náhradu škody pre nedodržanie zmluvy. Ide o kauzu Strelingstav z roku 1995, keď jej mesto pod vedením vtedajšieho primátora Rudolfa Schustera jednostranne vypovedalo zmluvu na letnú a zimnú údržbu ciest. Najvyšší súd včera uznal nárok firmy na odškodné, o jeho výške má rozhodnúť košický krajský súd. Britská firma, ktorú na Slovensku zastupuje J&T požaduje vyše 400 miliónov alebo štyri hektáre pozemkov kasárni Malinovského v centre Košíc.
BRATISLAVA. Mesto prehru na súde podrobnejšie nekomentovalo. Spor sa začal v roku 1995, keď mesto pod vedením vtedajšieho primátora a neskoršieho prezidenta Rudolfa Schustera jednostranne vypovedalo zmluvu s firmou Strelingstav, ktorá mala v meste na starosti letnú a zimnú údržbu cestných komunikácií.
Pohľadávku firmy voči mestu od majiteľa Jána Struka neskôr odkúpila spoločnosť Waltz Properties Limited, ktorá je blízka finančnej skupine J&T. Najvyšší súd vo včerajšom verdikte, proti ktorému sa nie je možné odvolať, potvrdil, že pôvodná zmluva spoločnosti Strelingstav s mestom je platná. Súčasne prisúdil majiteľovi pohľadávky náhradu škody, ktorej výšku však bude musieť určiť krajský súd.
Žiadajú 411 miliónov
"My žiadame, aby (krajský) súd určil, že tá výška je 411 miliónov plus príslušenstvo, čo v súčasnosti činí vyše 600 miliónov korún," povedal včera právny zástupca firmy Alexander Kadela. Škoda mala vzniknúť tým, že mesto nezákonne vypovedalo zmluvu a Ján Struk nemohol ďalej vykonávať svoju podnikateľskú činnosť. V horibilnej sume bol znalcami započítané aj úroky z omeškania. Kadela dodal, že firma by teraz uvítala výmenu pohľadávky za pozemky pod bývalými kasárňami v centre Košíc.
Chceli lesy, kasárne
Ako sme už v Korzári informovali, britská spoločnosť sa už prostredníctvom právnikov J&T snažila s radnými mimosúdne dohodnúťv uplynulých rokoch. Primátor František Knapík bol od začiatku presvedčený, že ide o neobjektívnu a prehnanú požiadavku. O škode vo výške 615 miliónov odmietol rokovať, následne odmietol aj zníženú ponuku J&T, ktorá na ďalších rokovaniach naniesla požiadavku na hotovosť vo výške 400 miliónov, lesy v tejto hodnote alebo areál Malinovského kasárni s doplatkom. Ani ďalšie rokovania, ktoré mali dospieť k mimosúdnej dohode neviedli k záveru, ktorý by bol akceptovateľný pre obe strany. Naposledy sa hovorilo o 100 miliónoch korún.
Posudky mesta
Knapík predčasom Korzár informoval, že mesto si dalo vypracovať tri odborné posudky právnikov. Každý však má odlišný záver. Jeden hovorí o tom, že výška škody, ktorú by mesto mohlo zaplatiť v tomto spore vrátane príslušenstva, je na úrovni 40 až 50 miliónov, maximálne 90 miliónov. Druhý posudok hovorí o podstatne vyššej sume - cez 200 miliónov a tretí o tom, že mesto má šancu zabojovať o to, aby nemuselo zaplatiť ani tých 40 miliónov. "Mesto nebude zatiaľ reagovať, počkáme až na oficiálne doručenie rozsudku," povedala hovorkyňa mestskej samosprávy Jana Geročová. Tohtoročný rozpočet mesta je na úrovni približne troch miliárd korún. V rozpočte je zarátané aj splácanie dlhu mesta, ktorý v súčasnosti dosahuje 1,1 miliardy korún. Väčšia časť dlhu mesta vznikla ešte za vedenia Rudolfa Schustera.
Rakúšania čakajú
Rakúšania, ktorí pred dvoma rokmi vyhrali na radnici súťaž na využitie areálu bývalých Malinovského kasární, stále nevedia, na čom sú. Štvorhektárový areál v centre má podľa znaleckého posudku hodnotu vyše 240 miliónov korún. Rokovania s viedenskými investormi boli prerušené práve kvôli prebiehajúcemu súdnemu sporu. Primátor Knapík informoval, že mesto sa musí pripraviť, ak by muselo zaplatiť škodu v stovkách miliónov na základe rozsudku súdu. Inak by sa nevyhlo odstaveniu účtov. Spoločnosť UBM Realitätenentwickling, a.g. s výstavbou druhého moderného centra Košíc s administratívou, službami, bývaním, hotelom a obchodmi, nemôže začať.
Ako sa to začalo
Presne 26. októbra 1995 ráno pochodovali s požehnaním primátora Rudolfa Schustera do firmy Strelingstav asi 40 mestskí policajti vedení veliteľom akcie - vtedajším riaditeľom magistrátu Gabrielom Fischerom a vtedajším hlavným kontrolórom Ľudovítom Priesterom. Majiteľ firmy Ján Struk bol bezmocný, bez jeho súhlasu mu boli vymenené zámky, odňaté prenajaté mechanizmy na zimnú údržbu, znemožnené podnikanie. Postup mesta označil za banditizmus, obyčajné mafiánstvo, ktoré prekrútilo demokraciu na hlavu. Primátor Rudolf Schuster tvrdil, že všetko prebehlo v súlade so zákonom a postup mesta obhajoval využitím dovolenej svojpomoci podľa paragrafu 6 a 417 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Autor: čtk&ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári