. 2008 súd žiada psychiatrickú liečebňu v Plešivci o sprvávu o ďalšej Novákovej liečbe

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 823
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 246
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 763
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 664
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 361
 6. Aká je chémia vôní 9 107
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 840
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 731
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 680
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 174
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Starej Ľubovni.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Turčanová o výbuchu: Do histórie Prešova sa tragédia navždy zapíše čiernymi písmenami

Zomrel aj syn jej šoféra.

Primátorka Andrea Turčanová počas zasadnutia krízového štábu.
Trhom dominujú výrobky na vianočný stôl.

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Koronavírus na Slovensku: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 115-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 981 obetí.

Testovanie žiakov a rodičov v Mútnom.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.

Peter Schutz

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop